UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,08 / Satış: 4,10
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

ÜÇ AYLARA DAİR

ÜÇ AYLARA DAİR
  • 02.04.2018

Üç aylar kültürümüzde hicrî takvimin Recep, Şaban ve Ramazan aylarına denmektedir. Dini kültürde mübarek sayılıp kutlanan bazı geceler de bu zaman dilimindedir. Regaib, miraç, berat ve kadir geceleri üç aylarda kutlanan kandillerdir. Bu kandillerin törenlerle kutlanması peygamberimizin vefatından 300-400 yıl sonra başlamıştır. Kutlanmasındaki amaç herhalde zayıflayan dini duyguların tekrar yeşertilme isteğidir. Ancak bilinmeli ki iyi niyetle bile olsa İslâm’da olmayan bir ibadeti ihdas etmek ve bu gecelere has olmak üzere ibadet yapmak bid’at olur.
Oruç tutmak ve namaz kılmak her zaman sevaplı bir ameldir. Bu ibadetleri sadece belli gecelere mahsus yapmak ve başka zamanları ihmal etmek doğru bir dindarlık şekli değildir.
Üç aylarla ilgili maalesef hocalarımızın dilinde çok fazla doğru olmayan bilgiler, sözler dolaşmaktadır. Biz bugün sahih, sağlam ve Kur’an’a, sünnete dayanan delillerle üç aylar nedir ne değildir yazmaya çalışacağız.
Üç aylar arınma, bağışlanma ve kulluğu hatırlama aylarıdır. Bu aylarda dini duyarlılık daha yoğunlaşmaktadır. Üç aylarda peygamberimizin ibadet hayatında hissedilir derecede bir değişiklik olurdu.
Bu aylar girdiği zaman peygamberimizin şöyle dua ettiği haber verilmektedir: “Allah’ım, Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!”
Üç ayların ilki olan Recep ayını önemli kılan en baştaki unsur haram aylardan olmasıdır. (Diğer haram aylar, hicri takvime göre Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. Bu haram aylarda savaş başlatılması yasaklanmıştır. Kur’an’da da bu hüküm vardır.)Peygamberimiz haram aylarda nafile olarak oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Recep ayında da üç gün oruç tutup üç gün ara vermek suretiyle ya da bu ayın 13, 14 ve 15. günleri oruç tutmak tavsiye edilmiştir.
Recep ayının ilk cuma gecesi ve üç ayların habercisi olan Regaib Gecesi ile ilgili sahih bir delil olmamakla birlikte üç aylara erişmenin sevinci ile kutlanmaya başlanan bir gece olduğunu söyleyebiliriz. Regaib, bol bağış ve ihsan demektir. Rağbet olunan şey anlamına da gelmektedir. Bu gece ile ilgili Peygamberimizin bir tavsiyesi yoktur. Bu geceye özel bir ibadet de yoktur. Bazı kitaplarda anlatılan regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın da aslı yoktur, bu isimle namaz kılmak mekruhtur. Regaib gecesiyle ilgili ne yazık ki peygamberimize ait olmayan ancak hadis diye anlatılan sözler vardır. Bu rivayetleri yaygınlaştırmamak gerekmektedir.
Recep ayının 27.gecesi de Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır. Bu geceyi önemli kılan da isra ve miraç hadisesinin gerçekleşmesidir. Peygamberimizin ‘kutlayın ve özel ibadetlerle geçirin’ dediği bir gece değildir. O gece büyük mucizelerin gerçekleşmesi, bazı ayetlerin özel olarak vahyedilmesi, beş vakit namazın farz kılınması ve peygamberimizin müminlere müjdeler vermesi dolayısıyla Miraç Gecesi kutlanmaktadır.
Üç ayların ikincisi Şaban ayıdır. Bu ayın 15.gecesi olan Berat Kandili ile ilgili hadis kitaplarında peygamberimizin sahih sözleri mevcuttur. Bu gecenin gündüzünde oruç, gecesinde ibadet edilmesi bizzat Peygamberimizin tavsiyesidir. Berat gecesi ile ilgili peygamberimizin dilinden başka sahih sözler de vardır onları o günlere yakın bir zamanda anlatacağız inşallah.
Efendimiz(sav) ramazan ayından sonra en çok nafile orucu Şaban ayında tutardı. Öyle ki nerdeyse bütün ayı oruçlu geçirdiği olurdu. Ancak Ramazanın ehemmiyeti azalmasın diye Ramazandan başka hiçbir ayı tamamen oruçlu geçirmemiştir. Peygamberimiz amellerin Şaban ayında Allah’a arz olunduğunu, amelleri arz olunurken oruçlu olmayı isteyeceğini söylemişti.
Ramazanı karşılamak niyetiyle önceden oruç tutmak, Ramazan ayı yirmi dokuz gün olduğu senelerde orucu otuz güne tamamlamak doğru davranışlar değildir, bu şekilde oruç mekruh görülmüştür. ‘Üç aylar’ orucu adı altında üç ayların tamamını oruçlu geçirmek doğru değildir.
Nihayet üç ayların sonuncusu ve on bir ayın sultanı Kur’an ayı Ramazan, bu mevsimin en kıymetli zaman dilimidir. Hatta denilebilir ki Recep ve Şaban aylarına Ramazan ayının bereketi ve güzelliği sirayet etmiştir. Müminlerin Ramazan’a olan hasreti ve sevgisi Recep ve Şaban aylarını da müstesna kılmıştır. İçinde bulunduğumuz üç aylar, Ramazan’a bedenen ve ruhen hazırlanma zamanıdır.
Bizim de duamız Peygamberimiz Hz.Muhammed(sav)’in duasıyla aynıdır: “Allah’ım, Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!”
Halim METİN

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ