$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

Dönmez: üretim planlaması şart

Dönmez: üretim planlaması şart
  • 17.05.2017

 

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, tarım sektörünün en önemli sorununu üretim planlaması olduğunu söyledi. Üreticimizin emeğinin karşılığını alması için üretim planlaması yapılmasının şart olduğunun altını çizen Dönmez, “Tarım sektörü olarak üretici örgütlerinin güçlendirilmesini, üretim planlamasının yapılmasını istiyoruz” dedi.

-Çiftçinin refahı ülkenin refahıdır

Üretim planlamasının yapılmasıyla birlikte sektörün yeterli ve istikrarlı gelir kaynaklarına ulaşabileceğinin altını çizen Dönmez “Ürünümüz tarlada kalmasın, tüketicimizin ihtiyacı karşılansın. Aracı değil, üreten kazansın. Tohum eken eller kazansın. Fide, fidan diken eller kazansın. Hayvancılık yapan, arıcılık yapan, balıkçılık yapan üreticimiz kazansın. Unutulmasın ki çiftçinin refahı, ülkenin refahıdır” ifadesini kullandı.

-Destekler arttırılmalıdır

Dönmez devamında şunları söyledi “Üreticilerimiz yeterli gelirleri elde etmeleri halinde topraktan kopmayacak, şehirlere göç etmeyeceklerdir. Çiftçimiz, toprağını, tarlasını, tapanını, bağını, bahçesini, köyünü bırakmak istemiyor. Çiftçimiz, doğduğu yerde doymak istiyor. Bunun için tarım sektörüne gereken önem verilmelidir. Tarımdaki gelir seviyesi mutlaka ülke ortalamasına çıkarılmalıdır. Eli öpülesi bu çiftçiye daha fazla destek verilmelidir”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.