UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,06 / Satış: 4,08
€ EURO → Alış: 4,95 / Satış: 4,97

Güney Marmara’da topraklar el değiştiriyor

Güney Marmara’da topraklar el değiştiriyor
  • 22.09.2017

Balıkesir’in CHP’li vekilleri üreticilerin sorunlarını araştırma önergesiyle 1 Ekim’de açılacak TBMM gündemine taşıyor. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Mehmet Tüm ve Namık Havutça, TBMM Başkanlığına verdikleri araştırma önergesinde “Türkiye genelinde olduğu gibi yanlış tarım politikaları sebebiyle zor günler geçiren Balıkesirli çiftçimiz borçlarına yönelik uzun soluklu yapılandırmanın uygulanmaması sonucu kendi kurduğu sulama birliklerine borcunu ödeyemez duruma düşmesinin yanı sıra, yüksek girdi maliyetleri sebebiyle faiz ve borç batağına saplanmasından ötürü, üretim yaptığı tarlalarını ve hayvanları satmak zorunda bırakılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

-Ulusal çıkarlarımız tehdit altında
Kredilerini ödeyemeyen çiftçilerin özel bankalardan yüksek faizli kredi alarak kredi borçlarına ödemek adına daha yüksek borçlanma yollarına gittiklerinin altının çizildiği önergede “Balya, İvrindi, Bandırma ve Gönen yörelerinde toplu arazi alımları için girişimler yapıldığı ve bu alımları yapan sermaye gruplarının menşei ve niteliğinin bilinmemesi ise ulusal çıkarlarımız açısından büyük sorun teşkil etmektedir” denildi.

-Meclis Araştırması istendi
Önergede “Gerekli önlemler alınmadığı taktirde üretimle birlikte tarıma dayalı sanayinin biteceği, ülke insanımızın kendi topraklarımızda yabancı sermayeli şirketlerin gıda kartelleriyle karşı karşıya kalacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Bu veriler ışığında tarımda yaşanan sorunların tespiti ve kapsamlı çözüm önerilerinin geliştirilmesi adına gerekli ulusal politikaların belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması kaçınılmazdır ”ifadeleri kullanıldı..

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ