UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

Mermer üreticileri sinek avlıyor

Dünya mermer rezervinin yüzde 15’ine sahip Marmara ilçesinden yapılan ihracat, Suriye’deki iç savaş, Çin ve Yunanistan ekonomisindeki olumsuz gelişmeler nedeniyle yüzde 95 azaldı.

Mermer üreticileri sinek avlıyor
  • 02.06.2015

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, yaptığı açıklamada, adadaki mermer üreticilerinin birkaç yıldır ciddi anlamda pazar sorunu yaşadığını vurguladı.
Adanın en büyük ihracat pazarının Ortadoğu ülkeleri olduğuna işaret eden Aksoy, “Ortadoğu’daki bütün mermer fabrikaları Suriye’de kurulmuştu. Yani Ortadoğu’daki tüm ihtiyaçları Suriye’deki bu fabrikalar karşılıyordu. Suriye’deki iç savaş öncesinde, Ortadoğu’daki hayatın normal işlediği dönemlerde günde 10 bin ton mermer gönderiyorduk. Çin ve Yunanistan da Ortadoğu kadar olmasa da önem verdiğimiz pazarlardan. Suriye’deki iç savaş, Çin ve Yunanistan’daki ekonomik gelişmeler bizim ihracatı yüzde 95 oranında düşürdü. Ortadoğu’ya mal gönderemez olduk.” dedi.
Saraylar’ın mermer işlerinin bozulmasının, Marmara Adası’nın ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Aksoy, daha önce günde birkaç geminin yanaşıp mermer yüklediği ilçeye şimdilerde ayda bir geminin zor geldiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nedim dedi ki:

    Bu günler de geçti sektör yeniden ivme kazanmaya başladı.

YORUM YAZ