UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

ÖLÜM VE SİMTERİMİSYA

ÖLÜM VE SİMTERİMİSYA
  • 05.09.2016

Hepimizin etrafında hayatla mücadele edemeyen, yaşamından memnun olmayan insanlar var. Hapşırdıklarında onlara “çok yaşa” diyoruz. Yaşamlarından çok mutlular ve bunu bu şekilde sürdürmek istiyorlar gibi(!) Özetle, hayatla başa çıkılamıyor fakat sonsuz bir hayat isteniyor… Oysa hapşıran o insanların memnuniyetsizlik sebepleri, ölümün yanından bile geçemez. Ölümü tavşana, sorunlarınızı kaplumbağaya, ölümsüzlüğü ise simterimisyaya benzetmek gerek. Sorunlarınız hiçbir zaman ölümün önüne geçemez, sadece ağır ağır ilerler. Ölüm ise hiç beklemediğiniz bir anda bitiş kurdelesini yere serer! Son olarak tabii ki simterimisya diye bir şey yok, şaka yaptım…

Şimdi biraz ciddi şeylerden konuşalım; ciddiyetimizin içine biraz ölüm, biraz umut, biraz Sokrates olsun…

Zalim yargıçlar “seni ölüme mahkum ettiler” der Sokrates’e karısı. “Tanrı da onları” der Sokrates. “İyi ama haksız yere!” der karısı. Sokrates, “haklı yere mahkum etseler daha mı iyi olurdu?” der (!)
Ölüm siz istemeden, siz hak etmeden, sizin daha yapacak işiniz yarım kalmışken, özür dilemek için ertelediğiniz zaman gelmeden, gelebilir! O vakit geldiğinde sorunlarınızı düşünürken, yaşamı ertelerken yakalanırsınız. En büyük son; ölüm… Her sona geldiğinizi düşündüğünüzde, her daha kötüsü olamaz dedirten problemleriniz olduğunda, en yüksek gülümsediğiniz bir anınızın fotoğrafına bakın, sonra ölümü düşünün ve alçaktan tekrar gülümseyin, o anı fotoğraflayın… Sokrates’e kimse şaka yapmadı, simterimisyayla tanışamadı fakat baldıran zehriyle tanıştı ve ölüme mahkum edildi. Zehri içme saati gelmeden, öğrencilerinden birinin elinde bir saz gördü. Sazın nasıl çalınacağını öğrenmek istedi. Öğrencisi: ” Üstadım, az sonra zehri içeceksiniz. Çalmaya vaktiniz olmayacak. Bir zevk duymayacaksanız.” deyince Sokrates, son dersini verdi:

— ” Asıl zevk, çalmakta değil, çalmayı öğrenmektedir.” Ölümün güzeli varsa, böyle bir şey sanırım…

” Umut her daim vardır” diyen Sokrates bile öldü…

Ölüm ne demek siz düşünün…

“HAPŞUUU!”

Gizem Kılınç Kuruoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ