UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,06 / Satış: 4,08
€ EURO → Alış: 4,95 / Satış: 4,97

BALIKESİR DE ‘DEREBEYLİK’ VE ‘SALTANAT’ TARTIŞMALARI…

BALIKESİR DE ‘DEREBEYLİK’ VE ‘SALTANAT’ TARTIŞMALARI…
  • 13.11.2016

koltukGazeteci-Yazar Engin Arıcan, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur’un yeni sanayi yatırımcılarıyla ilgili bölgesel direnci yorumunu  değerlendirdi.


Geçtiğimiz  günlerde gazetemizde  manşetten verilen “500 milyon $ cepte” başlıklı haber ve konuyla ilgili yazdığımız köşe yazısının yayınlandığı gün Gönen Jandarması Savcılığın talimatıyla eş zamanlı olarak Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’ne ve Deri Sanayicileri Derneği’ne bastın düzenleyerek, tüm evraklarına el koydu.

Gönen OSB’de ve Deri Sanayicileri Derneği nezdinde bu gelişmeler yaşanırken, Bakanlık müfettişlerinin de itham ve iddialarla ilgili  evraklar üzerinden incelemelerde bulunduğu ve  OSB Müteşebbis Heyet Başkanı ve Deri Sanayicileri Derneği Başkanı  Necmi Koç ile diğer yöneticilerin ifadelerini aldığı öğrenildi.

Gönen ile ilgili bu gelişmeler önemli…

Çünkü, Türkiye’nin ve bölgenin, Gönen’in en büyük sorunu ve sıkıntısı  sınai yatırımları…Yani üretim ve istihdam…!Devletin ve siyasal iktidarın, haber ve yazımızda dile getirdiğimiz itham ve iddialar kapsamında yatırımcının önüne kesecek, üretim ve istihdamı engelleyecek en küçük bir engellemeye bile tahammülü yok! O nedenle, Gönen’de OSB nezdinde yaşanan süreci bundan sonra da gazete olarak yakından takip edeceğiz.

Bilindiği gibi bir ayı  aşkın bir zamandır, Balıkesir TV 100’de her Perşembe günü akşamı saat 200.00’de  ‘BASIN EKSPRES’ haber programını gerçekleştiriyoruz. Bu programda Kasım’ın 24’ün de  Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur’u konuk edeceğiz. Bu hafta da programımız öncesinde Uğur ile ham yayın hem de bölgemizdeki sanayi sorunlarının üzerine  uzun uzadıya söyleşme olanağı bulduk.

BALIKESİR SOSYAL YAŞAMINDA BU YAPILARI SORGULAMALI!

Ben, ‘Gönen OSB’de neler oluyor?’ başlıklı yazımda bir konuya önemle dikkat çekmiş ve şöyle demiştim:

“(Konunun) Bir  diğer yönü ise,  Gönen ve Bandırma gibi ilçelerde kentsel bir sorun olarak öne çıkan beldenin siyasi, idari, sosyal ve ekonomik yaşamlarıyla doğrudan ilgili geleneksel toplumsal yapısının ve yosun tutmuş kast sisteminin ‘yeni’ olan hemen her şeye karşı sergilediği direnç!

Bir anlamda belde nezdinde statükonun korunmasından  ve yıllardan beri  kentle ilgili hemen her konuda belirleyici olanların yerlerini, konumlarını ve güçlerini koruma kaygılarının kentin ve insanlarının kaygılarının önüne geçmesi. Bunun belde nezdinde dışa yansıması ya belde dışından bir yerli ya da yabancı yatırımcının  beldeye yatırım için kapıyı çalmasıyla kendisini gösteriyor ya da belde içinden birilerinin  o güne kadar  düşünülmemiş ya da mevcut yatırımları yaya bırakacak ekonomik bir yatırım hamlesi gerçekleştirmesinde yaşanıyor.

Evet, bu komik ve büyük ölçüde de  psikolojik bir durum!

VAY,SEN MİSİN YATIRIM YAPAN!

Örneğin, Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’de  Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, enerji sektörüne dev yatırım kararı alarak, Türkiye’de ilk kez Gönen’e kurulan yeşil enerji tesisinde günlük 720 megawatt enerji üretmek için kolları sıvadı.. Bu, Mutlular Şirketler Grubu adına, enerji sektörüne 100 milyon dolarlık bir yatırım demek ve fabrika deneme üretimini başarıyla tamamladı.

Vay, sen misin, 100 milyon dolarlık yatırım yapan!

İbrahim Mutlu’nun deyimiyle yatırım yaşama geçene kadar, anasından emdiği süt burnundan getirilmiş! Ve Mutlu’ya göre, Gönen OSB Müteşebbis heyeti ve başkanı OSB’ye yerli ya da yabancı bir sınai yatırımcısının gelmemesi için yalan yanlış bilgilendirmelerle ellerinden geleni yapıyor.”

Günlük yazımın içinde önceki bir yazıma bu kadar geniş değinmemin, kuşkusuz önemli bir nedeni var. Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Uğur da, sohbetimizde aynı soruna ve sıkıntıya dikkat çekerek, endüstri ve sanayi kültürünün gelişmesinin  önemine dikkat çekerek, bölge ve kentte geleneksel yapının ‘yeni’ye karşı direngenliğine işaret etti.

Bu gerçekten önemli ve bilimsel yönden her açıdan irdelenmeli.

OLİGARŞİ, HER ALANDA OLİGARŞİK YAPILAR YARATIYOR!

Örneğin, Yavaşçalar Ailesinin Balıkesir’de gerçekleşen son basın toplantısında FETÖ’nün  Balıkesir imamı ile kentte ekonomik açıdan etkin ve önde olan ailelerin periyodik yemekli toplantılarına dikkat çekildi. Herkesin davet edilmediği, kenti yöneten idari  kamu yöneticileri ve yerel yöneticilerin de en üst isimlerinin yer alabildiği bu yemekler kamuoyu açısından bilinmez değil.

Örneğin, Bandırma’da da  belli mekanlarda  ve belli zamanlarda, şu veya bi şekilde kentin ekonomik yaşamında söz sahibi olan kişileri, kendi insiyatifleriyle masalarında kimleri görmek istiyorlar ise,  bu isimlerle bir araya geliyorlar. Bu masalarda yer alabilmek, hatta davet edilebilmek bile toplumsal bir ayrıcalık olarak kabul ediliyor. Bir başka ifadeyle, davet edilebilmek ve aynı masada buluşmak bir ‘lütuf’ olarak kabul ediliyor.

İşte bir anlamda, yıllardır ülkenin, bölgenin, kentlerin ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel hatta sportif  kaderi belirlenmeye  çalışılıyor. Bu  geleneksel kastlaşmış, statükocu ve elit  yapının en büyük derdi ve davası, hükümranlık alanı olarak gördükleri alana  ‘yeni’ birilerinin girmesi ve varlıklarını, güçlerini tehdit etmesi.

Bu başka bir ifadeyle ‘derebeylik’ gibi…

İNSANIMIZ SORGULAMALI VE TARTIŞMALI!

Ticaret odaları ve borsalarda, sanayi odalarında ama en üst aşaması TÜSİAD nezdinde Türkiye’de yıllardır yaşanan yönetim mücadelelerinin altında bir yönüyle bu nedensellik vardır. Bu nedenselliğin sınıfsal ve toplumsal yanı olduğu gibi ideolojik ve siyasal yönü de başlı başına ele alınması ve sorgulanması gereken bir alandır.

Ben, bu ve benzeri sorunları ve sıkıntıları çok yönlü tartışabilme hatta konuşabilme olanağını hep kentimde Bandırma eski Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman,  Şeker Piliç’in eski sahibi Ali Bor ile YEMMAK’tan sevgili Nihat Yazıcı  dahil  ancak birkaç kişide bulabildim. Mesleki açıdan bu konuları konuşup, tartışabileceğiniz insan sayısı bile yok denebilecek kadar az. Kuşkusuz, bu da ayrı bir sorun…Örneğin, BAGFAŞ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gencer de kentin gerçekten düşünsel açıdan keşfetmesi gereken  önemli bir isim.

Instagram
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ