$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

PROF. DR. TÜRKAN SAYLAN ve BİR ANI!

PROF. DR. TÜRKAN SAYLAN ve BİR ANI!
 • 30.05.2018

Ülkemizde LEPRA (CÜZZAM) hastalığının kökünü kurutan, kolları, bacakları çürüyüp kopmuş, burnu düşmüş kemikleri gözüken ve benzeri çeşitli uzuvlarını CÜZZAM nedeniyle yitiren birçok hastaların aralarında dolaşarak, onları sevip okşayarak hatırlarını soran ve onları tedavi ederek hayata bağlayan CESUR Profesör.
KARDELEN projesiyle binlerce kız talebelere BURS temin ederek, okutup yetiştiren çağdaş ve fedakar bir CUMHURİYET kadını, “ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ” kurucusu ve Genel Başkanı, İYİLİK MELEĞİ, saygı değer büyük bir bilim insanı, Profesör Dr. Türkan SAYLAN’I ölümünün 9. Yıl dönümünde Rahmet ve Minnetle anıyorum. (Ö.T.18 Mayıs 2009)
Dünyada yüzlerce ÖDÜL alan bu güzel insanı öte Alemde ALLAH (cc) CENNET ile ödüllendirir İnşallah.
Bu vesileyle, Ülkemizin her konudaki tüm sorunlarına da çok duyarlı olan bu yüce İnsan’la olan küçük bir anı’mı paylaşmak istedim.
Sanırım 1990 lı yılların sonlarıydı, 97—98 olabilir, Türkan hoca Bandırma ÇYDD şubesini ziyaretinde, kendisine Bandırma Kuş Cennetinden ve sorunlarından söz etmişler, o da, bana somut ve net bilgi ve belgeler verebilirseniz benim Avrupa Ülkelerinde iyi ilişkilerim var ben bu sorunu Uluslararası platformlarda gündeme getirir çözüme ilişkin çareler ararım dediğinde, Tamam denilip BANDIRMA Belediyesine baş vurulmuş,
Ve işte komedi de burada başlıyor, Yaklaşık on yıldır MANYAS Kuş gölünü ve Kuş cennetini koruma amaçlı “ULUSLARARASI BANDIRMA KUŞ CENNETİ KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ” adı altında festivaller düzenleniyor, ama ne festival, ne festival, bol bol oynayıp göbekler atıyoruz, İstanbullardan şarkıcılar türkücüler getirtiliyor, (sanki Bandırma’da ve civarda yerli sanatçı yokmuş gibi) Aşırı yüksek desibelde ses düzenekleriyle kulakları sağır edercesine cayırtı ve bağırtılarla bir curcunadır gidiyor ki tam festival.
Haksızlık etmiş olmayayım, bu arada bir iki ÇEVRE paneli de düzenleniyor, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerin Üniversitelerinden Bilim insanları gelip gölde çeşitli araştırmalar yapıp bulgularını rapor ediyor, ilgililere verilmek üzere bırakıyor, ve halkı da çevre koruma konusunda bilgilendirip gidiyorlardı.
Lakin kanaatimce o raporlar festival bitince galiba çöpe atılıyordu, çünkü hiçbir panelin sonuç bildirgesi bulunmuyor, dolayısıyla Kuş cennetine ait bilimsel bir veri bir rapor elde edilemiyordu, o nedenle Belediyeden el boş dönülmüştü.
O yıllarda biz “S.O.S ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU’NUN BANDIRMA BİRİRMİ” olarak faal durumdayız ve ben Kuş gölüyle ilgili on bir köyü gezerek yerel verilerle naçizane bir çalışma yapmıştım, Kuş gölünün Coğrafi konumunu, Özelliğini, İçinde bulunduğu olumsuzluklarını ve Çözümünü içeren bir çalışmaydı bu, Arkadaşlarım buna rapor dediler, o günlerde basında da gündeme gelen bu çalışmayı hatırlayıp bana ulaştıklarında sevinerek ÇYDD ye giderek orada o raporu daha da bilimselleştirerek kendisine verdiğimizde çok memnun olmuştu. Ve o gün güzel bir gündü,
Ömrünün sonlarında, “FETÖ KUMPASIYLA” uğradığı haksızlıkları da hiç umursamadan “Ben üzerime düşen vazifelerimi yerine getirdim RABBİME huzur içinde gidiyorum diyerek ölümü bile güzelleştirebilen bu yüce insan Ülkemiz için çok büyük bir kayıp olmuştur.
Ne var ki Türkiye’de bazı hayati ve toplumsal konuların çözüme kavuşması birilerinin işine gelmiyor olmalı ki, bu mücadelenin de önüne TAŞ konuldu.
Çözüm önerilerini içeren çalışmamızı bu festival günlerinde bir kez daha gündeme getirmekte yarar görüyorum, çünkü gölün zehirlenmesinde hiçbir gelişme, iyileşme olmadığından bu öneriler hala taze olarak geçerliliğini korumaktadır. Esen kalınız… FİKRET ÇAĞIN.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. SAiM dedi ki:

  Duyan da sanacak ki melaike…
  Öve öve bitiremediğiniz şu kadının bir iki kelamına bakalım, neler demiş neler yapmış;
  1) Biz asılız bizim istemediğimiz birşey bu ülkede olamaz, bizim onaylamadığımız birşeyi istediği kadar çoğunluk olsun devlet yada hükümet onaylayamaz, yapar eder herşey geri döner…
  2) Biz çocuklarımızın, kızlarımızın erkeklerimizin namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz…
  3) Biz Türkler akınlar etmişiz başkalarının yaptıklarını yakmışız yıkmışız… vb. konuşmalar…
  Tam bir başörtüsü düşmanı olan t. saylan eski c. başkanı a.n. sezer tarafından yök üyesi yapılmış ve üniversitelerde başörtüsü yasağının en şiddetli şekilde uygulanmasına öncülük etmiştir…
  Dünyanın en büyük hırsızları insanların hayallerini okuma haklarını geleceklerini çalan hırsızlardır…
  İYİ BİLMEZDİK!!!
  Binlerce başörtülü kızın hayallerini çalan bu ve bu gibi kişileri birer eğitim neferi, sanki birer iyilik meleği gibi anlatan kişiler muhtemelen İSLAM i bilinci ve şuuru zayıf kişilerdir…

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.