$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

BALKANLAR'DAKİ OSMANLI ŞAHESERİ ALACA CAMİİ…!

BALKANLAR'DAKİ OSMANLI ŞAHESERİ ALACA CAMİİ…!
  • 16.11.2016

Diğer ismi ile PAŞA Camii olan, bu güzelim tarihi camii, benim doğduğum büyüdüğüm Ülke olan Makedonya Cumhuriyet’inin, Biz Türklerin deyimi ile Kalkandelen ( TETOVA) şehrindedir
Renkli camii anlamına “Şarena Dzamija” adıyla anılan bu camii, Kalkandelen “Tetovo “daki Pena ırmağının yanı başında yer almaktadır. Bayram ve Ramazan’daki Trehavi ve Cuma namazı kıldığım bu tarih ve sanat eseri Camii de ibadet etmenin mutluluğu ve huzuru tarif etmemin imkânı yok, gidip görüp yaşamak gerekir.
Alaca Camii ilk olarak 1438 yılında inşa edilmiş, ancak,17.Yüzyıl sonlarında Kalkandelen’de “Tetova” meydana gelen yangında bu güzelim Camii nin büyük zarar görmesi üzerine 1833 yılında zamanın meşhur muhafızlarından Recep Paşa’nın oğlu Mutasarrıf Abdurrahman Paşa tarafından yeniden yapılmıştır, Mimarı İshak Bey dir.
Osmanlı döneminde Camilerin birçoğu, Sultanlar, Beyler ya da Paşalar tarafından yaptırıldı. Ancak bu Alaca Camii Kalkandelenli iki kız kardeş Hurşide ve Mensure tarafından Finanse edilmiştir.
Rivayetlere göre bu iki kız kardeş, yaptıkları iğne oyaları, çeyizlik masa ve yatak örtüsü işlerini satarak bu Camii yapımında büyük Ekonomik katkı sağladıkları hala anlatılmaktadır.
Alaca Camii avlusundaki sekiz köşeli türbede, Alaca Camii’nin inşasına büyük katkı sağlayan bu iki kız kardeşin yan yana mezarları bulunmaktadır.
Alaca Camii’nin yapımı sırasında kalem işi süslemelerinin sırları için Otuz Bin “30.000”den fazla yumurta kullanılmıştır. Alaca Camii’nin diğer Osmanlı camilerinden ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik şu dur. Alaca Camii’nin Karakteristik bir dış kubbesi olmayışıdır.

Muharrem Şen

 

15078711_1425429707487079_771245925358209428_n

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.