Banvit yarı final için sahada

Banvit yarı final için sahada

Çok yiyenler acil’lik oluyor

Çok yiyenler acil’lik oluyor

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

Ruhsatsız silah operasyonu

Ruhsatsız silah operasyonu

ORUÇ İBADETİ

ORUÇ İBADETİ

DENETLEMELERDE DEVAMLILIKLAR OLMAZSA OLMAZ, OLMUYORDA ZATEN
">
  DENETLEMELERDE DEVAMLILIKLAR OLMAZSA OLMAZ, OLMUYORDA ZATEN

  Bu gün güncel yaşam içinde yer alan sosyal kompartımanlara yakından baktığımız da hemen hemen tamamında çözüm bekleyen sıkıntılar yaşadığımızı söyleyebiliriz. Örneğin eğitimde, sporda, trafikte, adalet konularında, vergi denetimlerinde, yolda, dağda ve bayırda, çevre sorunlarında, lokantalar, kafeler, okullar, belediyelerdeki zabıta konularında, apartmanlarda, sokaklarda, yaya kaldırımlarında, dernek, odalar ve kulüpler gibi ister kamu isterse sivil gruplar olsun […]

  Bu gün güncel yaşam içinde yer alan sosyal kompartımanlara yakından baktığımız da hemen hemen tamamında çözüm bekleyen sıkıntılar yaşadığımızı söyleyebiliriz.

  Örneğin eğitimde, sporda, trafikte, adalet konularında, vergi denetimlerinde, yolda, dağda ve bayırda, çevre sorunlarında, lokantalar, kafeler, okullar, belediyelerdeki zabıta konularında, apartmanlarda, sokaklarda, yaya kaldırımlarında, dernek, odalar ve kulüpler gibi ister kamu isterse sivil gruplar olsun içine girip biraz detay araştırmalar yapıldığında küçük, büyük fark etmiyor, çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğimizi düşünüyorum.

  Elbette nüfusumuz her gecen gün artıyor, yeni yeni yerleşim alanları kuruluyor ve yeni yeni ihtiyaçlar çıkıyor ortaya. Bunlar hep doğru ve olması gereken şeyler ama öte yanda sığ düşünce yapıları içinde yönetimsel hatalar sonucu eksik yapılan veya sonra çözeriz anlamında sorunları halının altına atma gibi yıllardır sürdürdüğümüz anlayışlarımız da var.

  Örneğin görmezden gelme gibi, arkadaş ve tanıdık olma gibi, bir menfaat bekleme gibi, haberli veya sözde yapılan denetlemelerle gelişmiş ülkelerdeki çağdaş görüntülere ulaşacağımızı düşünüyoruz ama hep yanıldığımızı da maalesef hiç göremiyoruz. Sonuç da aynı şeyleri yaparak yine başladığımız aynı noktalara yeniden geldiğimizi bir türlü göremiyoruz.

  Unutmayalım, kuralların egemen olduğu ortamlar yerine herkesin bildiğini okuduğu ortamlardaki güncel dinamiklerinde asla bir düzelme, asla bir çağdaşlaşma, asla bir görevsel etkinleşme olamayacağı kaçınılmazdır. Dolayısıyla kuralları ve yasaları uygulama ve uygulatma adına sosyal hayat içinde istikrarlı bir çalışmayı amaçlıyorsak eğer mutlaka İSTİKRARLI BİR DENETLEME çalışmasından söz etmemiz gerekiyor. Bakınız bu sadece korkutarak cezalandırmak amaçlı da olmamalı. Mesele sosyal yaşam içinde koyulan kuralların uygulanması meselesi ise mutlaka konunun bir eğitim tarafının da olması gerekiyor.

  Özellikle uygulamaların da asla bir ayrım yapmadan her kurumu, her iş yerini, her kişiyi kapsaması esası üzerine inşa edilmesi gerektiğini de hatırlatmadan geçemiyorum.

  Ne yazık ki, güncel yaşam içinde görebildiğimiz aksaklıkları konuşurken, tartışırken her zaman yaptığımız gibi kendimizi dışarıda tutarak genellemeler yaptığımızı düşünüyorum. Asalında hepimizin bu hatalar denizi içinde bir tuz tanesi büyüklüğünde de olsa paylarımızın olduğunu düşünerek kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğini de kabul etmemiz gerekiyor.

  Sonuç olarak denetleme konusunun çağdaş bir sosyal hayat için vazgeçilmez olduğunu, bunun içinde sadece yapmış olmak için değil devamlı yapabilmenin yollarını aramamız gerektiğini, bunu da eğitim ağırlıklı denetlemelerle ancak oluşturabileceğimizi düşünüyorum..

  • Etiketler
  • Yorumla
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz