UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,06 / Satış: 4,08
€ EURO → Alış: 4,95 / Satış: 4,97

Susurluk’ta süpürge üretimi

Susurluk’ta süpürge üretimi
  • 17.11.2015

Susurluk Roman Kültürünü Yaşatma ve El Sanatlarını Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Uğuş, gazetecilere yaptığı açıklamada ilçede 500 ailenin geçimini süpürge imalatından sağladığını söyledi.
Haftada yaklaşık olarak 10 bin adet süpürge imalatının yapıldığını kaydeden Uğuş, üretilen saplı ve sapsız süpürgelerin İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerine satıldığını açıkladı.
İlçede bin 500 dekar alanda süpürge otu ekiminin yapıldığını dile getiren Uğuş, ancak üretilen süpürge otu miktarının 150 ton olduğunu bununda yeterli olmamasından dolayı Adapazarı, Edirne ve Samsun illerinden süpürge otu almak zorunda kaldıklarını söyledi.
Her sektörde olduğu gibi süpürgecilik sektörünün de teknolojik gelişmelerden olumsuz yönde etkilendiğini dile getiren Uğuş “ Süpürge elektrik süpürgelerinin henüz yaygınlaşmadığı dönemde her evin temizlik aracıydı. Ancak son yıllarda yerini modern aletlere bıraktı. Bu durum üreticiler olarak bizleri de olumsuz etkiledi. Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, sarartılması, bir boy haline getirilmesi, bağlanması çok meşakkatli bir iştir. Bundan dolayı genç nesiller bu işi yapmaktan kaçınıyor. Bu kapsamda Dernek olarak süpürgeciliğin gelişmesi için tüzük tadilatı yaparak el sanatlarını geliştirmeyi de tüzüğümüze koyduk. Düzenlediğimiz eğitimlerle gençlerimizi süpürgecilik mesleğine kanalize etmeye çalışıyoruz. Bunun yapılmaması halinde ülkenin önemli süpürge üretim merkezlerinden olan Susurluk bu özelliğini kaybedebilir” dedi.

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ