UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,02 / Satış: 4,04
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

BALIKESİRLİ ÇILGIN BAŞKAN

BALIKESİRLİ ÇILGIN BAŞKAN
  • 17.11.2016

Bu hafta ki köşemize konuk olacak olan başkanımız  akıllarınıza gelmeyecek bir isim. Burhaniye Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Şükrü Baykal. Şükrü Baykal geçtiğimiz günlerde Burhaniye’de yapılan Turizm değerlendirme toplantısında kullandığı ifadelerle beni  şok etti akabinde heyecanlandırdı. 7 yıllık profesyonel turizm kariyerimi sonlandırıp Bandırma’ya döndüğüm günden beri de kendi kendime sorduğum ‘’ Bu bölgenin turizmi için bir tek ben mi kaygılanıyorum ? ‘’ sorusuna da yanıt vermiş oldu. Artık biliyorum ki Şükrü Başkan ile birlikte bölge turizmi için kaygılanan 2 kişiyiz. En azından bu konuda içime biraz su serpilmiş oldu. Gelin Şükrü Başkan’ın yapılan değerlendirme toplantısında ifade ettiklerini hatırlayalım. Şükrü Bey ‘’Turizmde tanıtım çok önemli. İşletmelerimiz yenilenmeli. Bizdeki işletme sahipleri, ilçede yapılan toplantılara ilgi göstermiyorlar. 90’lı yıllarda yabancılar geliyordu. Şimdilerde bu yok. Hedef belirlememiz lazım. Bulgarları ve Romanları davet edelim. Geçtiğimiz yıl, bir fuara katılan bir işletmemiz Kore’den konukları ağırladı. Demek ki istenirse oluyormuş. 26-29 Ocak da İstanbul’da Emitt Fuarı var. Bütün işletmelerimiz buraya katılmalı. Bol bol tanıtım yapılmalı’’ diyor. Yazının başlığı tam olarak da kullandığı bu ifadelerden ve ortaya koymuş olduğu vizyondan dolayı ‘’ Balıkesir’li Çılgın Başkan’’. Bahsedilen ilgisizlik sadece Burhaniye ve çevresi için değil Bandırma Erdek ve çevresi içinde geçerli. Bu yüzden turizmci bir büyüğümüzün dile getirdiği bu hususları önemsiyorum.

Gelelim Bandırma Erdek ve çevre turizmine. Yıllar önce büyüklerimizin anlattığı daha Bodrum yokken Erdek’te filanca sanatçı tatil yapıyordu hikayelerine. 2016 yılında bölge halkı olarak henüz Kapıdağ harikasını keşfedememekle birlikte elimizde olan güzellik Erdek Tatlısu gibi tatil bölgelerini de el ele vererek yok ettik. Nasıl yok ettik ? Pikniğe gittik çöp attık. Pikniğe gittik mangalı söndürmedik ormanı yaktık. Sahile güneşlenmeye gelen yerli yabancı turiste haraç keser gibi şezlong parası kestik. Yeri geldi tatile gelen turistleri dövdük. Otellerimizi renove etmedik, Türkçeyi zor konuşan insanları personel olarak resepsiyona koyduk. En önemlisi de turizm’i sadece bir para musluğu turist’i de yolunacak kaz olarak gördük. Bunların hepsine bir de bölge olarak bir turizm planlaması ve vizyonuna sahip olmamamız eklenince bölge turizmi gün geçtikçe yok oldu. Yine de geç olmadığını istenirse bir şeyler yapılabileceğini düşünüyorum fakat bu isteği görmüyorum. O halde geçmiş olsun.  Bandırma ve çevresi için bundan sonra sanayi vakti. Fakat bu gerçekleştiği noktada da şehir içi otelciliği önem kazanacak. Uyanık kalmak şart. Şehrimizde otel sayısı her geçen gün çoğalıyor fakat bir kaçı dışında çoğu yetersiz. Şükrü Bey demiş ki ilçe de yapılan turizm bilgilendirme toplantılarına otelciler ilgisiz. Anlıyoruz ki toplantı yapılıyor ilgi yok. Şükrü Başkana sesleniyorum . Bizim memlekette bunun toplantısı bile yapılmıyor. Limanıyla ,demir yoluyla ,kara yoluyla , spor kulüpleriyle herkesin bir kere mutlaka uğradığı sanayi devlerinin yatırım yapmak için arazi peşinde koştuğu, karşısında cennet parçalarından biri Kapıdağ olan Bandırma’da turizmin esamesi okunmuyor.

Tüm turizmci eş dost büyüklerime sesleniyorum. Emitt, Ace Of Mice ve ITB dahil dünya çapında gerçekleşen tüm fuarları takip edip, gerekiyorsa 2-3 otel para birleştirip buralara katılın. Stantlarınız da güler yüzünüzle otellerinizi bölgenizi tanıtın.  Göreceksiniz fuarda dahi alacağınız sıcak satışların yanı sıra önümüzde ki sezon da işletmenizin durumu olumlu olarak değişecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ