Edincik’te erkek cesedi bulundu

Edincik’te erkek cesedi bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de

Yıldırım:kalan 28 günde var gücümüzle çalışacağız

Yıldırım:kalan 28 günde var gücümüzle çalışacağız

Vurulan polis memuru yaşamını yitirdi

Vurulan polis memuru yaşamını yitirdi

Bandırma’da trafik kazası, 1 ölü!

Bandırma’da trafik kazası, 1 ölü!

Şehitlerimiz: Mukaddesat Müdafileri
 • HalimMETİN
  • Halim METİN
  • halim@gmail.com
  • 13 Şubat 2018 - 17:39:13

Şehitlik İslâm’da övülen, Müslümanlardan hedeflenmesi istenilen yüce bir makam.
Şehit kelimesinin sözlük anlamı, şahit olan ve hazır bulunan demektir. Şehit kavram olarak bir ülkü ve hak dava uğruna Allah yolunda ve mukaddesat uğrunda can veren kimselere verilen bir unvandır.
Şehide şehit denmesinde birkaç sebep var. Birincisi son ameli imanına şahitlik etmesi, ikincisi de öldüğü anda cennete şahit olması ve belki de en önemlisi Yüce Rabbimizin bu konudaki ikazıdır.
Şöyle ki: “Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.”(Bakara,154) bu ayette Yüce Allah, Allah yolunda öldürülen kimselere diğer vefat edenlere olduğu ölü demeyin buyuruyor. Ve onların diri olduğundan bahsediyor.
Yine Âl-i imran suresinin 169.ayetinde Yüce Rabbimiz: ” Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar…” buyurmaktadır. Burada da şehitlerin rızıklandırılmalarından bahsediliyor ki şehitler nasıl yaşamakta ve nasıl rızıklandırılmakta biz bilememekteyiz.
İslâm’da şehitlik korkulan ve kaçılan bir makam değil aksine hep arzulanan ve gönüllerde yatan bir niyet olmuştur.
Peygamber(sav) yemin ederek :“Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi ve diriltilip savaşmayı ve tekrar öldürülmeyi isterim” buyurmuş ve bu sözünü dört kez tekrarlamıştır.
Müslümanlarda var olan vatan sevgisi yâr sevgisinden, ana sevgisinden ve mal-mülk sevgisinden önde gelmiştir. Ahiret inancı sağlam Müslümanlar ve dünyayı bir misafirhane olarak görenler şehitliği hep arzulamışlardır.
Vatanı imanını hayata tatbik etme sahası görenler, gazilikten de şehitlikten de geri durmamışlardır.
Kıymetli okurlar,
Mukaddesat uğrunda candan geçmenin karşılığı cennettir.
Peygamberlerin bile ölüm acısı çektiğini biliyoruz. Ancak şehitlerin ölüm acısını ayağa diken batması veya çimdik gibi hissedeceklerini Peygamberimiz haber vermiştir.
Normal bir ölümde cenazeler yıkanır ve kefenlenir ki; bu dünyaya masum ve tertemiz gelen insan yine bu âlemden temiz gitsin. Şehitlerin temiz ve günahsız olduklarına inanıldığı için; şehitler yıkanmaz ve kefenlenmezler. Kanlı elbiseleriyle defnedilirler.
Bakınız şehitlerle ilgili Peygamberimizin müjdeleri nelerdir:
“Şehit kanının ilk damlasıyla affolunur.” “Gideceği cennet kendisine gösterilir.” ”Kabir azabından korunur.” “Cehennemden emin olur.” “Kul hakkı hariç günahları bağışlanır.” “Şehitlerin amelleri ile diğer insanların ameller arasında yer ile gök arası kadar fark olacaktır.” “Şehitlere akrabalarından yetmiş kişiye şefaat etme hakkı verilecektir.” “Şehitler cennetin ortası ve en yüksek mevkisi olan firdevste ağırlacanaktır.”
Şehitler Peygamberlere de komşu olacaklardır. Kur’an’da Allahü Teala kendilerine nimet verdiği kullarını sayarken şehitleri peygamberlerden hemen sonra saymıştır.
Yine peygamberimiz öldükten sonra nimetlere kavuşan hiç kimsenin dünya ve içindekiler verilecek olsa bile tekrar dünyaya gelmeyi istemeyeceğini fakat şehidin öbür âlemde gördüğü ikram ve nimetler karşısında tekrar tekrar şehit olmayı isteyeceğini söylemiştir.
Elbette bu mükâfat ve müjdeler insanın sahip olduğu en kıymetli varlığını, feda etmesinden dolayıdır. Şehitlik herkese nasip olmayan bir mertebedir aynı zamanda.
Bu kutlu duruma erişen erler Yüce Allah’ın rızasına erişeceklerdir.
Şu bilinmeli ki, son günlerde yaşadığımız şehit acılarını dindirebilecek söz zor bulunur. Ama şehit yakınları ve milletimizin sabrı ve teslimiyetinin ne kadar yüksek olduğu da takdire şayandır.
Şehit sayısına bakılmaksızın her biri, bizim canımızdır. Gözü yaşlı anne-baba ve eş-evlatların yerine kendimizi koyup da ahkâm kesemeyiz. Onların acısını tarif edebilecek cümle bulamıyoruz.
Ancak biliyoruz ki bu topraklarda varlığımızı sürdüreceksek ağır imtihanlardan geçeceğiz.
Yüce Rabbimiz tüm şehitlerimizi bedir şehitleriyle haşru cem eylesin. Şehit ailelerine sabır ve metanet versin. Gazilerimize şifa ihsan eylesin.
HALİM METİN

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz