UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,07 / Satış: 4,09
€ EURO → Alış: 4,97 / Satış: 4,99

Susurluk’a üniversite kurma çalışmaları

Susurluk’a üniversite kurma çalışmaları
  • 14.01.2016

Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ), Susurluk’a üniversite kurmak için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti.
Balıkesir’in potansiyelini ve gelişimini yakından takip ettiklerini ve buraya üniversite kurmak istediklerini ifade eden Girne Amerikan Üniversitesi Kurucusu Serhat Akpınar, “Böyle bir projeye sizlerinde desteğiyle adım atmaktan dolayı çok mutluyuz. Geçtiğimiz haftada YÖK’te görüşmelerimiz oldu. Gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Balıkesir’de üçüncü bir üniversitenin kurulması için sizin desteklerinizi bekliyoruz. Girne Amerikan Üniversitesi büyük bir markadır ve Balıkesir’e değer katacaktır. Gerekli izinleri aldığımızda 2017 yılına yüksek öğretim kurumunu yetiştirebiliriz” dedi.
-Uğur’dan destek
Balıkesir’e açılacak üçüncü üniversitenin kurulmasına destek vereceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, merkezi hükümetin ve yerel yönetimler olarak yapacakları yatırımlarla Balıkesir’in cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Susurluk’a kurulması planlanan üniversite alanı için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyleyen Uğur, “Bizde sizleri burada görmekten mutluyuz. Bizlerde arzu ediyoruz ki; Balıkesir’de üçüncü hatta dördüncü beşinci bir üniversite olsun” dedi. Balıkesir ikinci üniversitesini Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak kurduğunu anımsatan Uğur “İnşallah bir üçüncü üniversite her zaman talep bulur. Balıkesir ve Bandırma’daki üniversitenin puanları yüksektir. İklimi, yaşamı, büyük şehirlere yakınlığı gibi unsurlardan dolayı öğrencilere hep buraları tercih ediyor” şeklinde konuştu.
-Balıkesir’in jeopolitik konumu önemli
Balıkesir’in coğrafi açıdan önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Uğur “Marmara ve Ege’nin tam ortasında yer alıyor. Yeni yapılan bölünmüş otoyollarla, köprülerle birlikte İstanbul’a, İzmir’e, Çanakkale’ye kısa sürede ulaşabileceğiniz bir yer haline geliyor. Hem tüketim hem üretim merkezlerinin ortasında yer alıyor. Önümüzdeki günlerde Bandırma’ya yapmayı düşündüğümüz limanlar için Rotterdam’a gideceğiz. Ege Bölgesi’ne baktığımızda; Ayvalık’tan, Altınoluk’a kadar çok değerli turizm merkezlerine sahibiz. Ayvalık’la ilgili projelerimiz var. Balıkesir, 18 bin kilometre coğrafi alanda yer altı yer üstü zenginlikleriyle, termaliyle, turizmiyle çok önemli potansiyeli olan bir ildir ”ifadesini kullandı.

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ