$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

TERAVİH VE MUKABELE

TERAVİH VE MUKABELE
  • 31.05.2018

Ramazan gecelerinin rahmet kaynağı teravih namazıdır. Teravih namazı Ramazan ayının gecelerini müstesna kılan bir ibadettir. Hemen hemen hepimizin teravihe dair çocukluk anıları vardır. Ve ramazanı bize sevdiren, içimize huzur veren, ramazan gecelerini aydınlatan bir namazdır, teravih namazı. Sadece ramazan ayına has olarak kılınan teravih namazı manevi kazançlara vesile olur.
Peygamberimiz(sav) ramazan dışında da gecelerinin bir kısmını mutlaka ibadetle geçirirdi. Onun gecenin tamamını uykuyla geçirdiği vaki değildir. Özellikle gecenin ilk üçte birlik kısmı geçtikten sonra uyanır ve süresi değişik olarak her gece ibadet ederdi.
Peygamberimiz(sav) müjde verdi teravih kılanlara: “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.”
Teravih namazı sünnet olan bir namazdır. Yirmi rekâttir. Vakti yatsı namazından sonraki zamandır. Yatsıdan sabah namazı vaktine kadar kılınabilir. Camiye geç kalan birisi, eğer cemaat teravihe başlamışsa kendisi önce en azından yatsının farzını kılmalı sonra teravih namazını kılmak için imama uymalıdır. İsterse sonra yirmi rekata tamamlar; tamamlamasa da olur. Teravih namazı yalnız da kılınabilir cemaatle de kılınabilir. Cemaatle kılınması daha faziletlidir.
Yalnız kılındığı zaman iki rekâtte bir selam verilerek kılınacaksa herhangi bir iki rekâtlik namaz nasıl kılınıyorsa öyle kılınır. Dört rekatta bir selam verilecekse ikindi veya yatsının ilk sünneti nasıl kılınıyorsa öyle kılınır.
Teravih namazı cemaatle kılınacaksa ki ülkemizde genelde cemaatle, camide kılınır ve dört rekâtte bir selam verilerek kılınır. İmama uyan birisi ayakta iken sadece sübhâneke duasını okur, sonra imamı dinler, namazın diğer yerlerinde normalde ne okunursa onları okur. İkinci rekâtlerde otururken tahiyyât duasından sonra Ellâhümme salli-bârik dualarını, üçüncü rekata kalkıldığı zaman da sübhaneke okunur.
Teravih namazını hızlı kılıp, namazın özünü kaybetmekten sakınmalıyız. Tadil-i erkânın bütün namazlarda bir gereklilik olduğunu unutmamalıyız.
Bilinen bir şeydir ki, bizim teravih namazlarımız oldukça kısa. Yirmi rekât kılıyoruz ama olağanüstü hızla kılıyoruz. Zamm-ı sûre olarak kısacık sûreleri ya da ayetleri okuyoruz. Halbuki peygamberimiz buyuruyor ki ‘en faziletli namaz kıyamı en uzun olan namazdır.’ Yani fatihadan sonra uzunca sure-ayet okunan namaz en güzel namazdır.
Normal teravih namazında böyle iken hatimle teravih namazında her rekâtte fatihadan sonra bir sayfa Kur’an okunmaktadır. Her gün, yirmi rekâtte bir cüz, otuz günde otuz cüz okunmak suretiyle Kur’an’ın tamamı namazdayken okunmuş ve dinlenmiş oluyor. Peygamberimizin sünnetine en yakın, en uygun okuyuş hatimle teravih namazında mümkün oluyor.
MUKABELE
Ramazan ayı gelince hiçbir zaman olmadığı kadar Kur’an-ı Kerim’le meşgul oluruz. Ramazan’da Kur’an’ı daha çok okur, dinler ve Kur’an okunan meclislerde bulunuruz.
Özellikle Anadolu insanının Kur’an’a saygısı ve yaklaşımı farklıdır. Ramazan ayı geldiği zaman camilerde başta olmak üzere her yer Kur’an’ın huzur veren sesiyle dolar. Ramazan’da yolda sokakta elinde, güzelce bil kılıfta, göğüs hizasında tutulan ve çok kıymetli bir şey taşındığı belli olan bir görünümle Kur’an-ı Kerim taşıyanları görürsünüz.
Gelişen teknolojiyle televizyonlarda da Kur’an’lar okunuyor. Ama elbette tabii ve bir cemaat ortamında okunan Kur’an’ın yerini hiçbir şey dolduramıyor.
Ramazan’da çokça Kur’an okunmasını Kur’an’ın bu ayda vahyolunmaya başlamasına ve bu ayın bir açıdan da Kur’an ayı olmasına bağlayabiliriz.
Ramazan’da özellikle camilerimizde okunan Kur’an okumalarına ‘mukabele’ isimlendirmesi yapılmaktadır. Mukabele, karşılıklı okuma demek aslında. Camideki hatim okumalarında karşılıklı okuma olmamasına rağmen bu isimlendirme galiba bu geleneğin başlamasına dayanak olan okuma şeklidir.
Mukabele geleneği Cebrail(as) ile Peygamberimizin bu uygulamasına dayanır. Ki mukabele için Vahiy meleği Cebrail ile Peygamberimizin sünnetidir denebilir. Onların bu okumaları peygamberimizin vefat edeceği yıl iki defa gerçekleşmiştir.
Bugün camilerimizde de mukabele okuma şekli cami görevlilerinin okuması, cemaatin de onları takip etmesiyle icra edilmektedir.
Ramazan ayı bazen yirmi dokuz gün bazen de otuz gün olmaktadır. Kur’an-ı Kerim yaklaşık 600 sayfadır. Ve 30 eşit parçaya(cüz) bölünmüştür. Her cüz de 20 sayfadır. Camilerimizde her gün bir cüz okunmak suretiyle Ramazan’da bütün Kur’an baştan sona okunmaktadır.
Bu arada mukabeleyi hem takip eden hem de okuyan hatim etmiş olur. Yalnızca dinleyenler ise Kur’an okumuş olmazlar ve hatim etmiş olmazlar. Dinleme sevabı alırlar inşallah.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.