UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

OMURGANIZ DİK OLSUN !

OMURGANIZ DİK OLSUN !
  • 10.01.2017

Bugün genç bir gazeteci adayı olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü yaşıyorum. Gazeteci adayı diyorum çünkü uzun yıllar sonra döndüğüm memleketimde bu mesleğin icra edildiği karmaşık dünyada gazetecilik kavramının tam olarak nasıl olması gerektiğinin sorgusunu yapıyorum zaman zaman. Ve sanıyorum ki benim aday olduğum gazetecilik bizim memleketimizde pek nadir görülen bir şey.

Eğer gazetecilik tek taraflı bir siyasetin kalemliği ise ben aday değilim. Yada kamu yararına olan bir haberin birilerini rahatsız edecek olmasından çekinerek susmaksa. Kimsenin yazmaya cesaret edemediğini yazan bir gazeteyi bazı mercilere şikayet etmekse, yada para karşılığı haber yapmaksa.. Siyasi konjöktür değişince 3 sene önce yazdığım köşe yazısının tam tersini yazacaksam da ben bu meslek grubundan olmaya aday dahi değilim.

Ekim ayının sonuydu. Uzun yıllardır yaşadığım Antalya’dan sevdalısı olduğum memleketime dönüş yollarını arıyorum. Kafaya koydum döneceğim ama bir planım yok . Sadece döneceğim. 2009 senesinde giderken en fazla 10 sene sonra dönerim dayanamam dediğim memleketimden  sadece 7 sene uzak kalabiliyorum. Aile büyüklerime ben Bandırmaya dönüyorum dediğimde adeta göz bebekleri büyüyor birazda şaşkınlar ama bir şekilde alışıyorlar bu fikre.

Ekim ayı Antalya’nın en güzel zamanları, hava ılıman güneş tepede sonbahar kokusu. Telefon çalıyor. Arayan gazetemizin kurucusu İhsan Kuruoğlu. Aybars merhaba oğlum , Bandırmaya geliyormuşsun geldiğinde ara görüşelim diyor. İhsan ağabey görüşmenin konusunu söylemiyor ama ben tahmin ediyorum. Çocukluk hayalime yaklaştığımı hissediyorum diğer yandan da İlk Haber’in küllerinden doğuşunda katkı sahibi olabilecek olmanın heyecanını yaşıyorum. İşte o gün başlıyor benim gazeteci adaylığım. Bandırma’nın en eski gazetesinde bir şeyler öğrenebilecek olmanın sevincini yaşarken, Bandırmanın en ağır bedellerini ödemiş olan gazetenin bir ferdi olmanın sorumluluğunu da hissediyorum. Çünkü biliyorum ki İlk Haber de çalışmak yazarken tarafsız olmayı , dik durmayı, yeri geldimi göğüs germeyi ve korkusuz olmayı gerektirir.

Bugüne kadar her ne kadar gazetecilik yapmamış olsamda çocuk yaşımdan bu yana yazdığım onlarca köşe yazısının karşılığında zaman zaman tehtit zaman zaman tenkitle karşılaşmış bir kişi olarak bu mesleğin zorluklarını da biliyorum. Hatta ve hatta yazdığım sivri köşelerden dolayı rahatsız kesimin çoğu zaman ilk adresi aile fertlerim olmuş fakat onların ikazları da doğru bildiğimi korkusuzca yazmama engel olamamıştır. Yakın çevreme sık sık bu mesleği Bandırmada İlk Haber’den başka bir yerde yapmayacağım demem de bu yüzdendir.  Bilirim ki biz kamu  yararına olacak her konuyu sonucu ne olursa olsun korkmadan yazacağız. Bilirim ki hiçbir zaman kiralık kalem olmayacağız. En zor günde bile gücümüzü bağımsızlığımızdan ve birbirimize karşı olan sevgimizden saygımızdan bağlılığımızdan alacağız. Bilirim ki devletimiz bir gün zora düşerse hiçbir zaman karşısında yer almayacağız. 3 kuruşa tamah etmeyeceğiz, ilkelerimizden inançlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Bandırma’da ve Türkiye’de , zor şartlar altında görevini icra etmeye çalışan , omurgası dik tüm gazeteci büyüklerimin ve gazeteci adayı arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.

Biz dik durmaya devam ettikçe  birilerinin önünde eğilip bükülenler elenecek ve bu düzen de değişecek.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. yuksel kalkan dedi ki:

    Değerli basın mensubu Kardeşim Bu zor amma o kadarda sorumluluk isteyen mesleğinde başarılar diler,Çalışan gezeteciler gününü kutlarım

  2. Nezihi Temel Albayrak dedi ki:

    Değerli Aybars, seninle tanıştığımızdan bugüne zihninin, ufkunun ve fikrinin açık olduğunu, terazini sağlam ve doğru yerden tuttuğunu gördüm hep, zaten başarılıydın, başarılarının devamını diliyorum.

YORUM YAZ