UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,06 / Satış: 4,08
€ EURO → Alış: 4,95 / Satış: 4,97

Pazarcılar katı atık bedelini görüşecek

Pazarcılar katı atık bedelini görüşecek
 • 12.02.2013

ayhan gülerBu akşam toplanacak olan Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanlığı belediye tarafından kapalı pazaryerindeki esnaflardan alınan 5 TL’lik katı atık bedellerinin yargıya taşınıp taşınmayacağına karar verecek.

Bandırma Belediye Başkanlığının pazaryerindeki esnaflardan aldığı 5 TL’lik katı atık bedelinin yasalara uygun olmadığının altını çizen Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Ayhan Güler, “Bu akşam toplanacak olan yönetim kurulumumuz konunun yargıya taşınıp taşınmayacağına karar verecek. Belediye tarafından alınan katı atık bedelleri pazaryeri yönetmeliğinin 15. maddesine aykırıdır. Yerel yönetim bu yanlıştan dönmelidir” dedi. Yerel yönetimin katı atık bedellerinin tahsilinde de ciddi hatalar yaptığına dikkat çeken Güler, pazaryerinde 14 metre boyunda sergi açanda 5 metre sergi açanda 5 TL katı atık bedeli ödüyor. Bu eşitlik ilkesine de aykırıdır” diye tepki gösterdi.

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. TÜKETİCİYİ KORU BİLGİ VER dedi ki:

  PAZAR YERİ İŞGAL HARCI TEMİZLİK VE KATI ATIK(ÇÖP) TAŞIMA İÇİN ALINDIĞINDAN PAZARCI ESNAFINDAN AYRICA KATI ATIK BEDELİ İSTENEMEZ.

 2. 2464 SAYILI BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNA BAKINIZ dedi ki:

  İŞGAL HARCINI BELEDİYEYE ÖDEYEN PAZARCIDAN KATI ATIK(ÇÖP) BERTARAF BEDELİ İSTENEMEZ.

 3. 2464 SAYILI BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNA BAKINIZ dedi ki:

  PAZAR YERİ İŞGAL HARCI = KATI ATIK(ÇÖP) TOPLAMA,TAŞIMA, BERTARAFI TEMİZLİK İŞİ İÇİN ALINMAKTADIR.

 4. 2464 SAYILI BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNA BAKINIZ dedi ki:

  PAZAR YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK VAR. HARÇ VAR. BU NEDENLE 97.MADDEYLE KATI ATIK BEDELİ ALINMASI 2464 SAYILI BELEDİYE GELİRLERİ KANUNUNA BİREBİR AYKIRIDIR.

 5. ESNAFI KORU BİLGİ VER dedi ki:

  DİĞER TARAFTAN BELEDŞYENİN KATI ATIK BEDELİ ALMASI KANUNA AYKIRIDIR. KEZA, İSTEK VE SÖZLEŞME ŞART.

 6. ESNAFI KORU BİLGİ VER dedi ki:

  97.MADDEYE GÖRE ALINACAK ÜCRETLER İSTEĞE BAĞLI İFA EDİLECEK İŞLERDİR. VATANDAŞIN HİZMETİ İSTEMESİ BELEDİYENİN DE SÖZLEŞME YAPMASI KURALI VARDIR.

 7. ESNAFI KORU BİLGİ VER dedi ki:

  5393 SAYILI KANUNUN 14.MADDESİ …TEMİZLİK VE KATI ATIKLAR… BELEDİYENİN YAPACAĞI VE YAPTIRACAĞI İŞLERDENDİR. 97.MD. BELEDİYE MECLİSİNCE BELİRLENECEK ÜCRETE TABİ DEĞİLDİR: BU İŞLER VERGİ VE HARCA TABİDİR. VERGİ, HARÇ VE KATILIM PAYI KONUSU İŞLER İÇİN AYRICA 97.MADDEDEN BAHİSLE TEKEL KONUMUNDA VATANDAŞLARA/ESNAFA ÜCRET DAYATILAMAZ.

 8. ESNAFI KORU BİLGİ VER dedi ki:

  HAKKINIZI MAHKEMEDE ARAYINIZ. BUGÜN 5 TL YARIN 10 TL DERLER DAHA SONRASI NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ. KANTARIN TOPUZU YOK. 5 TL YI DA KİM BULMUŞ NASIL BULMUŞ NASIL HESAPLAMIŞ ? BU İŞİN AKIL HOCASI KİM ? AVRUPADA BELEDİYELER KATI ATIKLARINI İHALEYE AÇIYOR.DENETİM ŞİRKETLERİNE İHALEYLE VERİYOR, GERİ DÖNÜŞDEN PAY ALIYOR, PARA KAZANIYOR… BİZDE MAL VE HİZMET ÜRETENE ÖZETLE VERGİ VERENE İDARECE BİR KAMBUR DAHA VUR… BENCE KANUNA AYKIRI UYGULAMAYA DUR. DEMENİN ZAMANI GELDİ GEÇİYOR…

 9. ESNAFI KORU BİLGİ VER dedi ki:

  PROJESİ OLMAYAN, HAZIR VERENDEN İSTERMİŞ,
  ELEŞTİRME YAPICI OL DİYORSAN;
  1) 5393 SAYILI KANUNUN 14.MADDESİNE GÖRE KATI ATIKLARI TOPLAYAN BELEDİYE BUNLARIN PARAYA ÇEVRİLEBİLİR OLANLARINI TASNİF EDİP TOPLASA AKILCI DEĞERLENDİRSE ve PARAYA ÇEVİRSE,
  2) CAM, PVC, KAĞIT, AHŞAP, METAL, LASTİK ATIKLARINI GERİ DÖNÜŞÜM FİRMALARINA İHALE ETSE VE BİO ENERJİDEN ELEKTRİK ÜRETSE NASIL OLUR?
  2) GERİ DÖNÜŞÜM FİRMALARINA BANDIRMANIN KATI ATIKLARINI İHALEYLE BEDEL KARŞILIĞINDA TAHSİS ETSE VE BUNLARIN SATIŞLARINDAN SIKI BİR DENETİMLE KAR PAYI ALSA İHYA OLUR.
  TEMİZLİK HİZMETLERİNİ BEDAVAYA GETİRİR, GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN ÖRNEK MODELLER ÜZERİNDEN ENTEGRE TESİS VE YATIRIMLARLA KARA GEÇER..

 10. GÜVEN dedi ki:

  PAZARCI ESNAFINDAN 2464 SAYILI KANUNUN’UN 52.MADDESİNDE YAZILI İŞGAL HARCI TEMİZLİK VE KATI ATIK İÇİN ALINMAKTADIR… HARCA TABİ İŞLERE VE PAZARCI ESNAFA 97.MADDE İLE KATI ATIK ÜCRETİ DAYATAMAZSINIZ…. BAŞKANA AKIL VERENLER 5393 ve 2464 SAYILI BELEDİYE KANUNLARINI BİR OKUSUNLAR NE DİYOR…NE ANLATIYOR… İŞKEMBEDEN ATMASINLAR…

 11. GÜVEN dedi ki:

  YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE TARİFELER ÇIKARANLAR VATANDAŞLARINI EZENLERİ ALLAH’A HAVALE ETTİK. SEÇİMLERDE OYLARIMIZLA TEPKİMİZİ GÖSTERECEĞİZ….

YORUM YAZ