$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

“Beklediğimiz o birileri hiç gelmeyecek”

“Beklediğimiz o birileri hiç gelmeyecek”
  • 04.10.2017

Yaklaşık 50 yıl önce gelişmiş ülkelerde başlayan ve halen çok sıkı bir şekilde uygulanan ve denetlenen geri dönüşüm ve çevreyi koruma konularından ne yazık ki en küçük bir ders almadan yolumuza devam ediyoruz.
Aslında sadece geri dönüşüm ve çevre konusunda değil hemen hemen tüm sosyal platformlarda en okumuştan en eğitimsizimize, en küçükten en yaşlımıza kadar çekimser davranışımızı görmek mümkün.
Baktığımız zaman gerek devletin gerekse belediye ve STK’ların zaman zaman bahse konu sosyal eksiklikler üzerine yaptıkları etkinliklerde var ama gerek siyasi gerekse gönüllülük esasına dönük çalışma anlayışlarımızdaki farklılıklar bu etkinliklerin devam ettirilmesini bir şekilde önlediğini düşünüyorum.
Daha geçen yıl Erdek Belediyesi ilçenin bazı noktalarına koyduğu geri dönüşüm toplama kutuları şimdi kaldırıldı. Kaldırıldı çünkü ne dikkatli kullanan var ne de toplayan. Görebildiğim kadarı ile bir çoğumuz evimizdeki atıkları evimizde ayırıp malzemeleri geri dönüşüm kutularına taşımaktan kaçınıyoruz ama çevreci edasıyla konuşurken herkesi ama herkesi eleştiriyoruz. Bazılarımız ömründe bir kez de olsa katıldığı bir etkinlikte topladığı şişeleri yıllarca anlatır durur ama bilmezler ki hayat devam ediyor dolayısıyla çevremiz onlardan devamlılık bekliyor aslında. Hele hele deniz kenarlarında, piknik alanlarında ve hatta yol kenarlarına baktığımızda tonlarca plastik şişe, torba ve kağıt atıkları ile göz göze geliyoruz ama kaçımız bunların arasından bir kaçını alıp da en yakın toplama merkezine taşıyabiliyoruz acaba?
Maalesef her sosyal konuda olduğu gibi bizler hep birilerini bekliyoruz. O birileri gelsin, toplasın ve etrafı temizlesin istiyoruz. Ama o birileri hiç gelmiyor bildiğiniz gibi. Örneğin o birilerinin trafiği düzenlemesini bekliyoruz. Sıraya girmeyenleri sıraya soksun istiyoruz. Her aklına gelen rahatsızlığı için acil servislere koşanları o birileri önlesin istiyoruz. Yine O birilerinin tribünde küfredenleri alıp dışarı çıkarmalarını bekliyoruz. Trafikte motorsiklet kullanıcılarına saygısız davrananları yakalasın istiyoruz. Kadın ve çocuklarımıza acımasız davrananları o birilerinin gelip önlemesini bekliyoruz.
Ne yazık ki azalan değil hep çoğalan olumsuz örneklerler var önümüzde. Dolayısıyla bu artan olumsuzlukları önleyebilecek gerek yakın çevremizde gerekse geniş alanlarda topluma yön verebilecek, topluma örnek davranışlar içinde sosyal liderlik yapabilecek aydın ve entelektüel bir yapıyı hala kuramadığımızı söylemek isterim.
Unutmayalım ki lafla kültür adamlığı olunamıyor. Lafla çağdaşlıklar da olunmuyor. Nasıl adam olunuyor derseniz bence birikimler, çağdaşlıklar ancak söylediğini yapabilen, çevresine laflarıyla, attığı sloganlarla değil davranışlarıyla, hareket tarzları ile etkileyen, çok dinleyen anlayışlarla olunabileceğini düşünüyorum.
Sonuç olarak beklediğimiz o birileri asla gelmeyecek. Dolayısıyla bir şeyler yapılması gerekiyor ise ki bence de gerekiyor, siyaset dışı gönüllülük esasına bağlı olarak zengin- fakir, eğitimli – eğitimsiz, genç- yaşlı hepimizin elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.