UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

MÜBAREK RAMAZAN AYI

MÜBAREK RAMAZAN AYI
  • 15.05.2018

Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun ki; bu gece Ramazan ayına erişmiş olacağız. Salı akşamı ilk teravih namazımızı kıldık. Bugün  (çarşamba) ilk orucumuzu tutacağız elhamdülillah. Ve böylece manevi iklime adım attık.

Üç ayların başlangıcından itibaren dilimizdeki duamız karşılık buldu. Şöyle diyorduk Peygamberimiz gibi: “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır.” Yüce Allah ömür verdi, nefes ihsan eyledi de büyük bir mutluluk içinde ‘Hoş geldin ey Ramazan ayı’ diyerek, kutlu bir misafir gibi, gurbetten gelen özlemle beklediğimiz bir sevgiliyi karşılar gibi karşıladık.

Ramazan ayı, hicrî-kamerî takvimin 9.ayı. Üç ayların sonuncusu. Peygamberimizin nitelemesiyle ’mübarek bir ay’. Onbir ayın sultanı. Rahmet, mağfiret ve beraat ayı. Kur’an, oruç, teravih, fıtır sadakası ve itikaf ayı.

Ramazan, sevap devşirme ayı. Her ânı, gecesi gündüzü imkânlarla ve ikramlarla dolu ibadet mevsimi.

İbadetler belirli vakitlerde yapılır. Farz olan orucun vakti Ramazan ayıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Kur’an-ı Kerim’de:“ Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” âyeti, orucun koruyucu bir boyutunun olduğuna işaret etmektedir.

Ayrıca Hz. Peygamber de “…Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin. Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır. ”  buyurmak suretiyle orucun nefsin gayri meşru arzu ve isteklerine karşı bir kalkan olduğunu dile getirmiş ve oruçlunun elde edeceği mükâfatı ifade etmiştir.

Oruç,  bilenler için gerçekten bir kalkandır. Şuurlu ve şartları özümsenerek tutulan oruç, kişiyi kötülüklere karşı korur. Toplumsal barışın ve birlikteliğin sağlanmasında da oruç etkin rol oynamaktadır. Çünkü oruçlu kavgalara, kötü sözlere açık değildir. Onun sadece midesi değil aynı zamanda dili, eli, gönlü bütün uzuvları dünyada bu tür çirkinliklere karşı iftarı olmayan bir oruçtadır.

Evet kısa vadede onun dilinin, iftarı güzel sözdür, gönlünün iftarı güzel duygulardır, elinin iftarı, hayır işlerde kullanmaktır, gözünün iftarı güzelliklere bakarak Yüce Rabbi’nin kudret ve kuvvetini anlamaktır. Aklın iftarı, millet ve insanlığa huzur verecek bilgi ve düşünceler üretmektir. Uzun vadede ise bu uzuvların iftarı, Yüce Rabbi’nin müjdesine erdiği andadır. İnancımıza göre asıl müjde ve iftarda bu olsa gerek. Orucun bu boyutu asla göz ardı edilmemelidir.

İnsanların birbirleriyle iyi geçinme yerine birbirini yeme yarışında olduğu günümüzde,  bu tür moral değerlerin ve yönlendirmelerin sağlayacağı faydalar yabana atılamayacak güçtedir. Nice masum hayatların sönmesinin, kanların akıtılmasının, aile ve dostlukların yıkılmasının temelinde,  hiçbir değeri olmayan söz ve kavgaların olduğunu görmekteyiz. Bu tür olayların, gerek fert ve gerekse toplumsal boyutta tamiri imkânsız yaralar ortaya çıkardığı da bir gerçektir. İşte dar anlamda oruçlu geniş anlamda ise Müslüman, kavga ve anlamsız sözlere kapalıdır, diğer bir ifadeyle o, Allah’ın rızası olmayan her türlü eyleme karşı iftarı olmayan bir oruçtadır. Onun kapısı adeta iftar sofrası gibi hep güzelliklere açılır. Maddi ve manevî yönden aç, susuz insanlar onda hayat bulur. O sofrada nasıl gayr-i meşrû yiyecek ve içeceklere yer yoksa, onun makro planda dünyasında da, mikro planda gönlünde de meşrû olmayan davranış ve eylemlere geçit yoktur.

Oruç tutmak suretiyle Allah’ın emrini seve seve yerine getiren mü’minlerin bağışlanacağını, günahlarının affedileceğini müjdeleyen peygamberimiz şöyle buyuruyor:  “Bir kimse inanarak ve mükâfatını umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”

Ramazan ayınız mübarek olsun. Rabbimizden niyazımız, sağlıkla ve huzurla, nasıl ihya edilmesi icap ediyorsa öylece ihya ederek Ramazan’ı uğurlamayı nasip etsin.

Halim METİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ