UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,02 / Satış: 4,04
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

İslâm’da esas olan barış ve suhulet içinde yaşamaktır

İslâm’da esas olan barış ve suhulet içinde yaşamaktır
  • 06.02.2018

Cihad, gayret göstermek, çalışmak ve mücadele etmek demektir. Cihad İslâm’da her Müslümana emredilmiştir. Çünkü cihad, dini yaşamak ve anlatmak, nefse ve dış düşmanlara karşı mücadele etmek demektir. Tanımdan anlaşılacağı üzere her Müslüman cihad eder; etmelidir. Ve her Müslüman aynı zamanda bir mücahiddir. Peygamberimizin peygamber oluşundan itibaren yürüttüğü tebliğ görevinin tamamı bir cihad faaliyetidir denebilir.
Cihad, Kur’an’da bazen savaş, bazen de Allah’ın rızasına uygun yaşama çabası olarak geçmiştir. Mekke döneminde ve genelde manevî anlamda, Medine döneminde ise özel olarak fiili savaş anlamında müminlere emredilmiştir.
Malum olduğu üzere Peygamberimiz(sav) 13 yıl Mekke’de 10 yıl Medine’de peygamberlik yapmıştır. Her iki dönemin kendine has şartları vardır. Ve Kur’an ayetleri de bu şartlara göre gelmiştir. Bu bağlamda cihadı emreden ayetler daha ilk günden itibaren peygamberimize emredilmişti ve peygamberimiz Mekke’de de cihad yapmıştı. Ancak toplumumuzda genelde anlaşıldığı şekliyle cihad, silah ve kılıçla ifa edilecek şekilde Mekke’de yapılmamıştır.
Mekke döneminde peygamberimiz ve ilk Müslümanlar onca baskı ve zulümlere uğramalarına rağmen cihadın bilinen şekliyle müşriklere cevap vermemişlerdir. Mekke’de efendimiz(sav) daha çok cihadın dini tebliğ etme ve manevi yönünü uygulamıştır. Kendisine yapılan saldırılara fiilî bir mukabelede bulunmamıştır.
Tâ ki Medine döneminde Müslümanlara yapılan saldırılara savaşla karşılık verilebileceğine dair Yüce Allah izin verdikten sonra savunma ağırlıklı cihad başlamıştır.
İslâm’da esas olan da barış ve suhulet içinde yaşamaktır. Ne yazık ki dünya tarihi savaşlar tarihidir. Dünyada savaşlar bir realitedir. Peygamberimiz, savaşı istemeyin, Allah’tan afiyet isteyin; ancak savaşa mecbur olunca da kaçmayın, sabredin buyurmuştur. Müslümanların güvenliği, bekası ve varlığı tehdit altında oluğu zaman, ülke sınırlarına tecavüzkâr tutumlar olduğu zaman ve mukaddesat söz konusu olduğunda savaşmak mecburî bir durumdur.
Savaşların olmaması elbette bir temennidir. Problemlerin birinci çözüm yolu savaş değildir.
Peygamberimiz ve onun yolundan giden Müslümanlar başka din ve ırktan olanlarla antlaşmalar yaparak bir arada yaşamanın bütün yollarını denedikten sonra saldırılar ve hainlikler olmuşsa savaşmıştır. Peygamberimiz bu savaşlarda savaş ahlakını ve hukukunu göstermiştir. Irkçılık, soy-sop davası ve maddi menfaatler için savaşılmayacağı açıktır. Meşru gerekçeler oluşmadan savaşmaya izin yoktur. En önemlisi savaş esnasında kadın, çocuk, sivillere ve savaşa müdahil olmayanlara dokunulmaz. Tabiata ve çevreye zarar verilmez. Hayvanlara eziyet edilmez. Esirlere iyi muamele bir savaş ahlakıdır. Müslümanlar bu hükümleri hep gözetmişlerdir.
Bu esaslara uygun cihad ruhunu Müslümanlar hep taşımıştır. Cihad ruhunun sonucu olarak peygamberimizin vefatından hemen sonra bulunduğumuz coğrafyaya İslâm ulaşmıştır. Onlarca sahabe efendimizin kabri bu topraklardadır. Cihad ruhu onları İstanbul ve Viyana surlarına kadar harekete geçirmiştir.
Ecdat, İslâm’ın verdiği ruh ve teslimiyetle mukaddesatımızı canları karşılığı muhafaza etmişlerdir. Ecdadımız cihad ruhuyla donanarak cihan imparatorluğu kurmuş, Anadolu’yu vatan kılmışlardır. Ve onur duymalıyız ki, ecdadımız katliam mantığıyla savaşmamış; alınlarına hiç kara leke çalmamışlardır. Bize tertemiz bir tarih bırakmışlardır.
Rabbimiz İslâmiyeti yayma uğruna feda-i can eyleyen bütün geçmişlerimize rahmet eylesin. Bu toprakları vatan kılan, devletimizi kuran bütün müminlerin mekânlarını cennet eylesin.
Yüce Allah şu anda ülkemizin sınırları içinde ve dışında, hak-hakikat uğruna çarpışan, mukaddesatımızı koruyan herkese kudret ihsan eylesin.
Camilerimizde ve evlerimizde duamız hep güvenlik güçlerimizle birliktedir. Allah’ın yardımı onlarla birlikte olsun inşallah.
HALİM METİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ