$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

HAVA ALANI, LİMAN VE BANDIRMA’NIN GELECEĞİ

HAVA ALANI, LİMAN VE BANDIRMA’NIN GELECEĞİ
  • 05.11.2016

Geçmişten günümüze Bandırma ve yakın çevresi olarak yukarıdan kuşbakışı baktığımızda AVM’ yi biraz dışarıda tutarsak eğer ticari alan ve ortak kullanım alanları olarak çok dar bir alanda sıkışmış olduğunu söyleyebiliriz. Bir tarafta Bandırma Limanı diğer tarafta ise Hava üssü ile adeta kuşatılarak kendi içinde sıkıntılı bir yaşam mahalli olarak hayatını sürdürmekte olduğunu görüyoruz. Ve diğer tarafta ise Bandırma’nın her geçen göç alarak yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç gösterdiğini de biliyoruz.

Dahası yapılmakta olan yeni planlar dahilin de Bandırma’nın sanayileşmesine dönük çalışmaların hız kazandığını da söyleyebiliriz. Şimdi böylesine hızlı değişimin yaşandığı bir coğrafya da yerel yönetimler olarak 50-100 yıllık bir geleceğe dönük sağlıklı bir kent oluşturulabilmesi için nasıl bir çalışma yapılıyor acaba? Örneğin çağdaş bir kent içi için park alanları dahil trafik hareketlenmeleri nasıl düşünülüyor acaba?

Kentleşme derken mevcutla yetinilmek mi isteniyor yoksa halkın rahat bir nefes alabilmek adına kent içi modern parklar ve modern alışveriş alanları olan yeni ve sağlıklı alanların planlamaları şimdiden yapılıyor mu? Örneğin mevcut stadın içi ve çevresi olarak kapladığı devasa alan tekrar yeni bir değerlendirmeye alınabilecek mi? Ve en önemlisinin ben Hava Üssümüzün bulundu yer ve kapladığı alan olarak Bandırma’nın gelişimini engellediğini düşünüyorum.

Emekli bir asker olarak buraya yapılan ekonomik yatırımların hiç de az olmadığını çok iyi biliyorum ancak ülke olarak geleceğimizi daha çağdaş bir şekle sokmak ihtiyacını taşıyorsak eğer 50-100 yıl öncesinde sadece o günün imkanları dahilide yapılan ve ihtiyaçlarımızı gören yerleşim alanları, sivil ve askeri tesisler gibi özel bundan sonraki yaşam süresince kant yaşamına olabilecek katkılarının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Varsa imkan mutlaka değişimlere açılmayı düşünebilmeliyiz.

Aynı şekilde bu gün Erdek’in tam ortasına denk gelen ve başta ağır trafik olarak kent turizmini olumsuz etkileyen Erdek Limanında yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin bu güzel liman acaba bir yat limanına dönüştürülebilir mi? Yap işlet gibi bilinen bir çalışma ile Körfezin uygun bir yerine yeni bir liman yapılarak Erdek bu ağır araç trafiğinden kurtarılabilir gibi düşünmenin artık gerekli olduğuna inanıyorum. Yine demir yolu için de bir şeyleri düşünebiliriz. Örneğin yolcu taşıma için Bandırma içine trenler girmeyebilir mesela.

Yeni Garaj bölgesine yeni ve modern bir tren garı yapılabilir derim. Bu hem gelecekteki hızlı tren ihtiyaçlarını karşılar hem de Çanakkale gibi açılabilecek yeni yollar için bir kavşak tren garı da olabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak çok büyük işler hakkında konuşuyoruz. Bu yönde STK’larında çalışmaları, konuşmaları gerekli. Örneğin mühendis odaları, mimar odaları gibi teknik olarak işin erbabı olan kuruluşlarında görüşlerinin çok önemli olduğunu iyi biliyorum. Unutmayalım, küçük ve sığ işler günü kurtarabilir ama büyük projeler ve büyük düşünmeler geleceği kurtarır. Esen kalınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.