UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

ATAMIZIN ÖRNEK VASIFLARINDAN BİR ANI

ATAMIZIN ÖRNEK VASIFLARINDAN BİR ANI
  • 11.11.2016

Ebediyete intikalinin 78. yılında bugün 7’den 77’ye Türk Ulusu olarak bu aziz vatan toprakları üzerindeki her noktada Atamızı anarken kendisine saygı ve minnet duygularımızla bağlılıklarımızı ifade ediyoruz.

Bu gün böylesine çok özel bir günde biraz farklı bir konuya değinmek istiyorum. Her zaman yaptığımız gibi Atamız hakkında yaptığımız güncel konuşmalarımızda, merasimlerimizde, medyamızda anıyoruz, izindeyiz, seviyoruz derken O Yüce İnsanın örnek davranışlarını ne kadar yaşantımıza katıyoruz acaba? Öncelikle O’nun gibi okuma alışkanlığı, O’nun gibi halkımızla kucaklaşma meselesi, O’nun gibi halka karşılıksız hizmet ve eğitim verme adına davranışlarımızı hiç sorguluyormuyuz acaba? Yine çok basit bir örnek olacak ama bence önemli, güncel yaşamımızda O’nun gibi kaçımız giyinebiliyoruz ki? Örneğin O yüce insan gitti, Ankara’da çiftlik kurarak biçer döver üzerinde topluma tarım alanından örnekler vermeyi düşünürken bizler deniz kenarlarına hücum ederek villalarda keyif yapmayı düşündük mesela.

Ve maalesef geçen onlarca yıla rağmen hala özlem duyma noktasında bir ihtiyaç belirlemesinde bulunuyorsak eğer ben inanıyorum ki bizler Türk toplumu olarak bir çok konuda Atamızdan aldığımız dersleri yeterince hayatımıza sokamadığımızı düşünüyorum..
Sonuç olarak esas meselenin ben, başta eğitim olmak üzere tarımda, havacılık konularında, sanayileşmede, sporda, sanat ve kültür veya kitap okuma konuları gibi Atamızın toplum önünde yaptığı örnek davranışları takip ederek tüm bunları güncel hayatımıza ne kadar katıp katmama meselesi olduğunu düşünüyorum. .
Bu manada Atamıza ait çok sevdiğim bir anıyı sizlerle bu anlamlı günde paylaşmak isterim. Hepimizin iyi bildiği gibi kişiyi en çabuk şekilde hayata hazırlayan, çeşitli konulardaki okuduklarından tecrübeler çıkartarak önce kendisine ve sonra yakın çevresine ışık olabilecek, iyi ve faydalı işler ve bilgiler aktarabilme adına en önemli çağdaş davranışın okuma alışkanlığıdır

Bu yönüyle Yüce Atamızın o tarihlerdeki büyük imkansızlıklara rağmen çok okuyan birisi olduğunu da böylesi yazılan hatıra kitaplardan öğreniyoruz…
Atamız genç bir subay olarak Manastır’dan teğmen rütbesi ile Suriye’deki 7. orduya tayin edilir. Günlerden bir gün birlik çevrenin denetimi için göreve çıkar. Genç subay Mustafa Kemal birliğinde yeni olmasına rağmen gönüllü olarak bu atlı birliğe katılmak ister ve isteği yerine getirilerek göreve çıkar. Birlik günlük çalışmasını bitirince en yakınında bulunan bir yerleşim alanında gece konaklaması yapar. Teğmen Mustafa Kemal’in o gece misafir olarak konakladığı ev o yörenin ileri gelenlerinden birisinin evidir. Yemek ve sohbet sonrası herkes odasına çekilir ve yatağına yatar. Ama genç subay Mustafa Kemal’lin bulunduğu odanın ışığı sabahın ilk ışıklarına kadar hiç sönmez. Ev sahibi bir ara bir ihtiyaç var mı noktasında evi dolaştığında kendisini yağ lambası ışığında ev deki kitaplıktan aldığı kitapları okumakta olduğunu görür.

Sabah askeri birlik kasabadan ayrıldığında ev sahibi Mustafa Kemal’in odasına girerek ne yaptığını veya ne okuduğunu merak eder. Masasının üzerindeki üst üste konmuş kitaplara baktığında genel manada demokrasi ve hukuk konulu sosyal kitaplar üzerinde çalıştığını, kitapların bazı yerlerine küçük küçük işaretler koyduğunu ve notlar almış olduğunu fark eder.
Gelen subayın adını ve soyadını bir yerlere not eden ev sahibi aradan geçen yıllar içinde önce Çanakkale kahramanı olarak sonrasında ise Türk ulusuna vatan kuran Büyük kumandan kahraman asker, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olduğunu görür ve bu kısa ziyaretten de büyük heyecan duyduğunu anlatır hatıralarında..

Sonuç olarak öngörü sahibi olmak, lider olmak, topluma yön vermek gibi kişileri hayata hazırlamada eğitim ve araştırmanın, okuma alışkanlığının ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu sanırım bu açıdan bakma ile daha kolay anlaşılabileceğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ