$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

YANDAŞIN DEĞİL, HALKIN REFERANDUM ANALİZİ

YANDAŞIN DEĞİL, HALKIN REFERANDUM ANALİZİ
  • 02.05.2017

Balıkesir’ de “EKSPRES” adlı bir gazete yayınlanıyor. Kâğıt kalitesinden, mizanpajına, çalışma ekibinin yoğunluğuna kadar büyük gazetelerden farkı yok. Yerel basın anlamında çok büyük maliyetlerle günlük yayınlanan bu gazeteyi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un finanse ettiği söyleniyor. Söylenti bir yana gazetenin sadece tek sayısını incelediğimizde Edip Uğur’un günlük basın bülteni formatında dizayn edildiğini kolayca anlayabiliyoruz.

Yani genelde “SABAH, TAKVİM, STAR, AKŞAM “vs. gibi yandaş gazetelerin yerel versiyonu da diyebiliriz. Gazetecilik mesleğinin temel ilkelerinden uzak, objektif yayın gibi hiçbir kaygısı olmayan sadece Edip Uğur’un siyasi geleceğine odaklanmış bir yayın organı.
Burada Edip Uğur’un Basın Danışmanı olan birçok isim köşe yazarı, gazetenin yayın politikası kuruluş amacına hizmet ettiğinden yazarların ne yazdıklarını ya da neler yazacaklarını bırakın okumayı merak etmeye bile gerek yok.

Benim o yazarlarla herhangi bir sıkıntım olmadığı gibi, polemik yaratmak gibi bir niyetimde olamaz. Muhtemelen yaşamları boyunca yerel basında göremeyecekleri maaşları alan bu insanlardan farklı yazılar beklemek akla aykırı.

Neyse aslında konumuz bu değil. EKSPRES ’de geçenlerde hiç tanımadığım ve yazısını da ilk kez okuduğum Aziz Han isimli bir yazarın Balıkesir de çıkan Referandum sonuçlarını analiz eden bir yazısı yayınlandı. Ortaya çıkan hezimeti, misyonu gereği bir sürü gerekçeye dayandıran yazar, işi daha da abartarak AKP Balıkesir Milletvekillerini sonucun sorumluları olarak göstermiş, ardından bir adım daha öteye giderek bunun hesabının genel merkez tarafından bu milletvekillerinden sorulacağını ve bir daha aday gösterilmeyeceklerini yazmış.

İnsan “İnsaf” demeden geçemiyor. Yani Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un onca çabalarına rağmen bu milletvekillerinin alayı “HAYIR” için çalışmış. Yazarın analizinden çıkan sonuç bu, merkez sağın kalelerinden biri olan Balıkesir’ deki sonuç yazarı haklı olarak büyük bir endişe ve kaygıya düşürmüş ve yazar can havliyle bu yazıyı kaleme almış. Öyle ya Edip Uğur iktidarını ya kaybederse! Dolgun maaş buharlaşacak, çünkü gazete kapanacak, eğer varsa danışmanlık hayal olacak. Yazarın gözü öylesine dönmüş ki yerel sonuçlardan yerel siyasetçilerin sorumlu oldukları gerçeğini bile tersyüz etmeye kalkmış.

C.H.P’ li değilim. AKP zaten doğama aykırı o yüzden şimdi yapacağım Balıkesir Referandum değerlendirmesini en azından bu arkadaş dan çok daha objektif olduğuna inanarak okuyabilirsiniz.

1-) Balıkesir il ve ilçeleri 1950 yılından beri Merkez sağın ülkedeki yıkılmaz kalelerinden biriydi. Referandum da kale yıkılmıştır. “ Hayır” 10 puan gibi önemli bir fark atarak önümüzdeki seçimlerde önümüze ciddi veriler getirmiştir.

2-) Edip Uğur’un bırakın önümüzdeki seçimi kazanmayı, aday yapılıp yapılmayacağı tartışmaya açılmış ve büyük olasılıkla bir daha aday yapılmayacağı görüşü ağırlık kazanmıştır.

3-) Bandırma’yı bağımsız olarak ele alırsak makas daha da açılmış. Bandırma, İzmirleşmiş.

4-) Balıkesir merkezde bile oyların yarı yarıya çıktığını düşünürsek, muhalefetin önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığında iddialı bir hale gelmesinin hayal olmadığını rahatça anlayabiliriz.

5-) Başta Bandırma, Ayvalık, Burhaniye, Susurluk, Edremit, Erdek, Gömeç gibi ilçelerde 2019 yerel seçimlerini CHP’ nin uzak ara kazanacağı kesindir. Manyas, Gönen, Marmara Adası, Balya gibi ilçelerde de kazanma olasılığı yüksektir. Görüldüğü gibi Balıkesir merkezde başlayan kanama ilin her tarafına yayılmış durumdadır. Ayrıca CHP’li hiçbir yerel yönetimin iktidarda olduğu yerlerden “Evet” çıkmazken, AKP’nin iktidar olduğu Burhaniye, Gömeç, Gönen, Marmara Adası gibi ilçelerden “Hayır” çıkmıştır.

Bandırma’nın incelenecek bir yanı falan kalmamıştır. Geçen seçim Dursun Mirza adaylığında gerçekleşen 10.000 oy farkı referandum sonuçlarında da görüldüğü gibi katlanarak büyümüştür. Bandırma halkı muhalif lokomotif rolünü bir kez daha net olarak kararlı bir biçimde koymuştur.

Bu yazılanlar Sosyolojik bir analiz falan değil, Bandırma halkının çoğunluğunun düşüncesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.