UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

SPOR KOMPLESİ OLAN İLK VE ORTA OKULLAR YAPILMALI ARTIK

SPOR KOMPLESİ OLAN İLK VE ORTA OKULLAR YAPILMALI ARTIK
  • 31.03.2017

Hangi açıdan bakarsak bakalım bu gün güncel yaşam içinde mevcut hemen hemen bütün kompartımanlarımız da sıkıntılarımız var biliyorsunuz. Ve maalesef bu sıkıntı veren davranışlarımıza baktığımızda hemen hemen 7’den 77’ye hepimizde var bu sorunlu davranışlar.
Ağaç yaşken eğilir diyoruz ama hep üstün körü diyebileceğimiz günü kurtarıcı tedbirlerle geçiştiriveriyoruz bu çocukluk yıllarını. Eğitim derken tüm yaptığımızın ben sanat ve spordan yoksun sadece ve sadece imtihanlara dayalı inanılmaz bir koşuşturma içinde olduğumuzu görüyorum. Geleceğimizi kurtarmak adına iyi bir meslek edinme mücadelesi var hayatımızda.

Tamam ama bu gün güncel yaşamımıza baktığımızda kuralsız yaşamın adeta tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz artık. Trafikte, spor sahalarında, siyasette, yolda, sokakta, dağda, doğa gibi ortak kullanım alanlarımızın hemen hemen tamamında koyulan kuralları değil kendi kişisel kazanımlarımızı düşünerek davranışlarımızı sergilediğimizi düşünüyorum.

Son yıllarda torunlarımın hareketlerine bakınca özellikle ülkemizdeki ana okullarımızın eksikliğini görmeye başladığımı itiraf etmeliyim. Tamam, ana okulların da gerçekten sosyal kuralla üzerinde iyi bir yönlendirme olduğunu görüyorum ama ana okullar sonrası ilk okullara baktığımızda geçmişten bu güne yapıldığı gibi çocuklarımıza sadece dershane eğitimi gibi okuma- yazma üzerine eğitimi esas aldığımızı düşünüyorum.
Demem o ki her okulun bahçesinde görmekten bıktığımız kıytırık bir voleybol ağı ve çemberi yamulmuş basket potası ile spor alışkanlıkları üzerine konuşacaksak eğer artık tüm bu eksik işlerin yeniden düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.
Çocuklarımızı hayata hazırlamaksa görevimiz eğer onları hem bilimsel, hem fiziksel ve hem de toplumsal açıdan iyi yetiştirme yollarını aramalı ve bulmalıyız artık.

Bakınız bugün modern yaşam olarak dillendirmekten bıktığımız kişilere saygı, hoş görü, doğa sevgisi, kurallara uyum, kötü alışkanlıklardan uzakta duruş, başarıları alkışlamak, liderlik, takım oyunu, arkadaşlık tutkusu,
zamanı kullanma gibi çağdaş kavramların bu güne kadar olduğu gibi evlerde ve derslerde anlatılmaktan öte güncel okul hayatı içinde bire bir spor yaparak hem daha kolay ve hem de daha çabuk kazanılabileceğini ben değil konunun uzmanları ifade ediyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda spor, derslerdeki başarıyı arttırıcı bir unsur olarak da görülmekte.

Sonuç olarak artık her mahalleye bir okul yaptırmaktan vazgeçilerek kentlerin hemen kıyısına, geniş araziler üzerine, içinde her spor çeşidinin kolaylıkla yapılabileceği ve olabildiğince her çeşit sanat ve kültür etkinliğinin sağlanabileceği büyük okul konseptlerinden söz ediyorum. İçinde pastanesi, içinde eğlencesi olabilsin. Çocuklar bu alanın içine girdiğinde zamanını iyi geçirerek okulundan memnun ayrılsın ve aynı istekle yarın yine okuluna gelmeyi istesinler.
Bakınız size çarpıcı bir örnek vermek isterim. Şimdi kent dışlarına üniversite kampüsleri yapılmakta biliyorsunuz. İçlerinde her türlü spor sahası var ama bakıyoruz bu sahalarda spor yapan üniversiteli çocuklarımızı göremiyoruz. Niye yok çünkü alt yapıdan gelen bir spor alışkanlığımız yok da ondan. Biraz daha ileriye baktığımızda maalesef bugün ne futbol ne basketbol ve ne de voleybol takımlarımızda gençlerimizi görebiliyoruz. Her alanda hep yabancılar yer almakta artık.

Konu üzerinde çok konuşulabilecek şeylerde var aslında. Örneğin kısa vadede mevcut ilk okul binalarının orta okul ve liselere dönüştürülmesi, ana okul ve ilk okullarının ise mutlaka söylemeye çalıştığım, içinde her çeşit etkinliğin olabileceği modern okullara taşınması geleceğimiz adına iyi adımlar olabileceğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ