SON DAKİKA

ilkhaber
egazete

ŞİDDET YAŞAM TARZI HALİNE GELDİ

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 13:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ŞİDDET YAŞAM TARZI HALİNE GELDİ

Şiddet; kimilerinin öfkesine karşı koyamayıp başvurduğu sertliktir. Kimininse kendini üstün kabul edip başkalarına bunu kanıtlamak için kullandığı bir araç. Şiddetin başlıca sebeplerinden birisi çaresizliktir. İnsanların konuşarak çözüm bulamayacağı hiçbir şey olmadığını biliyoruz. Ancak şiddete başvuran insanlar öyle aciz öyle çaresizdir ki kendilerini ifade bile etmeden şiddete başvururlar.
Bizleri hayvanlardan ayıran başlıca etkenlerden birisi vicdandır.
Ancak öyle bir çağda yaşıyoruz ki; insanın ahlaktan ve erdem uzaklaşınca hayvandan bile aşağı olabildiğine şahidiz.
Şiddet günümüzün en büyük sıkıntılarının başında gelmektedir. Kadına, hayvana, çocuğa veya herhangi bir canlıya yönelen şiddet artık bir yaşam tarzı haline geliyor.
Her ne olursa olsun şiddetin hiçbir zaman, hiçbir yerde ne adaleti ne de doğruyu bulmaya yardımcı olduğu söylenebilir. Şiddeti mazur gösteren ve şiddete davet eden bir toplumsal ortamdan geçiyoruz. Şiddet teşvik edilebilir bir unsur hiçbir zaman olmamalıdır. Çeşitli bahanelerin ardına sığınmak aciz insanların işidir. Hiçbir gerekçe bir hayvana yapılan şiddetin bahanesi olamaz
Öfke her geçen zaman daha da artıyor. Araştırmalara göre son 10 yılda yapılan kadına şiddet %1400 artmıştır. Bu da nasıl acınılacak halde olduğumuzun göstergesidir. Şiddet yanlılarının birçoğu bizler dışarıya çıktığınızda yüz yüze gördüğümüz insanlardan birileri. Şiddetin bu kadar artmasının sebeplerine odaklanılmalı; toplum bu girdaptan çıkarılmalıdır. Birilerinin bu insanlara dur demeyişi ve şiddete dönüşen hırslar her birimizi etkiler hale gelecektir. Kardeşin kardeşe bile tahammül edemediği şu çağda şiddet ve kavga haberlerinin bu şekilde artışı normal karşılanamaz. Yapılan en büyük hata belki de kötülüklere duyarsız oluşumuzdur. Sosyal hayatın alarm zilleri çaldığını herkesin görmesi gerekiyor. Üç maymunu oynayarak her şeyin normal gittiğini kabul edemeyiz. Eğer herşey yolunda gitmiş olsaydı 41 ülke arasında şiddette ve cinayette 13. sırada olmazdık.
Önce şiddet karşısında cezaların konuşulması yangın çıktıktan sonra söndürme işlemini konuşmak demektir. Asıl yangın çıkmaması için kafa yorulmalıdır. Bu noktada her halde bu toplumu eğiten, şekillendiren bütün mekanizmalar suçu kendinde aramalıdır. İnsanımız hangi kaynaklardan besleniyor; gençliğin idolleri kimler. Yani kısacası toplumumuzun bilinçlendirmesi gerekiyor.
Şiddetin hiçbir savunmaya açık yanı yoktur. Cezalar kesin ve nihai çözüm olmamakla birlikte kararlı bir şekilde uygulanmalıdır. Suç ceza dengesi gözetilerek kim hangi cezayı hak ediyorsa vermek suçluyu ve suç işleme potansiyeli olanları ıslah edecektir. Hafifletmek, cezasız bırakmak onlar için en güzel ödüldür ki bu şiddetin devamını getirecektir.
Sosyal platformlarda ses getirilmeye çalışılıyor ancak buna devletimizin bütün kurumları el koymadıkça hiçbir zaman kesin çözümler beklememeliyiz.
Bilmeliyiz ki şiddet gören bugünkü mazlum kişi yarının şiddet gösteren zalimi olur. Şiddet yanlısı insanların, şiddete teşvik edici unsurların ortadan kaldırılması en büyük hedefimiz olmalıdır. Aynı zamanda insanlarla iletişim, karşılıklı hakların teslimi, sabır ve irade eğitimi vb. şiddete giden yolda şahsiyet eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü şiddet yetersiz kimselerin barınağıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA