UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

ORGAN BAĞISI KONUSUNDA SEFERBERLİĞE İHTİYAÇ VAR

ORGAN BAĞISI KONUSUNDA SEFERBERLİĞE İHTİYAÇ VAR
  • 27.04.2018

Son zamanlarda sosyal hayatın içinde yaşananlara yakından baktığımızda spor ve siyaset dışında hemen hemen hiç bir konuya yeterince takılmama gibi bir anlayıştan ötürü aşırı tekrarların içinde olmak beni fazlasıyla üzüyor.

Bunu biliyorum ama toplum içinde sıkıntılı bir yaşamın içinde olanlarımızda çok fazla,
Örneğin geçen gün televizyonda dünyaca tanınmış, gururumuz olan Prof. Dr Mehmet Haberal’ı dinlerken toplum olarak hepimizin organ nakli konusun da büyük bir eksikliğimizin olduğunu anladım.

Sayın Doktorumuz diyor ki, teknik olarak, ekip olarak, hastaneler olarak organ nakli konusunda dünyanın sayılı ülkeleri arasında çok başarılı bir durumdayız. Böbrek, karaciğer nakilleri gibi çok nazik ameliyatların ülkemizde kolaylıkla yapılabildiğini, sıkıntısı olanların sağlıklarına kavuşabildiklerini söylerken esas sorunun yaşayanlardan, hasta yakınlarından yapılan organ naklinin değil ölümü gerçekleşenlerden organ naklinin daha çok olması gerektiğini anlatıyordu.
Anladığım kadarı ile gerçekleşen ölümler sonrası toplum olarak gerektiği kadar organ nakillerine onay vermiyoruz gibi bir durum çıkıyor ortaya.

Dolayısıyla bu konuda ciddi bir farkındalığa ihtiyacımız var. Bu konuda başta sağlık kurumlarımız olmak üzere STK’lar, kulüpler ve derneklerle beraber ortak bir çalışma içinde ciddi bir seferberliğe ihtiyaç olduğunu görüyorum. Acil organ nakli bekleyen hastalarımıza bir umut olması adına sosyal hayatımızın bu sağlık tarafına önemle eğilmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Sonuç da hastalıklar insanlar içindir. Kimsenin bu konuda ben hasta olmam garantisi de yoktur. Dolayısıyla sağlık konusunda uzmanlara kulak vererek tedaviler konusunda onlara yardımcı olabilmenin yollarını arayarak hastalarımıza umut olmalıyız derim.
Esen kalınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ