UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,06 / Satış: 4,08
€ EURO → Alış: 4,95 / Satış: 4,97

LAİKLİK, ULUS OLARAK EN BÜYÜK KAZANIMIMIZDIR

LAİKLİK, ULUS OLARAK EN BÜYÜK KAZANIMIMIZDIR
  • 05.01.2017

Başta sosyal, siyasi toplumsal olaylar olmak üzere ulus olarak son yüz yılımızda yaşanan çeşitli olumsuzluklara baktığımızda bizi Türk Ulusu olarak ayakta tutan en büyük dayanağımızın laiklik olduğunu söyleyebiliriz.

Mevcut tüm dinsel, mezhepsel ve ırksal farklılıklarımıza rağmen güncel yaşam içinde karşılıklı saygı ve hoşgörünün devam ediyor olması hususu bence geleceğimize yönelik en büyük zenginliğimiz olarak görülmeli diyorum.

Ve böylesi çok yaşamsal bir konuyu bugün konuşurken Cumhuriyetimizi kuran Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk’ümüzün ne kadar büyük ve önemli bir iş yaptığını da bugün çevremizde yaşananlardan çok iyi anladığımızı düşünüyorum.

Ama ne yazık ki zaman zaman gerek yazılı basında gerekse güncel yaşam içinde sayıları çok, çok az da olsa LAİKLİK tartışmalarına yol açabilecek laiklik karşıtı münferit davranışlara ve açıklamalara da tanık olabiliyoruz.

Ben şahsen böylesi cılız açıklamaların Yüce Türk milleti katında değer bulabileceğini asla düşünmüyorum. Özellikle coğrafyamızda yaşanan mezhepsel kavgaların devamlılığı, toplumu LAİKLİK konusunda dünden daha şiddetli bir laiklik taraftarı olarak yönlendirme içinde olduğunu söyleyebilirim.

Ve bu manada Türk Ulusu olarak artık bu noktan geriye bir dönüşün asla olamayacağını da söylemek isterim. Neden iddalıyım çünkü, ulus olarak laikliğin kazanımlarını, önemini, tadını, güzelliğini tatmış ve anlamış bir sosyal anlayışın artık toplum olarak kanıksandığını düşünüyorum.

Hele hele üniversite ve yüksek okullarda okuyan yüz binlerce gencimizin çeşitli iletişim olanakları ile dünyayı yakından izleyebildikleri bir ortamda çağdışı anlayışların hayata geçirilmesinin asla mümkün olamayacağına inanıyorum.

Sonuç olarak dün olduğu gibi bu gün ve yarınlarda da Laiklik konusundaki hassasiyetlerimizi zorlayacak kişiler, odaklar olacaktır ama Atatürk Türkiye’sinde asla etkili ve başarılı olamayacaklardır.

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ