UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

TİCARET AHLÂKI-2

TİCARET AHLÂKI-2
  • 28.02.2018

Hz. Peygamber bir kişinin ‘Ya Rabbi, Ya Rabbi’ diye dua edip yalvarıp yakarmasından bahsediyor ve diyor ki “Duası nasıl kabul edilsin yediği haram, içtiği haram, giydiği haram…” Evet, dualarımızın ve genel manada ibadetlerimizin kabul olması, helal kazançla mümkün.
Peygamberimiz “Her ümmetin bir imtihanı vardır. Benim ümmetimin imtihanı da mal iledir.” buyuruyor. Ne hazindir ki paraya ve mala teslim olmayanımız çok nadirdir.
Kur’an-ı Kerim’de mal çoğaltma ve biriktirme hırsına ve insanın zaaflarına dikkat çekilir. Peygamberimiz de “İnsanoğlunun bir vadi dolu altını olsa bir vadi daha ister. Onun gözünü toprak doyuracak.” diyerek ölüm gelinceye kadar insanda hırsın var olacağını haber verir.
Ticaretle uğraşanlar da benliğindeki bu hırsı bastırmaz ve eğitmezse meşru veya gayr-ı meşru demeden her şeye talip olabilir. Peygamberimiz(sav): “Bu dünya malı, tatlı ve çekicidir. Kim onu tok gözlü bir şekilde alırsa o mal bereketlenir. Kim de onu açgözlülükle ve ihtirasla alırsa bereketi kaybolur.” buyuruyor.
Müslüman elbette mal mülk isteyebilir. Müslüman zengin de olabilir. Fakirlik bir fazilet değildir. Peygamberimiz(sav) “Salih Müslümanın elinde iyi mal ne güzeldir.” demiştir. Çünkü Müslümandaki zenginlikten herkes faydalanır. Ailesini helal yollardan geçindirir. Ki peygamberimiz, Müslümanın ailesine harcadığı parayı sadaka olarak niteliyor.
Zengin Müslüman akrabalarından ve çevresinden muhtaç olanlara el uzatır. Aynı şekilde toplumun hizmetinde kullanılacak nice eserlere öncülük edebilir. Hatta zengin Müslüman, ülkesinin kalkınmasına katkı yaptığı için buradan bir sevap da umabilir. Kişisel şeref ve onuru muhafaza etmek de varlıkla mümkündür. Bu noktada “Veren el, alan elden hayırlıdır.” hadis-i şerifini hatırlıyoruz.
Ancak Müslüman başkalarının cebine göz dikerek, helâl haram demeden hesabını ve cüzdanını kabartmanın peşine düşemez. Elde ettiği malın hesabını nasıl vereceğinin muhasebesini yapar. Muhasebesini yapan, her an Allah’ın görmesi ve gözetlemesi altında olduğu şuuruna sahip olan Müslüman ticaret erbabı, Peygamberimizin şu müjdesine nail olacaktır: “Güvenilir ve dürüst tacir, kıyamette peygamberlerle, sıddıklarla (özü-sözü bir Müslüman) ve şehitlerle beraber olacaktır.”
Maalesef Müslüman kardeşlerimizin en büyük yanlışlarından biri ‘çalışmak ibadettir’ diyerek Allah’a karşı kulluk borcunu ihmal etmeleridir. Helâl yollarda çalışıp ailesinin geçimini temin etmek elbette güzeldir. Fakat ibadetleri aksatarak ve ihmal ederek çalışmayı ‘ibadet’ saymak mahzurlu bir durumdur.
Yüce Allah müminleri şöyle tarif eder:” …hiçbir ticaretin ve hiçbir alış verişin kendilerini, Allah’ı anmaktan, namazı kılmaktan, zekâtı vermekten alıkoymadığı birtakım adamlar buralarda sabah akşam O’nu tespih ederler. Onlar, kalplerin ve gözlerin dikilip kalacağı bir günden korkarlar.”(Nur,37)
Müslüman iş adamı ticarette şunlara dikkat etmelidir. Faizli iş ve işlemleri kesinlikle yapmamalıdır. Karaborsacılık vb. hilelerle kazancını artırma yollarına tevessül etmemelidir. Alışverişte belirsizlik olmamalıdır. Yani alınan satılan şeyin ve alışverişin detayları konuşulmadan alışveriş yapmak doğru değildir, çünkü bu bir tarafın zarar etmesine ve kandırılmasına sebep olabilir. Alışverişten sonra her iki taraf memnun olarak ayrılmalıdır.
Şu soruları her Müslüman tacir kendisine sormalıdır. Dinimizin yasakladığı ticaret usullerine uydum mu? Malımın içinde başkasının hakkı var mı? Yanımda çalıştırdığım işçilerin emeğini teslim ettim mi?
Özellikle kamu hukukunu korudum mu? Çünkü burada aynı zamanda seksen milyonun hakkı söz konusudur. Ve milyonlarca kişiyle helâlleşmek zordur, kul hakkı almamalıdır.
Müslüman tacir kazancının zekâtını vermeli ki Allah’a karşı da borcunu ödemiş olsun. Bol bol sadaka vererek hayır işlemeli ki kazancına karışması muhtemel haksız kazançtan malını temizlesin.
Özetle Müslüman bir ticaret erbabı ‘ahirette haklarını gasp ettiğim kimseler yakama yapışırsa nasıl kurtulurum’ diye düşünmelidir. Maddi menfaatleri yüzünden ahiretini kaybetmemelidir.
Geçici dünya hazlarını bir tarafa bırakarak Yüce Allah’ın rızasını gözetmeli ve ebedi hayatı hedeflemelidir.
Halim METİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ