UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

Havutça: Yasadışı uygulama durdurulmalıdır

Havutça: Yasadışı uygulama durdurulmalıdır
  • 21.02.2018

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, partisinin Bandırma ilçe örgütünde düzenlediği basın toplantısında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının parkomat uygulamasına karşı olduğunu söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının Bandırma’daki parkomat uygulamasına 1 Ağustos 2017 tarihinde başladığını anımsatan Havutça “Benim evimin önündeki cadde bana aittir. Bandırma sokakları Bandırmalılara aittir. Bandırma halkının sokaklarından ceberut anlayışla parkomat parası alamazsınız. Danıştay 8.Dairesi bu uygulamanın yasal olmadığına dair kadar verdi. 81 ilde parkomat uygulaması kalkarken Bandırma’da hala devam ediyor. Bu gelişmelerin ardından ilgililer hakkında Balıkesir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum. TBMM’de gündem dışı yaptığı konuşmamda da savcıları bu konuda göreve davet ettim. Şimdi bunun takipçisi olacağım. 22 Şubat 2018 tarihinde Balıkesir’e yapacağım ziyarette Cumhuriyet Savcılığından bu konuyla ilgili bugüne kadar ne yapıldığı yönünde bilgi alacağım. Bu yasadışı uygulamanın biran önce durdurulması gerekmektedir” dedi.

-Vatandaşı ABD glikozuna mahkûm edecekler
Susurluk Şeker Fabrikasının özeleştirilmesine de değinen Havutça, özelleştirme uygulamalarının ülkemiz tarım ve hayvancılık sektörüne ağır darbe vurduğunu söyledi. Susurluk Şeker Fabrikasının 1 yıllık ekonomik faaliyetinin Bandırma Belediye bütçesinin yaklaşık 4 katı olduğunu dile getiren Havutça “Susurluk Şeker Fabrikasının ekonomik totali bu kötü dönemde bile 265 milyon TL’dir. Şeker Fabrikası sadece 300 işçiye iş veren bir kurum değildir. Susurluk’tan Biga’ya kadar bölge hayvancılık ve tarımının temelidir. Şu anda özelleştirme politikalarıyla onu da kurutuyoruz. Fabrikanın özelleştirilmesiyle birlikte vatandaşlarımız ABD glikozuna mahkûm edilerek beslenmesi bozulacak” ifadesini kullandı.

-Parti olarak bunun hesabını mutlaka soracağız
Cengiz Holdinge ait Eti Bakır AŞ’nin sözleşmeyi tek taraflı feshederek Bandırma Sülfürik Asit Fabrikalarına pirit vermemesine de değinen Havutça, “Cengiz Holdinge ait Eti Bakır AŞ bu uygulamasıyla devleti zarara uğratıyor. Bu uygulamayla devletin fabrikası zarar ettirilerek özelleştirilmesinin önü açılmak isteniyor. Devletimizin madenlerinin bir şirkete peşkeş çekilmesine ve buna da göz yumulmasını asla kabul etmiyorum. Bunun hesabı mutlaka sorulacaktır. Bu konuyu Enerji Bakanlığı’nın gündemine taşıyacağım. Bu fabrikalar sadece işçilerin ilçe halkının ve ülkenin rantıdır. Madenler bu ülkenin şirketlerinin değil halkının geleceğidir. Milletimizin haklarına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

-Bandırma’ya hızlı tren
Bursa’ya kadar yapılacak olan hızlı tren hattının Bursa’dan Bandırma’ya kadar uzatılması konusunda çalışma başlattıklarını açıklayan Havutça, “Yapılan çalışmalar sonrasında Bandırma’da bu kapsama alındı. İlçemizin yakın bir zamanda Bandırma-Ankara arasında yapılacak olan hızlı tren seferleriyle bütünleşmesi en büyük arzumuzdur” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ