UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,08 / Satış: 4,10
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

TOPLUMDA GÜVEN!

TOPLUMDA GÜVEN!
  • 26.12.2016

Önceki günlerde, bir esnaf arkadaşımızın iş yerinde sohbet ederken, elinde poşetle bir başka müşterek arkadaşımız geldi ve sohbetimize o da dahil oldu.
Konu RUS Büyük elçisinin suikast sonucu öldürülmesiydi, şüpheli şaibeli bir çok fikir yürütülürken zaman çabuk geçti, Öğlen Ezanı vakti yaklaşmıştı, sonradan yanımıza gelen o arkadaşımız, elindeki poşetten eski bir çift ayakkabı çıkardı ve halen ayağında bulunan yeni almış olduğu ayakkabılarını ayağından çıkararak eski ayakkabılarını giydi.
Bu arada bizim kendisine şaşkın şaşkın ve anlamsız baktığımızın farkına varmış olmalı ki, açıklama gereğini duydu, “Ne zaman yeni ayakkabı alıp camiye gitsem ayakkabılarım değiştiriliyor, yenilerini alıp yerine eski ayakkabı bırakıyorlar, bu hal birkaç kez başıma geldiğinden, yeni ayakkabıyla camiye gitmiyorum dedi”.
Bu tür olayların Bayram Namazlarında sıkça meydana geldiğini duyar bilirdik, Bayramdan Bayrama Namaza gelen Gariban fukara insanların bazılarının bu değiştirme işini yaptığı söylenirdi.
Ancak normal zaman ve vakit namazlarında camilerde bu gibi anormallikler yaşanıyorsa, bu çok düşündürücüdür, toplumda Güvenin kalmadığının belirtisidir, beş vakit Camiye gelip Namaz kılacak olan İnsanlar cemaat arkadaşlarına Güven duyamazlarsa sosyal hayatta kime nasıl itimat edecek ve güven duyacaklar.
Ülkemizde her ne kadar “SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜNDEN(!) söz edilse de Camiye Namaz kılmaya, Allah’ın huzuruna durmaya gelen bir İnsanın, başkasının malına, harama el uzatacağı düşünülmemeli.
Hemen her gün Medyada, Çarşıda, Pazarda güven sarsıcı hal ve davranışlara, Büyük küçük hırsızlıklara sıkça rastlıyor görüyoruz, Günümüzde İnsanların birbirlerine karşı saygı ve güven duymadıkları gibi, Can güvenliğinin de kalmadığı bir gerçek.
Ancak Camiler için bunu söylemek biraz zor. Bu arkadaşımızın başına gelenler tesadüf ya da münferit bir olay mıdır? Yoksa toplumda giderek bozulmanın bir sonucu mudur? bilemiyorum.
Ama her şeye rağmen ben cami cemaatine güvenmekten yanayım. Siz de güvenin.

Esen kalın…

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ