$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,76
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,51

Uğur Bandırma’ya El Attı…!

Uğur Bandırma’ya El Attı…!
  • 09.01.2017

Yoğun kar yağışının Bandırmada yarattığı olumsuzlukları yerinde incelemek ve yapılanları kontrol etmek için Bandırmaya gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi Bandırma İtfaiye Grup amirliğinde bir Basın toplantısı düzenledi. Yaşananların bir afet boyutunda olduğunu dile getiren Uğur gazetecilere şu açıklamaları yaptı.

“Hafta sonu yoğun bir kar yağışı oldu. Balıkesir’in Bandırma, Manyas, Gönen, Marmara adası ilçelerimiz bu yoğun kar yağışının tesiri altında kaldı. Tabi son meteoroloji verilerine göre Türkiye’de en fazla kar yağışı alan yer Bandırma ilçemizdir. Son yağışlarda 92 cm’lik kar kalınlığı ile Bandırma 1. Sırada yer alıyor. Belki de tarihinde Bandırma bu kadar yoğun bir kar yağışı almamıştır. Tabi aslında kar, göletlerimizin, barajlarımızın dolması için, çiftçimizin yüzünün gülmesi için bir rahmet ama her rahmetin bir zahmeti de oluyor. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Bandırmalı, Erdekli, Manyaslı, vatandaşlarımıza fazla mağdur olmadan yardımcı olmaya çalışıyoruz. Manyas’ta bildiğiniz gibi sele kapılan bir karıkoca hayatını kaybetti. Onlara Allah’tan Rahmet diliyoruz.

Balıkesir’den 5.5 saatte gelebildim..!

Cumartesi sabahtan itibaren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Baski, Bandırma Belediyesi ile koordineli bir şekilde 6 iş makinesi 6 binek aracı elli personeli ile karla mücadele ve yol açma çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bu yönde 7/24 çalışıyoruz. Ben bugün buraya gelmek için Balıkesir Merkezden saat 09:30 da ayrıldım. Bulunduğumuz itfaiye binasına geldiğimde saat 15:30’du. Ancak 5 buçuk saatte gelebildim. Susurluk ve Aksakal’dan sonra çok ciddi bir kar kalınlığı mevcut. Servis araçları yollarda kalmış. Hastanemizin oksijen tüpleri ile ekmeğini götüren araçlar yolda kalmış. Bunların hepsini kurtarmaya çalıştık. Biz buraya gelirken, yedi kar küreme aracı ve kar bıçağı olan beş iş makinesi ile yani toplam 12 iş makinesi ile birlikte geldik. Burada da 2 grayder, bir kepçe ve bir kar küreme ve tuzlama aracımız çalışıyordu. Yani BASKİ ile beraber şu anda 28 aracımız ve 250 personelimiz burada bölgede bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. İstiyoruz ki hiçbir vatandaşımızı zarar görmesin.

Su kesintisi yok

Zaman zaman sosyal medya ve basında yanlış haberler çıkıyor. Bandırma da bir su kesintisi olacağı yönündeki haberler doğru değildir. Tabi bu haber sonucu Bandırmalılar su stoklamaya başladı. Bu BASKİ’nin su sarfiyatı saatinden anlaşılıyor. Böyle bir şey yok. Tabi bu haber sonucu insanlarımız haklı olarak su stoklama yoluna gitti. Bu çok yanlış bir haber.

Başkan Mirza bizi üzdü

Biz bir taraftan bu hizmetleri verirken Bandırma Belediye Başkanının “biz sahada çalışıyoruz, Büyükşehir bir şey yapmıyor” açıklamaları da bizleri üzdü. Biz bu çalışmaları yaparken siyaseti değil, vatandaşımıza hizmet etmeyi yardımcı olmayı düşünüyoruz.

2000 Kumanya 2500 ekmek geliyor
Bir taraftan da Balıkesir’den buraya kumanya gelmesi için talimatı verdim. Kar yağışı yarına kadar devam edeceği için bu kumanyaları hazırlattık. Yolda kalanlar ihtiyacı olanlara bu kumanyalar dağıtılacak. Aynı çalışmayı otogarda mahsur kalanlar içinde yaptık. Yine Marmara Adası, Gönen, Manyas, Erdek’te de 10 iş makinası, 12 Binek aracı ve 80 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Hatta BASKİ defin işlemlerine de yardımcı oldu ve 12 kabrin kazılmasını gerçekleştirdi.

Bizim vatandaşımıza söyleyeceğimiz şu. Bu günler geçecek. Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre Perşembe günü yağışla birlikte bu kar yağışı sona erecek. Biz onlardan bu süre içinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamalarını istiyoruz. Eğer araçları ile çıkmak zorundaysalar, mutlaka zincirlerini taksınlar. Gerekli tedbirlerini alsınlar. Mecbur kalmadıkça da çıkmasınlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.