UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

SİYASETÇİ VE YÖNETİCİLER SOMUT RAKAMLARLA KONUŞABİLMELİ !..

SİYASETÇİ VE YÖNETİCİLER SOMUT RAKAMLARLA KONUŞABİLMELİ !..
  • 08.11.2016

Hangi açıdan bakarsak bakalım bizim ülkemizdeki siyaset dilinin bilimsellikten ve espriden uzakta, vurdulu, kırdılı bir film gibi incitici bir tarafı olduğunu görüyoruz.

Ne yazık ki bir düşünceyi topluma iyi anlatmanın sanki en sert dilin kullanılmasıyla oluyor tarzındaki geleneksel SOSYAL ve SİYASİ anlayışın her gün biraz daha değişen toplum önünde çok da prim yapmadığını artık iyi görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kullanılan dilin sertliği tamam anlıyoruz artık ama bir de yapılan tespitlerin somut değerlerden daha çok soyut kavramlar üzerinden genellemeler yapılarak toplum önüne koyulmakta olduğunu görüyoruz. Örneğin bir yörede işsizlik mi var o yöre ile ilgili istatistiki rakamların bence açık olarak ortaya konulması gerektiğini düşünüyorum. Yine tarım ve hayvancılıktan mı söz edilecek bu kez o yörenin geçmiş dönemleri ile o son yıllarının mutlaka karşılaştırılması yapılmalı ki biraz toplum katında bilgiler inandırıcı olsun. Örneğin büyük baş, küçük baş hayvan sayıları gibi veya kümes hayvan besiciliği gibi yıllar arasındaki değişimlere ait artı-eksi rakamlarımın verilerek önümüzün daha açık olarak görülebileceğini düşünüyorum. Tarım derken yine aynı şekilde sadece tarım kötüye gidiyor değil, tarıma dönük buğday, arpa, zeytin gibi yıllık üretim miktarlarını gösteren çizelgelerin ortaya konulması ile toplumu bilgilendirme işinin çok daha uygun ve çok daha inandırıcı olabileceğini söylemek istiyorum.

Demem o ki toplum önünde artık mutlaka bilimsel konuşmalıyız. Çünkü bu gün ülkemizde 250’ye yakın üniversitede gerek akademisyenlerin gerekse yüksek öğrenim gören yüzbinlerce gencimiz bulunmakta.

Okullarını bitirenler iş, meslek ve bilgi arayışında koşturuyorlar. Dolayısıyla güncel hayatımız artık eskiye göre büyük değişimler içinde. Örneğin finans parametreleri, enerji rakamları, geçim şartları, çevre çalışmaları, gıda ve hayvancılık bilgileri, eğitim ve sanat, sağlık, sanayi ve teknoloji gibi her zaman söylemeye çalıştığım üzere çok geniş bir çerçeve içinde tüm bu kompartımanların güncel hayatımıza yansıyan sonuçlarının hem denetlenmesi hem de bu manada topluma yol göstermesi adına her konuya mümkün olabildiğince somut rakamlarla konuşmamız gerektiğini düşünüyorum..
Yine çok örneği verilen bir konuda, vatandaşlarımızın borçlanma konusu. Ama biliyor ve görüyoruz ki borçlanma sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkeler içinde var olan bir gelişme olmadığı gibi ABD ve AB ülkelerinin tamamında bireylerin, şirketlerin borçlanabildiğini ama burada önemli olan tespitin oran olarak ödenmeme konusundaki nedenler ve somut adetlerdir.

Sonuç olarak her alanda kısa zamanda hız kazanmak istiyorsak eğer sadece siyasetçiler değil, STK’lar veya yerel yöneticiler olsun
toplum önünde kim varsa bilinen ve kulağa hoş gelen slogan tarzı söylemlerden daha çok somut rakamlar üzerinde bilimsel verileri kullanmaları gerektiğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ