$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

BANDIRMA’DA İKİNCİ BİR ÇARŞIYA İHTİYAÇ VAR

BANDIRMA’DA İKİNCİ BİR ÇARŞIYA İHTİYAÇ VAR
  • 31.10.2016

Konum olarak yer aldığı bölgede çok dar bir alana sıkışıp kalan Bandırma merkezi çarşı alanına baktığımızda eski belediye binasının çevresi ile İnönü caddesi ve Sevgi yolundan oluşmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Gerek kendi kent nüfusunun gerekse çevreden gelenlerle beraber binlerce kişinin bu iki cadde ile bu iki caddeye bakan küçük sokaklarda gezinti veya alışveriş yapması nedeniyle toplanması kenti inanılmaz bir kalabalıklığa yani sıkışıklığa sokmakta olduğunu görüyoruz.. Hele hele havanın güzel olduğu yaz akşamlarında bu çok dar alanda adeta omuz omuza yürüyüş yapanların 5-10 yıl sonra buralarda nasıl bir ortamla karşılaşabilecekleri şimdiden merak konusu olmakta. Hatta bu sabit ortamın sürdürülmesi halinde trafik yönünde de büyük ihtiyaçların doğabileceğini de şimdiden söylemek mümkündür sanırım.

Benzer durum memleketim olan Eskişehir’de de görülmekte. Onbinlerce insanın Doktorlar Caddesi, Esnaf Sarayı caddesi ile beraber Adalar mevkii ve Yediler caddesini devamlı olarak kullanmakta olduklarını görüyoruz. Tamam, bugünler için bu kalabalıklar normal görülebilir ama ben gelecek yıllarda yeni bir çarşı veya gezinti alanları yaratılmadığı taktirde bu ve benzeri kentelerimizde yaşamanın büyük bir sıkıntıya dönüşebileceğini da söylemek isterim.
Bu açıdan baktığımkzda Bandırma için yeni bir alışveriş veya gezinti alnına ihtiyaç olduğunu ve bu yolla kent içi dolaşımının birkaç noktaya dağılarak kent içi yaşamı daha rahat nefes alınabilir hale sokabileceğini düşünüyorum.

Ve bu konu ile bağlantılı olarak işin bir diğer yönüde trafik konusu. Bu konuda Bandırma olarak zaten büyük sıkıntılar var. Gelecek yıllarda daha kötü bir trafik fotoğrafının bizleri beklediğinide söyleyebiliriz. Ve ne yazık ki mevcut yönetimlerin yıllardır kalıcı bir çözüm üretemediği önemli eksiklilerden birisi de bu Bandırma kent içi trafik sorunu olduğunu düşünüyorum..

Dolayısıyla Bandırma olarak yöneticilerin gelecek yılları da düşünerek kent için alternatif çarşı veya kent içi gezi alanlarını yaratmak durumunda. Örneğin Bursa çıkıişı güzergağı boyunca ikinci bir AVM ile çevresine yeni bir çarşı düzeninin hazırlanması Bandırma için gerekli olduğunu düşünüyorum.
Bandırmanın geleceği derken önümüzdeki hafta yeniden kent içi trafik düzenine bakacağımzı da belirtmek istiyorum.
Sonuç olarak bir kenti yönetirken küçük, sıradan konulardan daha çok geleceğe dönük, kalıcı ve büyük projelerin ortaya konulmasının gerekli olduğunu düşünenlerdenim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.