UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,08 / Satış: 4,10
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

REYTİNGİ YÜKSEK KONU: DİN

REYTİNGİ YÜKSEK KONU: DİN
  • 15.03.2018

Son dönemde ulusal medyada ve aslında her yerde konuşulan mevzular malumunuzdur. Din adına ve din hakkında konuşanların hezeyanları bütün toplumu sarmış ve sarsmış durumda. Ve din merkezli tartışmalar kafaları bulandırmış vaziyette.
Sevgili okurlar,
İslâm’da ruhban sınıfı yoktur. Yani din adamı sınıfı yoktur ki din adına sadece din adamları konuşsun diye bir ilke yoktur. Her Müslüman aynı zamanda dinini tebliğ eden bir davetçidir. Ve olmalıdır da. Ancak din adına isteyen, her istediğini söyler ve herkes fetva verme makamındadır demek de eşyanın tabiatına aykırıdır. Asgari bir dini eğitim bile almadan, Kur’an, hadis, siyer, tefsir, fıkıh ve İslâm tarihi gibi ilimleri elde etmeden konuşma hakkını din, kimseye vermez.
Tabi ki din reytingi yüksek bir konu. Mesleği ve yeterliliği ne olursa olsun dinle ilgili konuşmak külfetsiz ve maliyetsiz bir uğraş. Din hakkında ileri geri konuşanlara bu dünyada bir yaptırım da olmadığından bu sahada konuşmak daha kolay. Söz gelimi zeytincilikle ilgili bir şey söyleyebilmeniz için bu işle iştigal etmeniz ve eğitimini almanız beklenirken bırakınız eğitim görmeyi; Kur’an okumayı bile bilmeyenlerin kendisini fetva makamında görmeleri ne kadar acı.
Önce eğitim almamış olanlarla ilgili konuşalım. Din öyle her önüne gelenin ahkâm kesebileceği bir alan değildir. Mezhep imamı seviyesindeki âlimlerin bile konuşmaktan çekinip, sorulan çoğu soruya ’bilmiyorum’ deme erdemini gösterdiğini biliyoruz. O büyük insanların bizim kadar bilgileri yok muydu?
Kahvehane köşelerinde ve masalarda(!) din müzakeresi nereden çıktı! Ayetleri ve hadisleri reyting malzemesi yapmak nasıl cüretkârlık! Magazin dedikoduları yazmakla malul yazarlar ‘hocalık’ vazifesini kimlerden aldılar. Bu tiplere göre Allah’ın gönderdiği kitap ve ebedi rehber Hz.Peygamber’in yaptıkları adeta onların onayına bağlı. Kendi nefsine ve mantığına uymayan, içinde yaşadığı zamanın ve kültürün etkisiyle İslâm’daki her şeyi tartışmaya açmak ne kadar Müslümanca.
Bir de din adına konuşmayı kendilerinde birinci hak olarak gören ‘hocalar’ var. Bu hocalar daha çok bir cemaat zinciri içinde yetişmiş, yükselmiş, popülerleşmiş ve taraftar toplamış şahsiyetler. Televizyonlarda arz-ı endam eden bu tipler de akçeli işlere fazlaca bulaşmış ve dini istismar anlamına gelecek çok fazla faaliyetin içinde olanlar. Bu grup ‘hocaların’ dine verdikleri zarar ortada.
Elbette hiç ilimden nasibi olmayanlara göre bir yerlerde eğitim aldıkları belli olan bazı hocalarımız da dinle toplumu buluşturmakta büyük zafiyet içindeler. Daha çok kendi cemaatinin jargonuyla konuşan, mensup olduğu cemaati içinde kabul gören ve onların da köpürtmesiyle meşhur olan şahıslar. Bu hocalarımızı hepten yermek elbette doğru değil. Ancak usûl ve üslupta hatalar yaptıkları aşikâr. Söylediklerinin çoğu doğru olsa bile İslâm, leke kaldırmıyor dolayısıyla Müslüman kisvesiyle yapılan hatalar da parmakla gösteriliyor. Kırılan kalpler sebebiyle savundukları değerler görülmüyor. Bizim bu hocalarımıza tavsiyemiz dini ilimlerin yanında davet teknikleri, toplum yapısı ve muhatap kitlenin eğitimi vb. konularda kendilerini gözden geçirmeleri. Bu hocalarımız ‘zaten bize saldıranlar şu tıynette insanlar’ deyip yanlış anlaşılmalardaki kusurlarını görmemezlikten gelmemelidir.
Gelelim meselenin bam teline.
Kamuoyunda cereyan eden aktüel dini konularda haksız ve art niyet kokan bir tavır söz konusu. Evet din adına konuştuklarını iddia edenlerin hataları görmezden gelinemez. Bir Müslüman olarak bundan en başta biz muzdaribiz. Çünkü dinin yanlış anlaşılması bizi derinden üzer. İnsanımızı dinden soğuturuz. Fakat yıllar önce yapılan konuşmalar bulunup servis edilirse, konuşmanın tamamı göz ardı edilerek bir bölümü manşetlere çekilirse ve az çok İslâm’a, vatanımıza ve insanımıza hizmeti geçen hocalarımız yerin dibine sokulursa burada hak ihlali söz konusudur.
Evet, yanlış yapanlar uyarılsın, hepimiz kendimizi kontrol edelim ama dini sadece Diyanet konuşmalı demek makul değil. Dini ilimlerden, İslâm’dan, İslâm terbiyesinden ve peygamberimizin davet ahlâkından nasibi olmayanlar da ne olur işi ehline bıraksınlar.
Halim METİN

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ