$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

BANDIRMA ÖZEL HASTANESİNİN OBEZİTE PANELİ!

BANDIRMA ÖZEL HASTANESİNİN OBEZİTE PANELİ!
  • 30.05.2018

22 Mayıs 2018 Salı günü saat 14 te BANDIRMA Santral Kültür merkezinde, Bandırma ÖZEL Hastanesinin Toplum sağlığını ilgilendiren ÖZEL bir etkinliği vardı.
Her fırsatta Kültürün her türlüsünü desteklediğini belirten BANDIRMA Belediyesinden bir temsilcinin bulunmadığı Panelde, Sen ben bizim oğlan hesabı katılım çok çok azdı, (belli ki yeterli bir duyuru yapılmamış).
Bence, bu tür toplum sağlığına ve kamu yararına düzenlenecek toplantı ve panel gibi etkinliklerin öncesinde, Kültür merkezinin önünde ya davul zurna kiralayıp göbek havaları çaldırılmalı ya da Lokma hayrı var diye anons yaptırıp lokma döktürülmeli ki salon ful dolsun, oturacak yer kalmasın, Panelistlerin de moralleri bozulmasın. (Duyarsızlığın bu kadarına da pes yani)
Bandırma Özel hastanesinin seçkin ve uzman doktorlarından Endokrinoloji ve metabolizma Hst. Uzmanı sayın Dr. Hadi SELİMOĞLU, Genel cerrahi uzmanı sayın Dr. Tuğçe KARAÇAY, Psikiyatri uzmanı sayın Dr. Deniz YILDIZ ve Diyetisyen Betül SEZEN, Obezite’yi slayt gösterimi üzerinden detaylarıyla anlattılar.
Diyetisyen hanım, beslenme konusunu dengeli beslenme kitabındaki gereksiz detaylara girerek izleyenleri biraz sıkmış olsa da genel olarak sağlık açısından yararlı bir panel olduğunu belirtmek isterim.
Türk Mutfak kültürümüzde uzun yıllar öncesinden beri tencerelerimizde Hamur işleri, Pilavlar, yağlı kırmızı et yemekleri ve kızartmalar pişiyor, bolca margarin kullanılıyordu, son yıllarda bu çarpık beslenmeye bir de Vitaminler ve Mineraller açısından besin değeri çok düşük olan Fasfood’lar, Pizzalar, Hamburgerler, Kola türü gazlı içecekler eklendi ve yurdum insanı, bilhassa genç nesil obez ve obeze aday oldu.
Tv lerdeki dizilerin günün uzunca bir bölümünde yaşlıları kendisine bağlayıp hareketsiz kalmalarına ve kilo almalarına neden olduğunu belirten Değerli Doktorlar bu tür yanlışlıklara değinirken Spor ve çeşitli egzersizlerle enerji sarf etmemizi önermelerinin yanında OBEZİTENİN Modern TIP’ta tedavi yöntemlerini de anlattılar.
Örneğin Mideye kelepçe takılması, Midenin bir bölümünün cerrahi operasyonla alınması, ya da Mideye balon sokulup havayla şişirilmesi gibi tedavi şekillerini dile getiren Doktor hanım konuyla ilgili bir de anekdot anlattı.
Midesine kelepçe takılmış bir hastanın kilo almaya devam ettiği doktorları şaşırtıyor, sıkı bir araştırma sonucu hastanın günde birkaç kilo dondurma yediği tespit ediliyor, dondurma eridiğinden kelepçenin daralttığı mide kısmını doldurmayıp su olarak böbreklere iniyor ve hasta kilo almaya devam ediyor. (yani oburlukta çare tükenmez mantığı)
Bu güzel sunumda bulunan değerli Doktorlarımıza, sağlığımıza gösterdikleri özenden dolayı toplum adına teşekkür ediyorum ve bu vesileyle, Midesi kelepçesiz bir hastanın, Doktoruna maruzatını anlatan sözlerini sizlere, “Bedirhan GÖKÇE’nin bir şiiriyle sunmak istiyorum.
“DOKTOR BEY”
Verdiğin perhize budur gayratım,
Bundan başka uyamayom dohtor bey,
Üç sepet yımırta sabah kahvaltım,
Teker teker sayamayom dohtor bey,
– – – – – – – – – – – – – – – – –
İki leğen pilav bir yayıg ayran,
İster yağlı olsun ister yavan,
Yanına keseyom beş kilo sovan,
Yeyom yeyom doyamayom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Üç tencere bamya yirim bişince,
Yirmi tas su içip biraz koşunca,
Her yanı sökülür garnım şişince,
Sağlam göynek geyemeyom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Şinciye acımdan çogtan ölürdüm,
Sağolsun gomşular ediyo yardım,
Bi guzudan fazla yimem söz virdim,
Ayıp olur cayamayom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Bazı az geliyo beş kasa hurma,
Yedi lahanadan yapıyoz sarma,
Onuda mı yedin deye hiç sorma,
Utaneyom deyemeyom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Günde iki çuval unum gideyo,
Avradım her sabah ekmek edeyo,
Bir gazan fasille gönül ye deyo,
Artırmaya gıyameyom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Senede gırk dönüm bostan ekerim
Benden başka kimse yimesin dirim,
Gavını, garpızı gabıglı yirim,
Acelemden soyameyom dohtor bey!
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Bilmem gara Memmed nereye gider,
Buyumuş gısmatım, buyumuş gader,
Bi günde yediğim işte bu gadar,
Daha fazla yeyemeyong dohtor bey!…. Esen kalınız…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.