SON DAKİKA

ilkhaber
egazete
Merhaba - Gündem

ZOR OLAN BİR KEZ BAŞLAMAKTIR…!

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 13:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ZOR OLAN BİR KEZ BAŞLAMAKTIR…!

İlk Haber gazetesi, 15 Aralık 1992 tarihinde Güney Marmara ve Bandırma’nın ilk günlük ofset gazetesi olarak yayın yaşamına başladı. Öncesinde haftalık ofset gazete, dergi çıkartanlar olmadı değil, mesleğin erbapları bilirler ki günlük gazete çıkartmak başka bir şeydir.

İlk Haber’in kurucusu ve sahibi İhsan Kuruoğlu bu zor, çileli ve özveri gerektiren olayı başardı. Başarmakla da kalmadı, günlük ofset bir gazete çıkartmakla işe başlayarak adım adım İlk Haber’i markalaştırıp, bir yayın grubu kimliğine kavuşturdu. Radyo, internet haberciliği, dergicilik yanı sıra İlk Haber’i Gönen İlk Haber ve Kuvayı Gazete’yi çıkartarak bölgesel düzeyde kurumsallaştırmanın adımlarını attı.

İlk Haber ve Kuruoğlu’nun basın-yayıncılık alanındaki macerası bir yazı ile bitmez. Bu serüven, aynı zamanda İlk Haber Yayın Grubu içinde yöneticilerin de, basın emekçilerinin de, köşe yazarlarının da, matbaa çalışanından gazete dağıtıcısına kadar hemen herkesin macerası oldu.

Evet, söz konusu olan ve sözünü ettiğimiz 25 yıllık bir serüvendir…!

Bu serüvende İlk Haber ocağında kalem oynatmış habercilik yapmış isimler saymakla bitmez… Erhan Göçmen, Basri Atılganer, Sayim Alkazak, Abdurrahman Öz,  Mustafa Yamaner, Ahmet Pesen, Engin Arıcan, Süleyman Takunyacıoğlu, Mehmet Leventoğlu, Mehmet İlban, Dursun Mirza, Halil Ünlü, Ümit Atılganer, Cemal Atabey, Zeki Karadeniz, Mehmet Tosun, Bilal Bal, Nilay Türkmen Ünlü, Nesrin Aydoğmuş, Recai Çevik, İncila Çalışkan, Orhan Tunç, Vahdettin Yılmaz, Ekrem Alkay, Recep Önbaş, Ömer Turan, Fikret Çağın, İrfan Astunç, Mehmet Tıkız, Yaşar Kırbıyık, Ramazan Narin, Necdet Mancılık, Ahmet Akpınar ve daha niceleri…!

İlk Haber, şimdi 25 yıllık serüveninde yeni bir yol ayrımında. Yol ayrımı yolun bittiği anlamını taşımaz. Tam tersi, belirlediğiniz yeni yönün gerektirdiklerini yerine getirmek ve yine yolunuza devam etmekle mükellefsiniz demektir.
25 yıl önce günlük ofset gazete ile yola çıkmış olan İlk Haber, bundan sonra haftalık olarak kurumsal varlığını ve haberciliğini sürdürerek, yoluna devam edecek. Ben, yeni yolunda da başta İhsan Kuruoğlu olmak üzere gazetenin tüm çalışanlarına sonsuz başarılar diliyorum.

BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ…!

Siyasette ve sosyal yaşamda “bir adım ileri iki adım geri” taktiğini bilir misiniz? Lenin’in 1904’te yazdığı kitabının başlığı ile ünlenmiş olan bu taktiksel gelişmenin İlk Haber nezdinde bir anlamda farklı bir versiyonu yaşanmakta.
Okurlarımızın daha iyi anlayabilmesi için konuyu biraz daha açalım.
Güney Marmara ve Bandırma’da basın-yayın yaşamı 2009 yılı 28 Ekim tarihinde FETÖ operasyonu ile büyük bir darbe yedi. Operasyonun hedefi olan İlk Haber Yayın Grubu kurucusu ve sahibi İhsan Kuruoğlu ve Ailesi yanı sıra birçok şirket çalışanı, gazete yöneticisi ve çalışanı   FETÖ’cü saldırının hedefi oldu.

28 Ekim hamlesini gerçekleştirenler Emniyet Genel Müdürlüğü KOM, Balıkesir Emniyeti KOM ve Bandırma ilçe Emniyet Müdürlüğü KOM ve istihbarat birimleri yanı sıra FETÖ’ nün Adliye ayağıydı.

Kurgu basitti…
FETÖ’ nün Emniyet ve Adliye ayağı ile ilişkili olarak Bandırma’da yayınlanmakta olan Marmara’da Yaşam gazetesi ‘haber’ ve ‘yorumları’ ile operasyonun kamuoyunda sosyal ve psikolojik alt yapısını hazırlayacak, gerekli koşullar yani alt yapı hazırlandıktan sonra, İlk Haber’e yönelik Emniyet/Adliye ilişkili operasyonla, oynanan oyunun ikinci perdesinin hazırlıklarına başlanacaktı.

FETÖ’cü 28 Ekim operasyonunun figüranı konumundaki siyasi uzantılar başta Erdek’te Hüseyin Sarı olmak üzere Bandırma’da isim isim hazırdı. Hepsi koro halinde bu kirli ve karanlık oyunu besleyip, destekleyerek ‘Bandırma belediyesi ihalelerinde asrın en büyük yolsuzluk ve suiistimali’, ‘20 trilyon liralık yolsuzluk’ gibi kaçık uçuk itham ve iddialarla FETÖ’cü operasyonu kamuoyu ve Emniyet/Adliye nezdinde meşru kılmanın çabası içersinde oyunda yerlerini aldılar.

2009 yılı 28 Ekim’i sabahı harekete geçildi ve insanlar evlerinden tek tek toplanırken, Emniyet girişinde G.M. Yaşam gazetesinin elemanlarının patlayan flaşlarından başka hiçbir gazetenin çalışanının flaşı patlamıyordu. Daha gözaltındaki kişiler, aleyhlerindeki suçlamalardan habersiz ve ifadeleri alınmamışken aynı gazete tarafından asılsız itham ve iddialara konu edilerek, kamuoyuna resimli afişe ediliyordu.

Sahte belgeler, telefon tapeleri, gizli tanıklıklar yetmedi ve FETÖ’cü çete beceremedi!
18 Aralık tarihinde G.M. Yaşam gazetesinin yöneticisi ve köşe yazarlarından Cihan Hayırsevener’in silahlı bir saldırı sonucu yaşamını yitirmesi sonrası ‘vakayı’ kendileri için bulunmaz nimet olarak görenler cezaevinde tutuklu olarak bulunan Kuruoğlu’nu ve birçok kişiyi ‘azmettirici’ olarak ‘vakaya’ yamamaktan ve ‘basın şehidi’ yaratmaktan geri durmadılar.

Özel yetkili savcılar, özel yetkili mahkemeler, duruşmalar ve yaşananlar, alınmış bozulmuş kararlar üzerinde durmayacağız. Bu başka bir yazının konusu.
Ancak sonuçta geç de olsa mızrağın çuvala sığdırılamadığı anlaşıldı ve 28 Ekim 2009’da örülmüş FETÖ’cü karanlık, kirli ve kanlı ağ çözüldü, tel tel döküldü…
İşte bu yaşanmış talihsiz süreçte İlk Haber’e ve insanlarına yönelik FETÖ’cü operasyon ve sonuçlarına, yaşananlara değin Bandırma’da basın ve gazetecilik adına satır yazmayanlar ve tam tersi, yaşananları ak bayram sanarak akbabalık rolüne soyunanlar, örülmüş felaketten pay çıkartmak sevdasına düşmüş olanlar aradan geçen zaman içerisinde ne Güney Marmara’da ne de Bandırma’da gerçek anlamda basın anlamında çok şeyin gitmiş ve tüketilmiş olduğunu geç anladılar.

YİĞİT OLAN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ YERDEN KALKMASINI BİLENDİR…!

Güney Marmara ve Bandırma’da bu gerçeği yaşayan ve gören İlk Haber, bir başka bölgesel ve kentsel sosyal, ekonomik ve siyasal gerçeği daha gördü.
Büyük Bölgenin Büyük Sesi’ şiarıyla yola çıkan İlk Haber’in susturulması, sindirilmesi, dağıtılması ve çökertilmesi operasyonunda yola çıkanlar ve bu amaçla FETÖ’cü hainlerle bir araya gelenler Balıkesir’i, Güney Marmara’yı ve Bandırma’yı da siyasal, sosyal ve ekonomik açıdan amaç ve çıkarlarına uygun olarak dizayn etmenin ve düzen kurmanın peşinde idi.
Bunu da büyük ölçüde başardıklarını ve bir şekilde amaçlarına ulaştıklarını söyleyebiliriz.

İlk Haber, bu nokta da bölgenin ve kentin silkelenmeye, yaralarını sarmaya, düzen kuranların düzenlerini bozmaya ve basın-yayın yaşamımızın yeniden yasalardan ve halktan aldığı güçle bölgesinin ve kentinin büyük ve güçlü sesi olabilmek için zamana ihtiyaç olduğunu gördü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA