UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Bitter Çikolata'nın Faydaları

Bitter Çikolata'nın Faydaları
  • 25.10.2016

• Kalp Sağlığına Faydalıdır
Çikolatanın faydalarının kalp ile alakasını tespit etmek için İsveç’te yapılan 9 yıllık bir araştırmaya 31.000’den fazla kadın katıldı. Haftada bir iki porsiyon bitter çikolata tüketen kadınlarda kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğu gözlemlendi.

Amerika’da yapılan bir başka çalışma ise, her gün bitter çikolata tüketenlerde kan basıncının düşük olduğu ve inme riskinin %39 oranında azaldığı kanıtlandı.
• Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar
Flavonoidler, insülin direncini azaltmaya birebir. İtalyan L’Aquila Üniversitesi profesörleri flavanoidler, nitrik oksit üretimini artırma ve kontrol etmede insülin duyarlılığında yardımcı olduğunu söylüyor.
• Kilo Kaybetmenizi Sağlar
Kopenhag üniversitesinde yapılan bir araştırmada, bitter çikolatanın dolgunluk etkisi vererek yağlı, tatlı ve tuzlu gıda isteğini azalttığını ortaya koydu. Bir fincan sıcak bitter çikolata iştahınızı azaltmak için oldukça faydalı olabilir.
• Mutlu Bebekler
Bir başka araştırma ise, hamilelik sırasında bitter çikolata tüketen annelerin doğan bebeklerinin daha mutlu olduğunu ortaya koydu.
• Stresi Önler
Bitter çikolata stres hormonlarının seviyesini azaltarak stresi rahatlamada yardımcı olabilir. Adeta bir anti-depresan olarak hareket eden bitter çikolata serotonin içermektedir.
• Güneş Yanığını Önler
Bitter çikolata yüksek düzeyde flavanoller içermektedir. Londra’da yapılan bir araştırma sonucunda çikolatada bulunan flavanoller güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlayabileceği kanıtlandı.
• Beyin Gücünü Artırır
Oxford Üniversitesindeki araştırmacılar insan beyni üzerindeki çikolata tüketiminin uzun vadeli etkileri incelemiştir. Çalışmaya 70 yaşın üzerinde 2000 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Flavanol içeriği yüksek bitter çikolata tüketen katılımcılar üzerindeki test sonuçları yüksek puanlar elde ettiklerini göstermektedir.
Nottingham Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir başka çalışmada, flavanol’un performansı artırdığı, beynin önemli bölgelerindeki kan akışını düzenlediği bulundu.
• Öksürüğü Önler
Bitter çikolata, öksürüğü tedavi etmek için etkili bir kimyasal olan teobromin içerir. Kodein kadar etkili olan bu bileşen kodeinin aksine donukluğa neden olmaz tat olarak çok daha iyidir. Yapılan araştırmalar da herhangi bir olumsuz etkiye rastlanılmadığı yönünde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ