$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,76
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,51

HOŞ GELESİN 2017!

HOŞ GELESİN  2017!
  • 29.12.2016

Yeni yıla yaklaşırken her yıl olduğu gibi yine taassubu tutuculuğu öne çıkaran yılbaşı kutlamasına karşı verilen fetvalar, kesilen ahkamlar diz boyunu geçti.
Paralel’ci benzeri, kaos’çu ve koyu Taassup’çu bir yazar, “Yıl başını kutlamasanız olmaz mı?” Çevremiz kan gölü, bombalar patlıyor, İnsanlar şehitler tepesine gidip gelirken, Halep kan ağlarken, kutlamasanız olmaz mı? YILBAŞI! Hangi yıl başı, NOEL’den onun PAPA’sından size ne”? Diyor.
Aynı merkezden bir başka fetva: Yılbaşı Milli Piyango biletlerini kast ederek “CEHENNEME BİLET ALMAYIN” alan da satan da ateştedir derken, Allah’ın, Mealen: “İÇKİ, KUMAR, FAL OKLARI, (her türlü şans oyunları çekilişler) ŞEYTANIN PİS ve MURDAR İŞLERİNDENDİR” dediği Kurandaki Maide suresinin Doksanıncı ayetini örnek gösteriyor.
Amenna ve Saddakna, buna hiçbir itirazımız yoktur.
Ancak Bir İlahiyat Profesörünün Program yaptığı TV kanalında, Kendisine telefonla bağlanan gariban Müslümanlar arasından ““UMREYE BEDAVA” götürmek için çekiliş yaparken! (ki aynı şeydir, şans oyunudur,).
Beşiktaş’ta Çevik kuvvet Polislerimizin üzerine bomba patladığı zaman Ülkede bir günlük Ulusal YAS ilan edilmişken, TRT nin Müzik kanalı Vur patlasın Çal oynasın havalarıyla coşuyor, Birkaç Tv, kanalında Evlilik gibi kutsal bir olguyu yerin dibine batıran EVLENDİRME programları hız kesmeden devam ediyorken nerelerdeydiniz sayın yazar!.
Yok efendim Müslüman NOEL kutlaması yaparak Hristiyanlara benzeyemez, Çam ağacı kesip süsleyerek, etrafında külahlı maskeli ve çeşitli kıyafetlerle dans ederek eğlenemezmiş. Elbette, Eyvallah.
Ancak, Müslüman Türk toplumunu NOEL bayramı kutluyor gibi görmek ve göstermeye çalışmak, bu yakıştırmayı yapmak, sapla samanı birbirine karıştırmak olmuyor mu?
Bilindiği gibi, Yılbaşı ile Noel birbirinden farklı ve ayrı şeylerdir, Hristiyanların kutladığı Noelin kesin bir tarih günü olmamakla beraber onlar, 25 Aralıkta Noel’i kutlar bayram yaparlar, bunu o yazar da çok iyi bilir.
Bizim Ülkemizde, Miladi (Güneş) takvimine göre içinde bulunduğumuz eski yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcının Hayırlara vesile olmasını dilemek amacıyla, akşam yemeğinden sonra pek çok Aile yakınlarıyla birlikte, (PTT) yani “Pijama, Terlik, Televizyon” izlemek suretiyle gecenin geç vakitlerine kadar evlerinde meyve yiyerek çerez çitleyerek oturup eğlenir, yeni yılın gelişini kutlarlar, bu gecenin kutsal bir gece olmadığını herkes bilir.
Ancak Dünyanın bir çok ülkesinde de aynı Miladi takvim kullanıldığından Aralık ayının son günüyle Ocak ayının ilk gününü buluşturan geceyi onlar da bizler gibi hatta daha fazla coşku ve heyecanla, havai fişeklerle kutluyorlar, bu Noel bayramı değil yeni yıl kutlamasıdır.
Hristiyanlar gibi Çam kesip süslemeyi, onlar gibi giyinip onlara benzemeyi hem Dinimiz uygun bulmayıp yasaklıyor, hem de bir gecelik eğlence için Ağaç katliamına ne din ne de vicdan ve mantık izin vermiyor, bunu da cümle alem biliyor.
Eğer yılın son günlerinde ulusal bir acı, üzüntü yoksa yurdum İnsanının pek çoğu yeni yılı çok önemli bir hazırlık yapmadan karşılamaktadır. (O yüzde 15 mutlu azınlık konumuzun dışındadır).
Esasen yeni yılları biraz hüzünle karşılamamız gerekiyor, çünkü ömür defterimizden bir kıymetli yaprak daha kopup yok oluyor, Gençlik ve Dinçlik günlerinin tükenip İhtiyarlık demlerinin yaklaşması, her geçen yıl siyah saçlara AK düşmesi, Akların sayısının artması, giderek saçın dökülmesi, Belin bükülmesi gibi değişimlere uğruyoruz.
Üzüleceğimiz yerde bunu eğlenerek kutluyor olmamız, gelecekten beklentilerimizin ve dünyaya aldanışımızın bir göstergesidir, diye düşünüyorum.
Her şeye rağmen, ALLAH, Herkese sağlıklı uzun ömürler versin, Yeni yıl, 2017, 2016 yı aratmasın, Dünyaya ve Ülkemize BARIŞ, HUZUR, Bolluk ve Bereket getirsin, bu güzel Ülkemizin ve İnsanımızın huzurunu bozmak isteyenleri de Allah, KAHHAR ismiyle Kahretsin. “HOŞ GELESİN YENİ YIL “2017” Tüm İnsanlığa hayırlı ve kutlu olasın. Esen kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.