$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

Bir Çay Kaşığı İnanç, Bir Çorba Kaşığı Düşünce

Bir Çay Kaşığı İnanç, Bir Çorba Kaşığı Düşünce
  • 26.09.2016

Hadi kabul edelim hepimiz biraz idealistiz. Özgürlük düşünürüz, uçmak, hesap vermemek bla bla… Tekrar ediyorum; birer idealistiz! Çoğumuzun bilmediği, öğrenmeye çaba dahi göstermediği, inançlarımız var ve onları çılgınlar gibi savunuyor, uğurlarında iç savaşlar veriyoruz. Sen bir düşünceyi, bir konuyu, bilmeden, anlamadan, üzerine tartışma yapabiliyorsan bu inancın adı idealizm değil ya nedir?

Okuyun, öğrenin sonra yalan söyleyin sizi sevelim. Körü körüne doğrular söylemenizden çok daha sevelim! Nietzsche ne demiş; İnançlar hakikat düşmanı olarak yalanlardan daha tehlikelidir.” Tehlike sizlerin idealizm dediğiniz şeyin tam ortasında atıyor! İnanç dediğiniz şeyin – çoğunuz için – tam yanında duruyor. İdealizm tehlikelidir! Dünyamız, her yeni gün yeni inançlarla kurulup, yeni inançlarla yıkılırken, yanınızda duran fikirlerinizi değiştirmeye açık olun. Ne olur körü körüne sevmeyin, inanmayın, daha da üste çıkıp zorla empoze etmeye çalışmayın.

Ben Kuran’ı okumadığı halde müslüman olan insan gördüm!

Ben eline İncil almadığı halde, dinini hristiyan olarak değiştiren insan gördüm!

Karl Marx okumadan marksizmi, Vladimir Lenin kimdir bilmeden leninizm savunan insanlar var!

Hayatın gidişatına, inandıklarımız, düşündüklerimiz , yön verirken lütfen düşüncelerinizin daha güçlü olmasına izin verin…

” İncil öyle dediği için yüzyıllarca cadı avcılığı yapıldı. Ölen cadıların kanlarıyla hristiyan dünyası temizlendi, kilise de bunu teşvik etti. Daha sonra birden bire cadı diye birşeyin hiç varolmadığı ve varolamayacağı anlaşıldı. İnsan bu duruma gülse mi ağlasa mı bilemiyor.” Bunları Mark Twain söylemişti. Ne demek istemişti anlıyor musunuz? İnandığınız şeyler gün geçtikçe değişebilir, inanmak zorunda olduğunuzu varsayıp değişime direnmeyin.

Mark Twain 1910 yılında öldü. Sizce o günden bugüne inandığımız hangi dayatmalardan vazgeçtik, sadece cadılar mı yok sanıyordunuz? Üzerine biraz daha düşünürsek var olmayan daha çok inancımız var…

Gizem Kılınç Kuruoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.