UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

Kırcı:toplumsal bir seferberlik halinde çalışmalıyız

Kırcı:toplumsal bir seferberlik halinde çalışmalıyız
  • 22.02.2018

 

Çocuklara yönelik istismarı önlemek için Hükümet yeni bir çalışma başlattı. Çocukların daha etkin korunması amacıyla başbakan yardımcısı ve beş bakandan oluşan bir komisyonun kurulduğu açıklandı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı iktidara geldikleri günden bu yana çocukların korunması için birçok yasal ve idari tedbiri hayata geçirdiklerini, hizmetleri yeniden yapılandırdıklarını, çocuklara yönelik istismara karşı verilen savaşta bu kez yeni bir çalışma başlattıklarını, çocukların daha etkin korunmasında toplumsal bir seferberlik halinde çalışmak gerektiğini söyledi.

ÇOCUK HAKLARININ KORUNMASINDA BİRÇOK TEDBİRİ HAYATA GEÇİRDİK

Korunması gereken hassas kesim olan çocukların maruz kalacağı kasıtlı bir davranışın uzun vadede tüm toplumu etkileyeceğinin altını çizen Kırcı, “Geleceğimiz olan çocuklarımız dünyanın en değerli varlıkları. Onların sevgi içinde güvenli bir ortamda büyümesi devletimizin temel görevi. Göreve geldiğimiz günden bu yana istismarı önlemenin yasal ve idari zeminini sağlamlaştırmak ve uygulamadaki aksaklıkları gidermek için çalışıyoruz. Ülkemiz çocuklarla ilgili tüm uluslararası sözleşmelerin tarafıdır. İç hukukumuzda da çocukların mağdur olmalarını önleyici bir dizi düzenleme yapıldı. İlk kez 2005 yılında yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu’nu çıkarıldı. 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK’da Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ayrıca düzenlendi. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile çocuk hakları ilk kez Anayasamıza girdi. 2014 yılında 6545 sayılı kanunla çocukların cinsel istismarı ile ilgili suçların nitelikli halde cezalarının 18 yıldan başlatılmasına yönelik yasal değişiklik hayata geçirilmiştir” dedi.

BAKANLIKLARIMIZIN TEMEL ÖNCELİĞİ ÇOCUKLARIMIZ

Yasal düzenlemelere ilaveten çeşitli bakanlıkların çocukların korunmasına yönelik olarak hizmetlerini yeniden ele aldığını söyleyen Kırcı, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız kurumsal örgütlenmede çocukların ev ortamında yetişmesini sağlayan Sevgi Evleri modeline geçmiştir. Çocukların yardıma ihtiyaç duydukları anda kolayca erişebilecekleri ücretsiz bir hat olan Alo 183 çocuk yardım çağrı merkezi kurulmuştur. Cumhuriyet tarihinde 2013 yılında ilk defa dört yıllık bir “Çocuk Hakları Strateji Planı” hazırlandı. Koruyucu önleyici tedbirler kapsamında aile eğitim programları hazırlandı ve pek çok aileye eğitim verildi. Adalet Bakanlığımız özel ortamlarda ifadesi alınması gereken kırılgan grupların ifade ve beyanının alınmasında kullanılmak amacıyla adli görüşme odalarını 3 Nisan 2017 tarihinden itibaren hayata geçirdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda cinsel istismar mağduru çocukların örselenmeden ifade ve muayene işlemlerinin yapıldığı Çocuk İzlem Merkezleri faaliyete geçirilmiştir” dedi.

DAHA İYİ BİR NETİCE ALMAK İÇİN KOORDİNASYON ÇOK ÖNEMLİ

Çocukların korunmasında daha iyi bir netice almak için kişiler ve kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun önemine işaret eden Kırcı “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 6 bakandan oluşan bir komisyon kurulmasıyla yeni bir çalışma başlatıyoruz. Çocuklarımızın daha etkin korunması için neler yapılması gerektiği konusunda çalışacak bu komisyon; bütüncül ulusal bir çocuk politikasının uygulanması, riski önceden fark etmek ve nedenleri ortadan kaldırmak açısından daha ileri bir aşamayı ifade ediyor. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bandırma Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği  “Yerel Düzeyde Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme” konulu bilgilendirme toplantıları benzeri çalışmaların farkındalık sağlanması konusunda önemli bir katkısı söz konusu. Başta değerli çocuklarımız ve aileleri olmak üzere bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturmak durumundayız. Çocukların daha etkin korunmasında toplumsal bir seferberlik halinde çalışmalıyız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ