$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Baski ile muhtarlığın klor polemiği

Baski ile muhtarlığın klor polemiği
  • 11.09.2017

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Baski Genel Müdürlüğü “klor şebekeyi vurdu, Yenice’de pet su satışları patladı.” Başlıklı haber ile ilgili gazetemize yazılı açıklama yaptı.
Baski Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “İnsanı Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğine göre halkımıza daha sağlıklı ve kaliteli su içirilebilmesi için suyun çıktığı kaynaktan şebekenin en uç noktasına kadar klorlanması zorunludur. Şebekenin en uç noktasındaki muslukta 02 – 0,5 ppm arasında bakiye klor olması yönetmelik gereğidir. Yasal şartların sağlanarak vatandaşlarımıza sağlıklı içilebilir su verebilmek için BASKİ Genel Müdürlüğü olarak Büyükşehir sınırlarındaki tüm depolarda olduğu gibi Yeni Yenice Mahallesi su deposuna da tam otomatik klor dozaj pompası konmuştur. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş kriterleri sağlayan dozaj pompaları ile içme sularına sürekli olarak klor dozlanarak hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı önlem olarak dezenfekte edilmektedir” denildi.

-Klorlama yönetmelik şartlarına uygun
BASKİ Genel Müdürlüğü’nün Halk Sağlığı Müdürlüğü koordineli olarak sürekli kontrol numuneleri alınıp bakiye klor ölçümleri ve diğer parametrelerin analizlerinin yapıldığının dile getirildiği açıklamada “Her iki kurum tarafından numunelerin aynı noktadan alınarak standart sağlanabilmesi için şebekenin en uç noktalarına numune alma muslukları konulmuştur. Balıkesir İl Genelinde 1200 numune alma musluğu vardır. Bu musluklardan alınan numunelerde yapılan analiz ve ölçümlerle içme suyu kalitesi periyodik olarak kontrol edilmektedir.
Yeni Yenice Mahallesinin şebekesinde 8 Ağustos 2017 tarihinde alınan numunede bakiye klor 0,3 ppm, 5 Eylül 2017 tarihli numunede 0,4 ppm bulunmuştur. Bu değerler yönetmelik şartlarına uygundur” ifadesi kullanıldı.

-Muhtarlık ne demişti
Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Yeni Yenice Mahalle Muhtarı İbrahim Okyay, Baski yetkililerini mahallenin içme ve kullanma suyunun bulunduğu depoları fazla klor bırakmamaları konusunda uyardıklarını ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

-Kokusu haftalarca çıkmıyor
Mahalle sakinleri olarak şebeke suyunu kötü kokudan dolayı içme ve kullanma suyu olarak değerlendiremediklerinin altını çizen Okyay “Şebeke suyuyla ellerimizi yıkıyoruz. Günlerce elimizden klor kokusu çıkmıyor. İçme suyu olarak ta kullandığımızda mide bulantısı, kusma, boğazda yanma şikayetleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Mahalle sakinleri olarak sorunu pet su alarak çözmeye çalışıyoruz. Ya Baski’nin klorlama makinası arızalı yada içme suyumuzda ciddi bir problem var” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.