$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

MENBİÇ UZLAŞMASI TÜRK DIŞ POLİTİKASI ADINA BAŞARIDIR

MENBİÇ  UZLAŞMASI TÜRK DIŞ POLİTİKASI ADINA BAŞARIDIR
  • 07.06.2018

Son yıllarda gerek içerde gerekse dış dünyada en çok konuşulan konuların başında Suriye ile ilgili konular olduğunu sanıyorum hepimizin çok iyi bildiğini düşünüyorum. Özellikle yangının hemen yanı başında yer alan bizler,Türkiye olarak önceleri aceleci bir davranış içersinde Suriye olaylarına katılırken hiç de hesaplamadığımız hatta sürpriz denilebilecek olaylar karşısında zorlandığımız dönemleri hatırladığımızda sadece bizler değil Suriye olaylarına katılan tüm ülkeler gibi hatalar zinciri içinde yılları geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Ama ne olduysa oldu, Rus uçağının düşürülmesi sonrası gelişen olaylar sonucu önce Rusya, İran ve Türkiye olarak yan yana gelip Suriye ateşkesi üzerinde başlayan çalışmalar ve ardından dış siyasetine bir çeki düzen veren Türkiye’nin önce Fırat Kalkanı ardından Afrin harekatı gibi önce diplomasi sonra planlama ve ardından askeri harekat ile ortaya koyduğu gerçekçi bir çalışma sonrası dost, düşman kim olursa olsun ülkemiz hakkında güvenilir bir bölge gücü olarak kabul gördüğünü söylemek isterim.

Ve son günlerde ABD gibi kuzey Suriye’de ne yapacağı hala tam olarak bilinemeyen bir süper gücün bir anda Münbiç konusu üzerinden Türkiye ile yan yana gelmesi yani Türk dış politikasına uygun adımlar atması hem ABD hem de Türkiye olarak geçmişten günümüze kadar gelen karşılıklı güvensizliklere dur diyebilecek bir ilk adım olarak görüyorum. Aynı zamanda bu ilk adım hem Türkiye’nin ünbiç için yeni bir harekat düzenlemesini önlemiş olacak ve hem de Türkiye’nin terör bağlamında örneğin Kandil’e girilmesi gibi bundan sonra atabileceği adımlara destek olabileceğini düşünüyorum.

Özellikle Kandil konusu açılmışken seçim öncesi de olsa dış dünyadan çatlak bir ses çıkmakmış olması tesadüfü olmayıp Türkiye olarak belli bir dış açılımın sonuçları olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ve bu arada kamuoyunun çok üzerinde durmadığı ama Batı ülkelerinin hemen fark ettiğini düşündüğüm bir küçük ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak isterim. Son zamanlarda miting meydanlarında Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Suriyelileri memleketlerine geri göndermek fikri var ya işte bunu Avrupalıların çok beğenmediğini hatta böyle bir açılım sonrası milyonlarca Suriyelinin tekrar Avrupa yollarına düşebileceği korkusu olduğunu satır arasında söylemek isterim. Dolayısıyla bu hususu birilerine hatırlatmak istedim diyorum.

Esen kalınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.