Edincik’te erkek cesedi bulundu

Edincik’te erkek cesedi bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de

Yıldırım:kalan 28 günde var gücümüzle çalışacağız

Yıldırım:kalan 28 günde var gücümüzle çalışacağız

Vurulan polis memuru yaşamını yitirdi

Vurulan polis memuru yaşamını yitirdi

Bandırma’da trafik kazası, 1 ölü!

Bandırma’da trafik kazası, 1 ölü!

Hava yollarından kara yollarına yolun önemi
 • ErhanGöçmen
  • Erhan Göçmen
  • ilkhaberyayingrubu@gmail.com
  • 15 Şubat 2018 - 19:04:34

THY olarak bugün sahip olduğu 350’ye yakın uçakla yurt içinde 49, dışarıda ise 247 noktaya uçuş yaparak milyonlarca yolcuyu taşıyan THY sadece hizmet olarak değil, taşıdığı Türk Bayrağı ile ülkemizi dışarıda başarıyla temsil etmekte olduğunu görüyoruz.

Gerçekten bu gün uluslar arası spor organizasyonlarına baktığımızda hemen hemen pek çoğunda THY reklamlarını görebiliyoruz. Tamam, tanıtımlar önemli bunu iyi biliyoruz ama işin bir de kaliteli hizmet verme konusu var ki bu bence çok önemli görülmeli. Bu yönüyle THY’nın defalarca Avrupa’nın en iyi uçuş şirketleri arasında yer alması hepimiz adına gururla söyleyebileceğimiz bir Türk markası olarak görüyorum. Bu bağlamada gerek yeni hava alanlarının devreye girmesiyle gerekse yeni uçakların filoya dahil edilmesinin yanı sıra iyi yönetimlerle bu başarılı gidişatın devam ettirilmesini bekliyoruz.

Şimdi yol derken ne yazık ki bu gün hala YOLUN bir medeniyet göstergesi olduğunu düşünemeyenlerimiz de var aramızda. Siyaset adına eleştiri yapabilmek adına yolları, köprüleri, tünelleri küçültmeye çalışarak bunlardan siyasi bir fayda görmeyi umut edenler bilmeliler ki bir gün mutlaka bu değişimin farkına varacaklardır diyorum.

Bakınız bu gün hangi açıdan bakarsak bakalım güncel yaşam içinde AŞ ve İŞ konusu her zaman olduğu gibi hepimiz için yaşamsal bir konu durumundadır. Özellikle arz ve rekabetin çok yoğun yaşandığı günümüz ekonomi dünyasında sürdürülebilirlik vasfıyla iş ve aş üretebilmenin zorluklarını ancak bu işler içinde olanların iyi bileceğini düşünüyorum.

Özellikle üretilen bir malın pazar alanlarına taşınması noktasında çabukluğun yanı sıra ucuz ve emniyetli bir nakliyenin hem üreten hem de tüketenler adına gerekli ve de önemli olduğu ticaretin vazgeçilmez kavramları arasında olduğunu düşünüyorum. Özellikle son yılarda hayata geçirilen duble yollarla beraber yapılan köprü ve tünellerin zamanı kısaltmasının yanı sıra emniyetli bir sürüşü hayata geçirmeleri ile uzun yolculuklarda sürücüler için çok faydalı detaylar yaratmışlardır.

Tamam, memnuniyetlerimiz artıyor ama trafiğe çıkan araç sayılarının son yıllarda hızla artması sonucu bu gün şu sahip olduğumuz yollarımızın yavaş yavaş ihtiyaçları göremediği bir sürecin içine de girdiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle İstanbul İzmir arasında Bursa merkezli trafiğin her gün biraz daha ağırlaşmakta olduğunu görüyoruz. Ankara Eskişehir Bursa istikametinde de yollar artık kalabalıklaşıyor. Sollamanın daha zor olacağı bir dönemin arifesinde sürücülerimizin Ankara’nın Batısında kalan tüm yolarda çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söylemek isterim.

Unutmayalım ki yollar sadece ekonomi için değil sosyal yaşam içinde de önemlidir. Örneğin sağlık gereksinimi için acil ihtiyaç olduğunda hastaneler arasında nakil işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu işin içinde gerçekle karşılaşanların iyi bildiğini düşünüyorum. (Örneğin1990’lı yıllar içinde Bandırma Devlet Hastanesinde tedavi için yatarken acil olarak Bursa tıp fakültesine nakledilmiştim. O tarihlerde Bandırma- Bursa arası tek gidişli idi. Beni taşıyan ambulansın sollamalar esnasında iki kez büyük kaza atlattığını daha sonraki günlerde bana anlatıldığında dar yollarda işin ne kadar zor olduğunu başıma gelince anlamıştım). Bu arada İstanbul İzmir arasında yapılmakta olan otobanı düşündüğümüzde sıkıntıları aşma noktasında ülkeye büyük katkı yapacağını düşünüyorum.

Ve DDY’larına baktığımızda Ankara, Konya ve İstanbul arasında yapılan hızlı trenlerle beraber demir yolu taşımacılığının büyük bir ivme kazandığını söyleyebiliriz. Elbette yeterli görülmemeli. Sivas ve Diyarbakır gibi Ankara’dan doğuya doğru bir hızlı tren açılımının da kısa zaman içinde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu arada ben İstanbul’dan Kars’a kadar demir yolu ile giden birisi olarak görüşüm, vatandaşlarımızı bireysel taşınmadan daha çok toplu taşımaya yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle otobüs ve trenlerimizi kısa güzergahlarda kullanalım derken yeni nesil otobüs ve trenlerimizi de daha geniş ve daha rahat vasıtalara dönüştürmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak yolun bir medeniyet aracı olduğunu unutmayalım. Bu yönüyle plan ve projelerimizi de üç beş yılı kurtarmak içinde değil önümüzdeki 50 – 100 yılları düşünerek yapmamız gerektiğini söylemek isterim.

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz