UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

FUTBOL NOTLARI

FUTBOL NOTLARI
  • 20.05.2017

Yılmaz Vural tam 22 takım çalıştırmış. 33 kez de sözleşme imzalamış. Bazı takımlarda birkaç kez görev aldığından 33 takım diyemiyoruz. Belki bilmiyorsunuz ama dünyada 22 takım çalıştırmış 2. Bir teknik adam yok. Yılmaz Vural bu konuda dünya rekortmeni. Onu 15 takım çalıştıran bir İngiliz hoca takip ediyor.

Komedi gibi ama ne yazık ki gerçek. Bir futbol adamının 33 kez sözleşme imzalaması yada 33 kez ayrı zamanlarda göreve getirilmesi ve dünyada örneği bulunmaması bir çok konuda olduğu gibi sadece bu topraklara özgü bir durum olsa gerek.

Aslında anlamak çok ta zor değil. Açıklaması da basit. ‘’ Palyatif çözüm ihtiyaçları pragmatik adamları doğurur.’’ Vural gibi, Mustafa Denizli gibi..
Sonuç: Suç Yılmaz Vural’da değil değişmeyen düzendedir.

BEBELER FİNALDE
AJAX Çocukluğumuzun ve gençliğimizin takımıydı. Günümüz futbol anlayışı AJAX, ekolünün sonucudur. Bu yıl 21 yaş ortalaması ve tamamı alt yapıdan gelen oyuncularla Kupa 11’ de finale kaldılar. Kulüp yarışmaktan çok yetiştirmeye odaklı olduğundan uzun yıllardır sportif başarının onlar için pek fazla anlamı yok. Stoperi 17 forveti 19 yaşında bir takım final oynuyor. Galatasaray 17 yıl önce kazandığı aynı kupa için Cümbür Cemaat şölen düzenliyor! Bu da ayrı bir komedi. Sevilla Kupa 2’yi almaktan sıkıldı. Hem de Galatasaray’ dan çok daha düşük bir bütçeyle. Dünyada eski adıyla UEFA yeni adıyla Avrupa ligi kupasını kazanıp tam 17 yıl bunla yaşayan ikinci bir kulüp yok. Gerçekten dünyada ne oluyorsa bu ülkede harbinden tersi oluyor. UEFA kupasını ıpswichtown ya da Göteborg gibi takımlarının olduğunu düşünürseniz ne durumda olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz.

FUTBOLDA DEVRİMİN ADI ALTINORDU
Ülkede bunca olumsuzluğun karşısında direnen ve dimdik duran bir takım yaratıldı. ALTINORDU. Başkan Seyit Mehmet Özkan minyatür bir AJAX modeli yaratmayı 3-5 yıl içinde başardı. Bu ancak çok başlılığın olmadığı, prensip ve ilkelerin dışına çıkılmadığı anlayışlarla mümkün. Ligin ilk yarısında bütün oyuncularını satarak 19 yaş grubu takımını fesih edip profesyonel takıma aktardı ve şu an play off mücadelesinde iddialı durumda. Altınordu ülkeye AJAX’ a benzer bir rol model koydu. Çocuklara felsefe, derslerinden tutun, toprak nasıl işlenire kadar, özgür düşünce ve üretime dönük her türlü dersler okutuluyor. Siz hala 17 yıl önce aldığımız kupanın kutlamalarını yapın. Bilmiyorum, bu kafayla bu kutlamalar kaç 17 yıl daha sürer.?

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. kadir şengül dedi ki:

    beyfendiye sonuna kadar katılıyorum, herşey sistem. ben bandırmalı ve beşiktaşlıyım. beşiktaş ta bir sürü futbolcu alıyor ama, kalıcı bir futbolcumuz yok;! ya hepsi yabancı, ya almanyadan vs. gelme türk, bu şekilde çok zor.

  2. hfaral dedi ki:

    Daha iyisini yapan başka bir takım çıkmadığı müddetçe değil 17 yıl,1700 yıl daha devam eder.

YORUM YAZ