$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,76
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,51

NE OYUN, NE DE FORMAMIZ YAKIŞIYOR MİLLİ TAKIMA!

NE OYUN, NE DE FORMAMIZ YAKIŞIYOR MİLLİ TAKIMA!
  • 07.06.2017

Geçtiğimiz akşam dünya kupası grup eleme maçlarına hazırlık olarak oynadığımız Makedonya maçına baktığımızda son derece etkisiz bir milli takımla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Tamam, bu bir hazırlık maçı ama unutmayalım ki bu maç da bir ulusal maç olarak oynanıyor. Demem o ki böylesi duygu tarafı yüksek oyunlarda azami hassasiyetlerin gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Tüm enerjisini maça veren acaba kaç oyuncuyu sayabiliriz ki? Al gülüm, ver gülüm misalinde olduğu gibi maçın bitmesini isteyen oyuncular gibi durarak oynayan oyuncu sayımız çok fazlaydı doğrusu.

Tamam oyun olarak iyi değildik ama yeri gelmişken bir kez daha oyuncularımızın giydiği formalara da dikkat çekmek isterim..

Sadece benim değil bir çok vatandaşımızın son yıllarda yapılan forma değişikliğinden oldukça rahatsız olduğunu iyi biliyorum. Siyaha döndürülmüş bir forma rengi ile maça çıkanların tribünlerde oturan seyircilerin ellerindeki bayrak renkleriyle tam olarak uyum içinde olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Temennimiz yıllardır sahalarda görmeye alıştığımız ve sevdiğimiz ay yıldızlı formanın tekrar sahalara dönmesini dört gözle beklediğimizi bir kez daha söylemek istiyorum.
Gelelim ortaya koyduğumuz oyunumuza. Baştan söyleyelim. Bu bir hazırlık maçı da olsa ve hatta sezon sonuna da denk gelse ortaya koyulan futbola baktığımızda ikinci sınıf bir futbol oyunu vardı saha da. Gençleştirme adına yapılan kadronun pek işe yaramadığını söylemek istiyorum.

Ve yine baştan ifade etmem gerekirse eğer, Milli Takım çalışmasının bir ALT YAPI EĞİTİM KAMPI olmadığını düşünenlerden birisiyim. Dolayısıyla Milli takım dediğimizde formda ve hazır futbolcularla birlikte birkaç gencin araya konularak maça mutlaka üst düzey bir futbol oynama anlayışı getirilmelidir… Ve bu bağlamda dün geceye baktığımızda sahada oynayan genç futbolcular arasında Başakşehirli Cengiz gibi yıldızı parlayan ve gelecekte bu takımda yer alabilecek bir yeni oyuncu göremediğimiz gibi geçen yıl kadroya katılan ve kendilerinden çok şey beklediğimiz futbolcu kardeşlerimizin futbol olarak epey gerilere gitmiş görüntüleri de hoş değildi açıkçası.

Bakınız gerek sezon başındaki tansferler çalışmalarında gerekse milli takımlar için futbolcu izlemek, futbolcu seçmek konularında yapılan değerlendirmelere baktığımda bir önemli konuda hatalar yapıldığını gözlemliyorum..

Örneğin güçlü bir takımdan bir oyuncuyu izlerken onun sadece kişisel yeteneklerini değil izlenen futbolcunun yanında, arkasında veya önünde oynayan ve ona iyi toplar atan, ona iyi pozisyonlar hazırlayan arkadaşlarının da hesaba katılmaları gerektiğinin altını çizmek isterim. Elbette her oyuncudan yaratıcı bir oyun beklemek büyük haksızlık olacaktır ama bu yardımların olmaması durumunda alınan veya seçilen futbolcunun oyuna katkısının nasıl olabileceği mutlaka ayrıntılı olarak iyi değerlendirilmelidir derim. Demem o ki, izlediğimiz maçlarda iyi bir golcü veya iyi bir orta alan veya iyi bir stoper olarak gördüğümüz oyuncu yeni takımı içinde gerekli katkıları bulamadığı taktirde o gördüğümüz ışıltılı futbolunu göstermeyebilir de.

Ve oynanan Makedonya maçına baktığımızda Avrupa Takımlarında iyi oynayan oyuncularımızın seviye olarak aşağıda gözükmelerinin belki de en önemli nedenlerinden birisinin ben takım içindeki uyumsuzluklarda aranması gerektiğini düşünüyorum.
Lafı fazla uzatmadan demem o ki futbol sadece futbol topu değildir. İçinde taktik vardır. İçinde sosyoloji vardır. İçinde psikoloji vardır. İçinde sağlık, güç vardır. İçinde bilgi vardır. Liderlik vardır. Takımdaşlık vardır. Saygı vardır. Parayı saymıyorum çünkü para sporda her şey değil bence. Ve en önemlisi sporda, futbolda niyet vardır ama mutlaka iyi niyet olmalıdır diyorum.

Milli takım olarak umarım Kosova maçından üç puanla ayrılır yolumuza devam ederek dünya kupasına doğru ümitleniriz. Takımımıza başarılar diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.