Banvit yarı final için sahada

Banvit yarı final için sahada

Çok yiyenler acil’lik oluyor

Çok yiyenler acil’lik oluyor

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

Ruhsatsız silah operasyonu

Ruhsatsız silah operasyonu

ORUÇ İBADETİ

ORUÇ İBADETİ

KARA DERE ve ÖNCE İNSAN!
">
  KARA DERE ve ÖNCE İNSAN!

  KARA DERE, KARA DERE GÖNÜLLERDE YARA DERE KİRLİ KİRLİ AKMA BÖYLE BANA KÜSKÜN BAKMA ÖYLE * * * FABRİKA KUR GÖLE YAKIN GÖL YOK İSE YOLA YAKIN DERE VARSA AYRI NİMET SAL ATIKLARINI SUYU KİRLET DİYOR, SANKİ YÜCE DEVLET. * * * BİR ZAMANLAR TER TEMİZ BİR GÖLDÜ, ŞİMDİ SUYUNU İÇEN HAYVANLAR ÖLDÜ ÇİFTÇİ TOPRAĞINI […]

  KARA DERE, KARA DERE
  GÖNÜLLERDE YARA DERE
  KİRLİ KİRLİ AKMA BÖYLE
  BANA KÜSKÜN BAKMA ÖYLE
  * * *
  FABRİKA KUR GÖLE YAKIN
  GÖL YOK İSE YOLA YAKIN
  DERE VARSA AYRI NİMET
  SAL ATIKLARINI SUYU KİRLET
  DİYOR, SANKİ YÜCE DEVLET.
  * * *
  BİR ZAMANLAR TER TEMİZ BİR GÖLDÜ,
  ŞİMDİ SUYUNU İÇEN HAYVANLAR ÖLDÜ
  ÇİFTÇİ TOPRAĞINI KİRDEN SULAYAMADI
  EYLEMLER YAPTI SESİNİ DUYURAMADI. (şairlerimizin affına sığınırım)
  Değerli okurlar, 21—Nisan 2018 tarihinde Bandırma İLK HABER Gazetemizin İnternet sitesinde KARA DEREDE EYLEM diye bir haber vardı.
  EYLEMİN ÖZÜ, Manyas Kuş gölüne çeşitli sanayi kuruluşlarının, fabrikaların arıtmasız salınan çok çeşitli kimyasalları ve asitleriyle adeta zehir kuyusuna dönen göl sularını tahliye eden KARA DERE ve bu derenin gölden çıkıp Marmara denizine dökülmeden önce geçtiği bazı köylerde (Sultaniye, Akhisar, Top hisar ve İsmet Paşa gibi) sulamalı tarım yapan çiftçiler, Derenin çok kötü koktuğunu içinde su canlılarının yaşamadığını bu sudan içen hayvanlarının öldüğü gerekçesiyle bir EYLEM yapmışlar.
  Günümüzde Mahalle olarak isimlendirilen bu köyler Karacabey’e, dolayısıyla Bursa’ya bağlı olduğundan bu EYLEM’E Kimya mühendisleri odası BURSA şubesi ve “DOĞADER” Başkanları katılmışlar, Pankartlar açıp megafonla seslenerek olayı şiddetle kınamış, ilgililerden önlem alınmasını, mevcut kirliliğe çözüm bulunmasını istemişler. (iyi etmişler, İnşallah bu sesleri duyan olur, biz yıllarca seslendik duyuramadık).
  Bu eylemde köylüler, İçinde su canlısı barındırmayan, içildiğinde hayvanları öldüren kara derenin zehirli sularıyla sulanan tarım alanlarından elde edilen ürünler, gıdalar zinciriyle İnsan sağlığını ciddi ölçüde olumsuz etkileyip, teşhisi ve tedavisi zor ya da mümkün olmayan hastalıklara neden olmaktadır düşüncesiyle, en somut, en doğal, en insani ve en Demokratik olan eylem haklarını kullanmışlardır.
  Bursa’daki sivil toplum kuruluşları, Manyas gölünden kaynaklanan kirliliğe gerçekçi bir bakışla radikal önlemler talep ederken Manyas kuş Gölünün bağlı olduğu BALIKESİR İlimiz konuya nereden ve nasıl bakıyor.
  Balıkesir’in, “MANYAS KUŞ GÖLÜNDE KORKUTAN GÖRÜNTÜ” başlıklı bir bildirisi var, neymiş efendim, Kaçak avlanan balıkçıların suya gelişi güzel bıraktıkları ağlar, kuşların takılıp ölmelerine neden oluyormuş, bu nedenle avcılara ve balıkçılara sıkı denetimler yapılmalıymış ve başlamış, kısa zamanda 1400 metre balık ağına el konulmuş, (aman ne kadar iyi bir koruma(!) ne kadar etkin ve radikal bir önlem(!) peki Bandırma halk pazarlarında her zaman satılan göl balıklarını hiç görmez misiniz? Balık yasağı başlayalı çok oldu balıklar havyar dökecek ama kimin umurunda, hala satılıyor.
  Ayrıca, Gölün sorunu sadece avcı ve balıkçılar mı? Başka sorunu yok mu Manyas Gölünün? suyu içme suyu olarak kullanılmadığı için mi zehirlenip kirlenmesi kimseyi ilgilendirmiyor?
  Ama Balıkesir’e 21 kilometre uzaklıkta bulunan ve yıllık 50 milyon metreküp içme suyu sağlayan “İKİZ TEPELER” barajında yıllardır kırık dökük ve akaryakıtla çalışan teknelerle yasa dışı balık avcılığı yapılmaktadır, ağlardan kopan kurşunların insan sağlığını ve Ekolojik Dengeyi bozduğu bilinmektedir, bu nedenlerle, “Su Havzalarını koruma yönetmeliğinin 6. Maddesi uyarınca bu faaliyetlerin ivedilikle önüne geçilmelidir”. Demeye çalışıyor ve Balık ağlarından kopan kurşunların içme suyumuza verdiği zararı düşünmek bile istemiyoruz” deyip hop oturup hop kalkıyorsunuz.
  Bu noktada sizleri çok haklı buluyoruz, Ancak bizler Manyas kuş gölünün suyunu içmiyoruz ama sulamalı tarım ürünlerini tüketen en çok bölge insanımız gıdalar yoluyla etkileniyor bu zehirlerden, Bu nedenle konuya yüzeysel bakmayıp hassasiyetinizi biraz daha geniş tutunuz lütfen. Vilayetimiz olarak daha acil ve gerçekçi yaklaşarak bu kirliliğe çözüm bulmak durumundasınız, mesele sadece kuşlardan ve kurşundan ibaret değil, ÖNCE İNSAN.
  Esen kalınız…
  Fikret ÇAĞIN.

  • Etiketler
  • Yorumla
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz