$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Hayat Durdu Bandırma!

Hayat Durdu Bandırma!
  • 07.01.2017

Hayat Durdu Bandırma

Bugün hava -5 derece, dışarıda kalmak zorunda olan onca vatandaşın soğuktan ölmediği bu kentte, insanların hayatları öldürülüyor, hayat durdu Bandırma!

Yaklaşık yirmi sene başkentte yaşayan biri olarak yazıyorum… Ankara denilince akla gelen “Aman aman! Deniz yok, çok soğuk memleket” deyip, yüzlerin buruşturuldugu haller geldi gözlerimin önüne…

Onca sene boyunca, her kış mevsiminde, nice kar fırtınaları, şiddetli yağışlar gördüm. O beğenilmedik, memur kokmakla, sıkıcı bulmakla suçlanan şehirde, şuan bu kentte olan kar yağışının aynısı olsaydı, birkaç bilinçsiz araç kullanıcısının yarattığı trafik problemleri dışında hiçbir sorunla karşılaşmazdınız.

Hayat devam ederdi! Çöpler toplanır, iş yerleri açılır, otobüs hatları aynı şekilde çalışmaya devam ederdi. Bahsettiğim bu şehrin nüfusu 4,588milyon! Bandırma’nın nüfusu? 146.500! E nerede küçük kentte yaşamanın avantajı? Nerede kar küreme araçları? Yok mu sizin tuzlama çalışması yapacak vaktiniz? Çok mu meşgulsünüz? Sadece soruyorum size; bugün ekmek fırınının önünde sıra varmış, sizce neden?

İnsanlar korkuyorlar, böyle devam ederse yola çıkamayız diye? Peki çoğu yerde de ekmek alacak market bulamamışlar, neden? İnsanlar yolların bakımsızlığından iş yerlerini açamadılar! Biz ekmek almaya çıkamıyorken, bir yandan ekmek teknelerini açmaya gidemeyen insanlar… Neden korkuyorsunuz biliyor musunuz? Yollarımıza bakılmıyor… Bulvarda olan evimin penceresinden baktığımda dışarıda hareket halinde köpeklerden başka hiçbir şey göremiyorum.

Şaşkınlığımı maruz görün fakat küçük yüz ölçümü, az nüfusun avantajları kaybolmuş, biz ise pencereden dışarı bakıp bu araba bu yolda gitmez diye hayıflanıyoruz. Kusura bakmayın ama kar lastiğinin bile çoğu yerde işe yaramadığı bir kent olmamalı , bu kentte yolda devrilen ağaçları kaldırmak için iki gündür neyi bekliyorsunuz? Benim bildiğim kar yağdığında eve ekmek depolanmaz, bu yollar bir çalışmayla şimdi açılır denilir işler sadece bir kaç saat ertelenir. Vatandaş kızmasın diye yola saldığınız bir kaç kepçeyle bu işler olmuyor demek…

Bugün hava -5 derece, dışarıda kalmak zorunda olan onca vatandaşın soğuktan ölmediği bu kentte, insanların hayatları öldürülüyor, hayat durdu Bandırma!

Gizem Kılınç Kuruoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. paşabayırlı dedi ki:

    başımızda ADI BÜYÜK kendi küçük şehir varya işte ondan…

  2. ihsaniyeli dedi ki:

    sorun icraat sorunu hizmet sorunu bandırma ve chp zihniyetinde bu gibi düşünce var olmadığı için .inanın yapamadıklarına değil yapsalardı şaşardım

  3. 17 Eylüllü dedi ki:

    Bu güne kadar Ankara’da ölçülmüş olan en yüksek kar kalınlığı 30 cm, Bandırma’ya ise tam 90 cm kar yağdı daha önce görülmemiş bir şekilde. Emin olun Ankara’ya 90 değil yarısı 45 cm kar yağsa burada yaşananın bin katı karmaşa yaşanır. Bu bir doğal afetti, ilçe yada büyükşehir belediyesinin yetersizliği de söz konusu olabilir ama bu afete kimse aynı gün hayatı normale döndürecek şekilde müdahele edemezdi.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.