HAYVANLARA MUAMELE « ilkhaber

SON DAKİKA

ilkhaber
egazete

HAYVANLARA MUAMELE

Bu haber 25 Temmuz 2018 - 16:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HAYVANLARA MUAMELE

Kıymetli okurlarım,

Son günlerde şiddetin her türünün yaygınlaşmasına örnek olarak hayvanlara yönelen şiddet, eziyet ve merhametsizlik gündemimizde.

Ne oluyor bize ki hayvanların beslenmesi korunması için bir geçmişe sahip iken hıncını günahsız masum hayvanlardan çıkaran bireyler var toplumumuzda.

Bugün İslâm’ın hayvanlara merhamete dair bizden istediklerine bakacağız. Peygamberimizin örnekliğine müracaat edeceğiz.

Değerli okurlarım,

İslâm’ın merhamet anlayışı, yeryüzündeki bütün canlıları kapsamaktadır. İslâm’ın özü Hâlıka (Yaratana) ibadet, mahlûka(yaratılmışa) merhamettir.

Hayvanlar yüce Allah’ın insanların hizmetine sunduğu, yeryüzünün dengesini sağlayan, bin bir ibretle yaratılan Yüce Allah’ın kudretini gösteren eserleridir.

Kur’an’da 20 kadar hayvandan bahsedilir. Birçok sureye hayvan isimleri isim olmuştur. Bakara(inek)ankebut(örümcek), neml (karınca), nahl (bal arısı)… bunlara örnektir. Yine Kur’an’da her varlığın bir zikir halinde olmasına değinilir ve kendi dillerinde biz anlamasak da Yüce Allah’ı tesbih etmeleri anlatılır.

Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sav) de hayvanlara davranış hususunda nice örnekliği vardır. Evvela Peygamberimiz hayvanları adeta bir şahsiyet kabul edercesine onlara isim koymuştur. Bununla onların bir can taşıdığı mesajını vermiştir.

Deve, şereftir, koyun/keçi, bereket, atlar hayra vesile, kedi ev halkından, köpek av ve bekçilik içindir diye hayvanların özelliklerini zikreder Peygamberimiz.

Ashabından en çok hadis rivayet eden Sahabe efendimize kedileri çok sevmesinden ötürü ‘Ebû Hureyre’ (kedicik babası) lakabını takan da Efendimiz.

Hayvanlar olmasaydı semadan yağmur inmezdi buyuran da yine peygamberimiz.

Yavrularının arkasından çırpınan kuşu görünce, “Yavrularını alarak bu hayvanın canını kim yaktı?” diye soran bir Peygamberimiz var bizim…

Mekke’nin fethi için yolculuk yaparken yeni yavrulamış bir kediyi görünce ordunun yolunu değiştiren bir peygamberimiz var, bize örnek.

Aç ve yorgun halde bir deveyi görünce devenin sahibine: ”Sana verdiği şu deve hakkında Allah’tan korkmuyor musun?…” diye ikaz eden Peygamberimiz, çok zayıf bir deve görünce üzülmüş, sahibine “Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkun!” buyurmuştur.

Hayvanlar hakkında bu kadar hassas bir yaklaşımın olması Sahabelerin dikkatini çekmiş ve “Ey Allah’ın elçisi, bize hayvanlara yaptığımız iyilikten dolayı da sevap mı var” diye sormuşlardı. Peygamberimiz, “Evet, can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe sevap vardır” yanıtıyla tüm Müslümanları, hayvanlara iyilik yapmaya ve haklarına riayet etmeye davet etmiş oluyordu.

Hayvanları kurban ederken incitmemeyi, keskin bıçakla, besmeleyle, gözlerini kapatarak, yüzünü kıbleye çevirerek ve işin ehli tarafından kesilmesini ilke edinir İslâm.

Avlanma, korunma ve kurban etme dışında zevk için hayvanların öldürülmesini yasaklamıştır İslâm. Avcılığa da ancak canlıların nesillerini koruyarak, ihtiyaç ve zaruret miktarınca yapmaya izi vermiştir. Tabiattaki düzeni bozacak şekilde avlanmanın ise ayrıca bir mesuliyet olduğu unutulmamalıdır.

Hayvanların hedef olarak kullanılmasını, hayvanların birbirleriyle dövüştürülmesini de yasaklar Peygamberimiz.

Bir kediyi hapseden kişinin günah işleyip cehennemde ceza çekeceğini haber veren Peygamberimiz, bir köpeğe de su veren kişinin günahlarının affedilip, cennet mükâfatı aldığını müjdeledi.

Peygamberimiz devesine lanet eden yani küfreden bir kişiye de “artık sen bu deveye binemezsin o deveyi salıver” diye ceza verdi.

Bütün bu örneklerin, öğütlerin ne kadar gerisinde kalıyoruz değil mi?

Halim METİN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA