Banvit yarı final için sahada

Banvit yarı final için sahada

Çok yiyenler acil’lik oluyor

Çok yiyenler acil’lik oluyor

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

Ruhsatsız silah operasyonu

Ruhsatsız silah operasyonu

ORUÇ İBADETİ

ORUÇ İBADETİ

Üreticiye hastalık uyarısı
">
  Üreticiye hastalık uyarısı

  Manyas Ziraat Odası Başkanlığı ilçede bulunan üreticileri pas ve süne ile hastalığıyla mücadele konusunda uyardı. Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe sınırları içerisinde toplam 100 dönüm alanda hububat ekiminin yapıldığını söyledi. Danç, küresel iklim değişiklikleri ve bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde geçmesi ilçedeki hububat ekili alanlarda bazı hastalıkların görülmesine neden […]

  Manyas Ziraat Odası Başkanlığı ilçede bulunan üreticileri pas ve süne ile hastalığıyla mücadele konusunda uyardı. Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe sınırları içerisinde toplam 100 dönüm alanda hububat ekiminin yapıldığını söyledi. Danç, küresel iklim değişiklikleri ve bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde geçmesi ilçedeki hububat ekili alanlarda bazı hastalıkların görülmesine neden olduğunu söyledi. Danç, gerekli süne ve pas hastalığı mücadelesinin yapılması halinde bu yıl ürün rekoltesinde ciddi düşüşlerin yaşanabileceğini dile getirdi.

  -40 kuruşun altı zarar eder
  Son yıllarda ilçedeki domates ekim alanlarında da ciddi düşüşlerin yaşandığını dile getiren Danç, bunu bölgede bulunan salça fabrikalarıyla üretici arasında yaşanan fire ve briks oranı tartışmalarından kaynaklanmaktadır. Sanayiciler 25-26 kuruş birim açıklarken üreticinin eline fire ve briksten kaynaklanan kesintilerden dolayı yaklaşık 22 kuruş civarında para geçmiştir. Bu fiyat üreticinin girdi maliyetlerini karşılamaktan uzaktır. Bundan dolayı bölgede bulunan üreticiler domates ekiminden çekilmektedir. Üreticinin domates ekiminden para kazanabilmesi için olması gereken birim fiyat minimum fiyat 40 kuruş olmalıdır. Domates maliyeti yüksek ve riski fazla olan bir üründür. Bunun altında açıklanacak her türlü fiyat üreticinin girdi maliyetlerini karşılamaktan uzaktır” ifadesini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz