UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

PLANLAMA, DİPLOMASİ VE HAREKAT

PLANLAMA, DİPLOMASİ VE HAREKAT
  • 23.01.2018

Son zamanlarda Türkiye tarafından Orta Doğu’da ortaya konulan çalışmalara baktığımızda her türlü övgüyü hak eden bir siyasi var oluş görüntüsünde olduğumuzu söyleyebiliriz. Özellikle bulunduğumuz coğrafyanın sahip olduğu alt yapı zenginlikleri nedeniyle başta süper güçler olmak üzere bir çok devletin direk veya endirek katıldığı veya taraf olduğu bir güçler savaşının ortasında siyaset yapmanın ne kadar zor olacağını sanırım bu konularla bağlantısı olan herkesin kolaylıkla görebileceği bir durum olarak görüyorum.
İşte böylesi karışık bir ortam içinde Türkiye doğabilecek tüm riskleri alarak ülkemizin geleceği adına yapabildiği plan ve düşüncelerini açık ve net bir biçimde dünya kamuoyu önünde tartışmaya açarak haklılığını savunmakla kalmamış dahası daha farklı adımlarında atılabileceğini ortaya koymuştur.
Söylemeye çalıştığım gibi Türkiye önce Rusya ve İran’nın katılımlarıyla başlayan ve bu üç ülkenin birlikte Suriye’nin geleceği üzerine yürüttürdükleri barış görüşmelerindeki başarının ardından Fırat Kalkanı ve İblit’deki güvenlikli bölgeler üzerine yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerinde toplayan Türkiye bu kez ülke bekası adına Afrin üzerine “Zeytin dalı” harekat planı ile girdiğini görüyoruz. Ve baktığımızda harekat üzerine küçük de olsa bir olumsuz eleştirinin yapılmamış olması Türk diplomasi adına yine büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan ben başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere masada ve sahada emeği geçen tüm kahramanlarımızı alkışlıyorum.
Baktığımız zaman bu gün hemen yanı başımızda oynanan bir oyunun farkında olduğumuzu iyi biliyorum ama gelecek yıllar için bu bölgede nasıl bir yapının düşünüldüğünü de maalesef iyi bildiğimizi düşünemiyorum.
Dolayısıyla bölgemizin geleceği açısından yolumuzda yürüyorken hem operasyon gücümüzü ve hem de yukarıda arz etmeye çalıştığım gibi uluslararası siyaset gücümüzü çok dengeli olarak kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle her gün değiştiğini gördüğümüz Orta Doğu coğrafyasında çok daha hassas davranılması konusunda büyük bir tecrübe kazandığımıza inanarak geleceğimizin ülke bekasına hayırlı olmasını diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ