UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

“Henüz yorum yapmak çok zor”

“Henüz yorum yapmak çok zor”
  • 19.04.2017

Uzun yıllardır Bandırma’ da esnaflık yapan Kuyumcu Metin Ok gazetemiz İLK HABER’ e yaptığı açıklamayla Referandum’ dan sonra piyasaların durumunu değerlendirdi.

Ekonomiyi değerlendirirken, tüm kurum ve kurumlarıyla değerlendirmek lazım
Metin Ok yaptığı konuşmada;” Ekonomiyi değerlendirirken, tüm kurum ve kurumlarıyla değerlendirmek lazım. Piyasaya nasıl olumlu yansıyacak, ekonomi şartları nasıl işleyecek henüz bunlar için, bir yorum yapmak çok zor” dedi.
Yatırımcı arkadaşlarımızın uzun vadeli düşünüp, altını tercih etmelerini öneririm
Ok konuşmasının devamında;” Döviz piyasası ve altın piyasası üzerinden yorum yapmamı isterseniz, referandum sonrasında Trump’un Kuzey Kore ile ilgili askeri harekatı gözden geçirebiliriz şeklindeki demeci ve akabinde çıkarmış olduğu toz duman, bizim çıkarmış olduğumuz toz duman dan daha fazlaydı. O nedenle bizim bu ortamda Türkiye’ de yapılmış olan referandum’ un sonucunda döviz hareketlerinin nasıl olduğu şeklindeki yapabileceğimiz yorumlar çok sağlıklı çıkmaya bilir. Öncelikle açıklamaların tansiyonunun düşmesi lazım, sonrada varsa bir dalga boyutu onu değerlendirmek lazım.
Ekonomi yorumcuları için talihsiz bir dönem, aynı güne bu açıklamaların gelmiş olması sağlıklı bir yorum yapma olanağını kaldırdı. Global anlamda söyleyebilirim; Türkiye de tabiiki ekonomiyle ilgili bir takım sıkıntılarımız olduğu gerçeğini hiçbir zaman gözden kaçırmamız lazım. Yapılanların satılıp yol, körü yapılması neticesinde, sanayiye yatırım yapılmaması, ekonominin sürekli dışarıya bağımlı olması, dışarıdan borç alarak bir takım şeylerin yapılması bunlar ülkenin gerçekleri, bunları göz ardı edemeyiz. Yatırımcı arkadaşlarımızın uzun vadeli düşünüp, altını tercih etmelerini öneririm.
Bu ateş çemberi içerisinde en güvenilir liman her zaman olduğu gibi altın. Geçen sene altın %33-34 gibi bir getiri sağlarken, döviz cephesinde % 17-18 de kaldı. Geçen senenin koşullarından çok daha iyi koşullarda olduğumuzu hiç kimse söyleyemez. Yatırımcı arkadaşlarımızın güvenli limanı tercik edip eğer varsa, altına yatırım yapmalarını tavsiye ederim” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ